MENÜ
ANA SAYFA
x

4 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/026) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 4 Mayıs 2023 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2023 yılının Nisan ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 24 kadın ve 3 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 56 kadına şiddet uyguladığı, 5 kadını taciz ettiği, 4 çocuğu istismar ettiği belirtildi.

(05/027) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

30 Nisan 2023 tarihinde 8 ilde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) milletvekili adayları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üye ve yöneticisi ile Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri ve editörünün de olduğu toplam 23 kişiden 7’si 3 Mayıs 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 7’si ev hapsi tedbiri ve 9’u adli kontrol şartıyla olmak üzere 16 kişi serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri: ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, YSP Eskişehir milletvekili adayı Müslüm Koyun, ETHA editörü Nadiye Gürbüz, Kalender Polat, Sinem Çelebi, Adnan Özcan ve Selvinaz Göçmen. Ev hapsi tedbiri ile serbest bırakılanların isimleri: YSP milletvekili adayı Meryem Yıldırım, Ebrar Uz, Hasan Polat, Uğur Ok, Tuncay Yıldırım Özen, Merve Havalı, Sude Çağlar. Adli Kontrol tedbiri ile serbest bırakılanların isimleri: YSP milletvekili adayı Burcu Ayyıldız Sedrettin Polat, Bedran Çoğaltay, Serdal Işık, Fatma Deniz, Kerem Bükre, Leyla Can, Deniz Konak, Alperen Aktaş.

2 Mayıs 2023 tarihinde Edirne’de YSP tarafından açılan standa düzenlenen saldırı sonrasında polis tarafından gözaltına alınan YSP üyesi 7 kişiden 1’i (Süleyman Hızmalı) 3 Mayıs 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklanan Süleyman Hızmalı’nın saldırıda yaralandığı öğrenildi.

3 Mayıs 2023 tarihinde Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) tarafından Trabzon’da açılan seçim standının gelen tepkiler nedeniyle kapatıldığı öğrenildi. HÜDA-PAR tarafından aynı yerde 4 Mayıs 2023 tarihinde açılan seçim standına da bir grubun saldırdığı ve standı yıktığı bildirildi.

Diyarbakır’da gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Mesut Bağcık ve Ronay Erdinç 3 Mayıs 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul’un Eyüp ilçesinde YSP’ye ait seçim standının 4 Mayıs 2023 tarihinde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kundaklandığı öğrenildi.

4 Mayıs 2023 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde Ankara 1. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı ve Sosyalist Emekçi Partisi (SEP) Genel Başkanı Güneş Gümüş için seçim çalışması yürütenlere müdahale eden polis, 9 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında 1 kişinin başından yaralandığı öğrenildi.

4 Mayıs 2023 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde Cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için seçim çalışması yürütenlere bir grubun saldırıda bulunduğu ve 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(05/028) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

4 Mayıs 2023 tarihinde Emlak Konut GYO’nun İstanbul’da bulunan binası önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında YSP milletvekili adayı Kezban Konukçu ile Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (DEV-YAPI-İŞ) üyesi sendikacıların olduğu 15 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(05/029) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Mayıs 2023 tarihinde Urfa merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 11 kişi gözaltına alındı.

(05/030) Tekirdağ’da Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Tutuklanan Kişiler…

Sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle Tekirdağ’da gözaltına alınan 2 kişi (Emircan Bozkurt ve Ömer Köker) 4 Mayıs 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(05/031) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Zafer Arapkirli hakkında yaptığı bir sosyal medya paylaşımında Sosyal Doku Vakfı’ndan Nureddin Yıldız’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada verilen beraat kararının Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması üzerine davanın İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine 3 Mayıs 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 29 Kasım 2023 tarihine erteledi.

(05/032) İzmir’de Yargılanan Kişiler…

20 Temmuz 2015 tarihinde yapılan bombalı saldırıda 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nın 7. yıldönümü nedeniyle, 20 Temmuz 2022 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis tarafından gözaltına alınan 32 kişi hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla İzmir 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Nisan 2023 tarihinde devam edildiği öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 21 Eylül 2023 tarihine erteledi.

(05/033) Diyarbakır’da Polis Memurlarının Yargılandığı Dava…

3 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Mart 2023 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Y.D. (14, e) isimli bir çocuğa işkence ve diğer kötü muamele yapılması ile ilgili olarak 5 polis memuru hakkında Diyarbakır Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘kişiyi hürriyetten yoksun bırakma’ iddiasıyla hazırlanan iddianameye ilişkin Diyarbakır Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nin söz konusu eylemlerin ‘işkence’ ve ‘nitelikli yağma’ suçları olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verdiği ve dosyayı Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği öğrenildi.

(05/034) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ait olan Medipol hastanesi ile ilgili https://halktv.com.tr internet sitesinde yer alan habere İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Mayıs 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(05/035) Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 2 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.914 çocuğun sisteme kaydedildiği, bunların 1.814’ünün ailelerine teslim edildiği, 25 çocuğun hastanede olduğu, 65 çocuğun bakanlığına ait kurumlarda bulunduğu, 4 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.