MENÜ
ANA SAYFA
x

4 Nisan 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Nisan 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/019) Bursa’da Irkçı Saldırı…

3 Nisan 2023 tarihinde Bursa’nın İnegöl ilçesinde Diyarbakır plakalı bir araca ırkçı bir grup tarafından taş ve sopalarla saldırı düzenlendiği öğrenildi. Saldırı sonucu yaralanan olup olmadığı öğrenilemedi.

(04/020) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Marmara (Silivri) 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan Vedat Yaşar isimli mahpusun istek ve iradesi dışında Afyon’daki bir cezaevine sevk edildiği öğrenildi.

(03/021) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

4 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Türkoğlu L Tipi Cezaevi’nde deprem sırasında yıkılan duvarın altında kalan Fikret Erden isimli bir mahpusun bu nedenle kolundaki platinin kırıldığı ve buna rağmen tedavisinin yapılmadan Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sevk edilmiş olduğu öğrenildi.

(04/022) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Gazeteci Sezgin Kartal’ın yargılandığı davanın 4 Nisan 2023 tarihinde görülecek olan ilk duruşması öncesinde İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis en az 25 kişiyi gözaltına aldı. Polisin ayrıca gazetecilerin görüntü almasına da engel olduğu öğrenildi.

(04/023) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Nisan 2023 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında 7’si çocuk 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(04/024) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Nisan 2023 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 3 kişi (Şükriye Göktürk, Botan Sarıboğa, Serhat Senor) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(04/025) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Karşı Mahalle haber sitesi muhabiri Sezgin Kartal hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Sezgin Kartal’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Sezgin Kartal’ın tutukluluğunun devamına karar verdi ve duruşmayı 22 Haziran 2023 tarihine erteledi. Sezgin Kartal 10 Ocak 2023 tarihinde gözaltına alınmış ve 13 Ocak 2023 tarihinde tutuklanmıştı.

(04/026) Samsun’da Yargılanan Kişiler…

3 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gezi Parkı Protestoları ile ilgili 1 Haziran 2013 tarihinde Samsun’da yapılan basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle 39 kişi hakkında Samsun 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının 23 Mart 2023 tarihinde görüldüğü öğrenildi. Mahkeme 39 kişiyi ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘kamu görevlisine direnme’ suçlarından 10 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında değişen sürelerde hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/027) Rize’de EMEP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

4 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Emek Partisi (EMEP) Rize İl Başkanı Hasan Zorlucan ile Fındıklı İlçe Yöneticisi Kamil Çavuşoğlu hakkında deprem ile ilgili astıklar afiş gerekçe gösterilerek Rize Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandığı öğrenildi. İddianamede 2 kişinin ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan cezalandırılması istendiği bildirildi.

(04/028) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

3 Nisan 2023 tarihinde Urfa’nın Halfeti ilçesinde Yeşil Sol Parti’ye ait seçim irtibat bürosunun açılışı için toplananlara tazyikli su ile müdahale eden jandarma 12 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(04/029) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl ve İlçe…

Şırnak Valiliği 3 Nisan 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, kapalı ve açık yer toplantısı, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, basın açıklaması, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto/yürüyüş ve toplanmalar, er türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon, drone ve paramotor/planör uçurtmak, anma toplantısı/anma töreni, konser, şenlik, panel, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim, meşale yakma ve taşıma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster/pankart asma, sticker yapıştırma vb. etkinlikleri 4 Nisan 2023 tarihi itibarıyla 2 gün süreyle yasakladı.

İstanbul Kağıthane Kaymakamlığı 4 Nisan 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile gazeteci Sezgin Kartal’ın yargılandığı dava ile ilgili yapılacak basın açıklamasını gerekçe göstererek ilçe genelinde oturma eylemi, basın açıklaması, toplanma, stant kurma vb. eylem ve etkinlikleri 4 Nisan 2023 tarihi itibarıyla 1 gün süreyle yasakladı.

(04/030) Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

4 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Şubat 2023 tarihli Antep ve Maraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle 326 kişinin tutuklandığı öğrenildi.

(04/031) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

4 Nisan 2023 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 2 ilde düzenlenen operasyonlarda 9 kişi; yine İstanbul merkezli bir soruştura kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 16 kişi; yine İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 11 kişi olmak üzere toplam 43 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.