MENÜ
ANA SAYFA
x

4 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/034) Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tunceli ili kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında 14 Ekim 2023 tarihinde çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(04/035) İstanbul’da Gözaltında Yaşamını Yitiren Kişi…

4 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde evinin penceresinden havaya silahla ateş açtığı gerekçesiyle polisler tarafından sözlü ve fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan Serhat Kahyaoğlu isimli kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Haberlerde, yetkililerin ölüm nedenini intihar olarak belirttiği, buna karşın Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi sonucunda Kahyaoğlu’nun vücudunun çeşitli yerlerinde fiziksel şiddet izlerinin bulunduğu ileri sürüldü.

Yaşamını yitiren Serhat Kahyaoğlu ile gözaltına alınan N.G. isimli kişi, basına yansıyan ifadelerinde şu açıklamayı yaptı: “Evden aşağı indirdiklerinde Serhat’ı darp ettiklerini gördüm. Çok ağır şekilde darp ediyorlardı. Serhat ‘vurmayın’ diye bağırıyordu. Benim bulunduğum yere 15 dakika sonra Serhat’ı getirdiklerinde Serhat ölmüştü. Kalbi durmuştu. 3 polis karga tulumba sürükleyerek getirdiler”. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Serhat Kahyaoğlu’nun ölümüyle ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

(04/036) Kayseri’de Yaşamını Yitiren Asker…

İçişleri Bakanlığı, 3 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla 21 Mart 2024 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinden Kayseri T Tipi Cezaevi’ne mahpusların sevk edildiği aracın kaza yapması sonucu yaralanan 1 askerin (Nebi Çulu) tedavi gördüğü hastanede 3 Nisan 2024 tarihinde yaşamını yitirdiğini duyurdu.

(04/037) Cezaevinde Açlık Grevi…

4 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Kasım 2023 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevinin 4 Nisan 2024 tarihi itibariyle sonlandırıldığı ve cezaevlerinde tutulan mahpusların eylemlerine mahkeme, aile ziyareti ve telefon görüşü boykotları ile devam edeceği öğrenildi.

(04/038) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 4 Nisan 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/039) 31 Mart Seçimleri…

4 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Nisan 2024 tarihinde Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Yamaçlı Mahallesi’nde muhtarlık seçimleri nedeniyle iki grup arasında çıkan kavgaya göz yaşartıcı kimyasal ajan ve copla müdahale eden polislerin 1’i hamile bir kadın olmak üzere 2 kişiye fiziksel şiddet uyguladığı, işkence ve diğer kötü muameleyi telefonuyla görüntüye alan bir kişinin daha fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

31 Mart 2024 seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan hakkında verilen memnu hakların iadesi kararının 29 Mart 2024 tarihinde Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ve Van İl Seçim Kurulu’nun mazbatanın seçimde 2. olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Abdulahat Arvas’a verilmesi kararına karşı 2 Nisan 2024 tarihinde Adana’da Van ile dayanışma açıklamalarına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 1’i çocuk (A.T., 17) 4 kişi, 3 Nisan 2024 tarihinde sevk edildikleri Adana Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. A.T.’nin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Aynı karara karşı İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 3 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen yürüyüşte haber takibi yapan Mezopotamya Ajansı muhabiri Ferhat Sezgin ve Yeni Yaşam Gazetesi muhabiri Sema Korkmaz, işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alındı. Ferhat Sezgin’in kamerasının polisler tarafından kırıldığı öğrenildi.

3 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, aynı kararı eleştiren gazeteci Ece Üner’in sosyal medya üzerinden ‘Beyaz Toros senin için gelsin ister miydin yakın zamanda?’ ifadeleri kullanılarak ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

Aynı karara karşı 3 Nisan 2024 tarihinde Van’da gerçekleştirilen protestolarda haber takibi yapan gazeteci Medine Mamedoğlu, işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alındı. Gazeteci, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

Aynı karara karşı 3 Nisan 2024 tarihinde Van’da gerçekleştirilen protestolarda gözaltına alınan Muhammed Orhan (18) isimli kişi, sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla 4 Nisan 2024 tarihinde tutuklandı.

İstanbul Valiliği, 3 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla aynı karara karşı İstanbul’da gerçekleştirilen protestolarda toplam 132 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınanların gözaltı süresi, 4 Nisan 2024 tarihinde 1 gün uzatıldı.

31 Mart 2024 seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan hakkında verilen memnu hakların iadesi kararının 29 Mart 2024 tarihinde Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ve Van İl Seçim Kurulu’nun mazbatanın seçimde 2. olan partiye verilmesi kararının iptali için DEM Parti’nin 3 Nisan 2024 tarihinde yaptığı başvuruyu değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), aynı tarihte mazbatanın Abdullah Zeydan’a verilmesi yönünde karar verdi.

