MENÜ
ANA SAYFA
x

4 Temmuz 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Temmuz 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/043) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 3 Temmuz 2024 tarihinde yayınladığı ‘Erkek Şiddeti Çetelesi’ne göre 2024 yılının Haziran ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 34 kadın ve 3 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 60 kadına şiddet uyguladığı, 7 kadını taciz ettiği, 7 çocuğu istismar ettiği ve 21 kadını seks işçiliğine zorladığı belirtildi.

(07/044) Antalya’da Suriye Vatandaşı Mültecilere/Sığınmacılara Yönelik Irkçı Saldırılar…

3 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türkiye genelinde 30 Haziran 2024 tarihinden beri devam eden Suriye vatandaşı mültecilere/sığınmacılara yönelik ırkçı saldırılar sebebiyle Antalya’nın Serik ilçesinde aralarında çocukların da olduğu en az 40 mültecinin/sığınmacının karakolda tutulduğu, geçici koruma kimliği olmayanların ise sınır dışı edileceği öğrenildi.

(07/045) Antalya’da Irkçı Saldırı Sonucunda Yaşamını Yitiren Suriye Vatandaşı Mülteci/Sığınmacı Çocuk…

4 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Temmuz 2024 tarihinde Antalya’nın Serik ilçesinde Ahmet Handan El Naif isimli (17, e) Suriye vatandaşı mülteci/sığınmacı çocuğun 3 kişinin bıçaklı saldırısına maruz kalması sonucunda yaşamını yitirmesi ile ilgili gözaltına alınan R. Ö., Y. Y. ve İ. Ö. isimli 3 kişinin sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandığı öğrenildi.

Haberlerde ayrıca Ahmet Handan El Naif’in yaşamını yitirmesiyle ilgili haberlere Serik Sulh Ceza Hakimliği tarafından yayın yasağı getirildiği bildirildi.

(07/046) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 4 Temmuz 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/047) İzmir’de Yürüyüşe Polis Müdahalesi…

4 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra işten çıkarılan ve Menemen Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısına katılmak için Menemen Belediyesi binasına yürüyen Menemen Belediyesi işçilerine polisin göz yaşartıcı kimyasal ajanlarla müdahale ettiği ve işçilerin belediye binasına girişini engellediği öğrenildi. Müdahalede gözaltına alınan olup olmadığı öğrenilemedi.

(07/048) İstanbul’da Gazetecilerin, Avukatların ve ESP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları Sezin Uçar, Özlem Gümüştaş, Gülhan Kaya ve Ali Haydar Doğan, Etkin Haber Ajansı (ETHA) haber müdürü İsminaz Temel ile muhabir Havva Cuştan’ın ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üye ve yöneticilerinin olduğu 23 kişi hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Temmuz 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede 23 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına, Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) üyesi avukat Sezin Uçar hakkındaki adli kontrol tedbirinin devamına karar vererek duruşmayı 13 Kasım 2024 tarihine erteledi.

(07/049) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında Taksim’e yürümek istedikleri gerekçesiyle yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 12 kişi hakkında İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Temmuz 2024 tarihinde başlandı. İddianamede 12 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanununa muhalefet’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘kasten yaralama’ ve ‘mala zarar verme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, tutuklu 8 kişinin tahliyesine ve 12 kişi hakkındaki tüm adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına hükmederek duruşmayı 7 Ocak 2025 tarihine erteledi.

(07/050) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

2022 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen 2. Ankara Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesinde işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alınan 42 kişi hakkında Ankara 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 3 Temmuz 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 42 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından beraatına hükmetti.

(07/051) Van’da Yasaklanan Konser…

3 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Rastak isimli müzik grubunun konserine Van Valiliği tarafından kentte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği ‘Kültür Yolu Festivali’ gerekçe gösterilerek izin verilmediği öğrenildi.

(07/052) RTÜK Tarafından Yayın Lisansı İptal Edilen Radyo Kanalı…

3 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, ‘Açık Gazete’ isimli radyo programında yer alan bir konuğun Ermeni Soykırımı ile ilgili ifadeleri gerekçe gösterilerek Açık Radyo isimli radyo kanalına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen idari para ve 5 günlük yayın durdurma cezasına rağmen yayına devam edildiği gerekçesiyle kanalın yayın lisansının RTÜK tarafından iptal edildiği öğrenildi.

(07/053) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Temmuz 2024 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla 9 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.