3 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, , Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’a verilmeyen mazbatasının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla iade edilmesi üzerine Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yapılan kutlamalara katılan Sait Oğuz isimli bir kişiye sivil polisler tarafından kullanıldığı iddia edilen bir aracın çarptığı ve olay yerinden ayrıldığı, yaralanan Sait Oğuz’un Şemdinli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

4 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, aynı karara karşı Hakkari’de gerçekleştirilen protestolarda haber takibi yaparken Hakkari AKP İl Başkanı ve korumalarının protestoculara silah doğrultup rastgele ateş açtığını görüntülemek isteyen gazeteci Mimar (Sofi) Kaya’nın AKP İl Başkanı ve yakınları tarafından bir süredir tehdit edildiği ve can güvenliği olmadığı için bir evde sığındığı öğrenildi. Gazetecinin can güvenliğinin sağlanması talebiyle açlık grevi başlattığı bildirildi.

(04/040) Eylem ve Etkinlik Yasakları…

Muş Valiliği, 3 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde meydan, cadde, sokak, yol, park vb. umuma açık alanlarda; miting, kapalı ve açık yer toplantısı, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, basın açıklaması, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto/yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı/toplanmalar/halk toplantıları, ses-yayın araçları (taşıt, mobil vb. araçlar) ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon, drone ve paramotor/planör uçurtmak, anma toplantısı/anma töreni, konser, şenlik, panel, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim, meşale yakma ve taşıma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster/pankart asma, sticker yapıştırma, vb. tüm etkinliklerin 4 Nisan 2024 ile 6 Nisan 2024 tarihleri arasında 3 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Şırnak Valiliği, 3 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde yapılması muhtemel her türlü açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, toplu olarak karşılama ve uğurlama merasimleri, kurum ve kuruluşların kendi binası dışında yapacakları basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi ve mezarlık ziyareti, anma töreni, şenlik, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri vb, türdeki tüm eylem ve etkinlikler, ses yayın araçlarıyla yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, dilek feneri-balon uçurtmak, drone-paramotor vb. her türlü hava faaliyetleri ile ticari kimliği bulunan özel hukuk tüzel kişilerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere, el ilanı, sticker, broşür vb. dağıtılması, afiş ve pankart asılması vb. etkinlikler ile bu eylem ve etkinliklere katılabileceği değerlendirilen kişilerin ile giriş ve çıkışlarının 3 Nisan 2024 ile 17 Nisan 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(04/041) Newroz Etkinliklerine Engelleme ve Müdahaleler…

Antalya’da 24 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Newroz etkinliğinde attıkları sloganlar ve taşıdıkları flamalar gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla 3 Nisan 2024 tarihinde gözaltına alınan 5 kişi, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

4 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir’de 17 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Newroz etkinliğinde attıkları sloganlar ve yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla 21 kişinin 3 Nisan 2024 tarihinde gözaltına alındığı, gözaltına alınanlardan 1 kişinin polisteki ifade işlemlerinin ardından, 1 kişinin savcılık tarafından, 9 kişinin ise sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, diğer 10 kişinin ise emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

(04/042) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 4 Nisan 2024 tarihinde düzenlenen ev baskınlarında 25 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. 25 kişi, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

(04/043) Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyelerinin Yargılandığı Dava…

4 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Nisan 2021 tarihinde Diyarbakır Barosu’nun internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında Ermeni Soykırımı ile ilgili yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve Baro’nun o dönem yönetim kurulu üyesi olan 10 avukat (Zuhal Işık, Mehdi Özdemir,  Serdar Özer, Seyit Rıza Karakaş, Mehmet Erdem, Ali İsmet Girgin, Diyar Rüknedin Çetedir, Öykü Çakmak, Hatice Demir ve Atilla Berk) hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinde düzenlenen “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin Yargı Organlarını Alenen Aşağılama” suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamenin Batman 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek Diyarbakır’da yetkili ağır ceza mahkemesine gönderildiği öğrenildi.

(04/044) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteciler Rojin Akın ve Emrah Erdoğan hakkında ‘örgüt üyesi olma’ suçlamasıyla İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Nisan 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Emrah Erdoğan’ın dosyasının ayrılmasına ve Rojin Akın’ın beraatına karar verdi.

(04/045) Nevşehir Belediyesi’nin Irkçı ve Ayrımcı Uygulaması…

Nevşehir Belediyesi, 3 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla 31 Mart 2024 tarihinde İYİ Parti’den Nevşehir Belediye Başkanı seçilen Rasim Arı’nın talimatıyla şehir genelinde zabıta ekipleri tarafından Arapça tabelası olan işyerlerine yönelik denetim başlatıldığını, bu işyerlerine Arapça tabelalarını indirmeleri için 5 Nisan 2024 tarihine kadar müddet tanındığını ve bu tarihe kadar tabelaları indirmeyen işyeri sahipleri hakkında idari işlem başlatılacağını duyurdu.

(04/046) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği, 3 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Şırnak İli Merkez İlçe, Silopi ve Cizre ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi’nin 4 Nisan 2024 ve 18 Nisan 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve bölgeye girişlerin yasaklandığını duyurdu.

(04/047) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

3 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimleri sürecinde yaşanan seçim usulsüzlükleri hakkında https://mezopotamyaajansi35.com, https://sendika.org ve http://jinnews41.xyz adreslerinde yer alan 3 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Adıyaman 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 3 Nisan 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.