MENÜ
ANA SAYFA
x

5 – 7 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 – 7 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/052) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in, 3 Haziran 2021 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2021 yılının Mayıs ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 18 kadın öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 9 kadına tecavüz ettiği, en az 54 kadını seks işçiliğine zorladığı, 67 kadına şiddet uyguladığı, 16 çocuğu istismar ettiği ve 13 kadına tacizde bulunduğu belirtildi.

(06/053) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 3 Haziran 2021 tarihinde, 2021 yılının Mayıs ayında 20’si kadın, 3’ü çocuk, 3’ü göçmen olmak üzere en az 232 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(06/054) Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Haziran 2021 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı Suriye’deki Afrin bölgesinde düzenlenen bir saldırıda 1 askerin (Şahin Sarılmaz) öldüğünü açıkladı.

5 Haziran 2021 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Maxmur Mülteci Kampı’na silahlı insansız hava aracı ile bir bombardıman düzenlendiği öğrenildi.

6 Haziran 2021 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı IKBY sınırları içinde devam etmekte olan askeri operasyon sırasında meydana gelen mayın patlaması sonucu 1 askerin (Samet Şeker) öldüğünü açıkladı.

(06/055) Batman’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Haziran 2021 tarihinde Batman’da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış bir kişinin imza atmaya gitmediği gerekçesiyle gözaltına alınmak istenmesi üzerine çıkan tartışma sırasında ismi öğrenilemeyen bu kişinin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Haberlerde, polisin silah kabzası ile başına vurması sonucu yaralanan bu kişinin gözaltına alınarak Batman İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

(06/056) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve daha önce maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele sonucu el parmakları kırılan Kurbani Özcan isimli mahpusun bir kez daha infaz koruma memurlarının fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

4 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek mahpusların sosyal, kültürel ve sportif haklarının kısıtlandığı, koğuş aramaları ile hastane ve mahkeme sevkleri sırasında cezaevi personelinin sosyal mesafe kurallarına uymadığı öğrenildi.

4 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Malatya Akçadağ T Tipi Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle devam etmekte olan açlık grevine katılan mahpusların tek kişilik hücrelere konulduğu öğrenildi.

5 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan Şükriye Gezgin isimli mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve buna bağlı olarak vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi. İşkence ve diğer kötü muamele iddiaları üzerine Şükriye Gezgin ile cezaevinde görüşen Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi ve Rosa Kadın Derneği üyesi avukatlar tarafından hazırlanan raporda “yüzde alın bölgesinin sol tarafında darp izleri, çizgisel halde yaralanmalar; yüzde alın bölgesinin sağ tarafında şişlik; sırtının üst sağ kısmında ortalama 4 parmak uzunluğunda kırmızı leke; her iki elin çeşitli bölgelerinde morluklar; her iki elin parmakları üzerinde morluklar; sol kolda el bileğinden dirseğe kadar olan bölgede çizgisel halde yara kesikleri, (cam kesikleri); her iki ayak bileğinde kırmızı renkli lekeler tespit edildi” denilmektedir.

(06/057) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi tarafından 4 Haziran 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/058) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

5 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkevleri ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 35 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ile HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun da polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/059) Sakarya’da Tutuklanan HDP Yöneticisi…

HDP merkez yürütme kurulu toplantısına katılmak üzere İstanbul’dan Ankara’ya giden HDP Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi üyesi Esengül Kılıç, 4 Haziran 2021 tarihinde Sakarya’da yapılan yol kontrolü sırasında hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Esengül Kılıç aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(06/60) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Haziran 2021 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(06/061) Muş’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Haziran 2021 tarihinde Muş merkezli bir soruşturma kapsamında Muş ve Maraş’ta yapılan ev baskınlarında 3 kişi (Mehmet Şeker, Kasım Sığınç, Ali Erol) gözaltına alındı.

(06/062) Batman’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Haziran 2021 tarihinde Batman’da sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 3 kişi 4 Haziran 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/063) İzmir’de Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Gözaltına Alınan Sanatçı…

Şehinşah ismiyle bilinen şarkıcı Ufuk Yıkılmaz 5 Haziran 2021 tarihinde İzmir’de Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla gözaltına alındı. Ufuk Yıkılmaz 6 Haziran 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(06/064) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemi Katılımcılarının Yargılandığı Dava…

KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri tarafından işe geri dönme talebiyle Ankara ve Düzce’de yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerinin katılımcıları Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Alev Şahin, Mehmet Dersulu, Mahmut Konuk, Armağan Özbaş hakkında Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme Alev Şahin ve Mehmet Dersulu’nun tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Ankara ve Düzce’de 13 Ağustos 2020 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 7 kişiden 6’sı 22 Ağustos 2020 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklanmış, 1 kişi (Gülnaz Bozkurt) adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Mahmut Konuk ile Armağan Özbaş davanın 9 Aralık 2020 tarihinde, Acun Karadağ davanın 27 Ocak 2021 tarihinde, Nazan Bozkurt davanın 5 Nisan 2021 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(06/065) Ankara’da Yargılanan Kişi…

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) TSK’den ihraç edilen eski yarbay Mehmet Alkan hakkında Devlet Bahçeli’ye yazdığı mektuptaki ifadeler nedeniyle Ankara 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Haziran 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘hakaret’ suçundan 5.300 TL adli para cezası ile cezalandırdı.

(06/066) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://odatv4.com, https://www.sozcu.com.tr, https://t24.com.tr internet sitelerinde yer alan Bilal Erdoğan ile ilgili haberlere İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Mayıs 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği 4 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

https://odatv4.com , https://halktv.com.tr internet sitelerinde yer alan Bodrum’da bir otelin kıyıya borik asit dökmesine dair haberlere İstanbul Büyükçekmece 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Haziran 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(06/067) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Siirt Valiliği 4 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni ve benzeri eylem ve etkinlikleri 4 Haziran 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

Mardin Valiliği 6 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile toplantı ve gösteri yürüyüşü, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster asmak ve açmak, meşale yakma ve taşıma açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant, imza kampanyası, çadır kurma, protesto eylemi ve benzeri eylem ve etkinlikleri 6 Haziran 2021 itibarıyla 30 gün süreyle yasakladı.

(06/068) Hizan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 6 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Hizan ilçesine bağlı 12 köyde 6 Haziran 2021 saat 02.30 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

(06/069) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yurtdışında yaptığı bir operasyon ile Türkiye’ye getirilerek gözaltına alınan, Fetullah Gülen’in akrabası Selahaddin Gülen, 4 Haziran 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Cumhurbaşkanı, 19 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı bir açıklamada, “Yakında FETÖ takımından da önemli bir ismi açıklayacağız, şu anda elimizde. Kimi yakaladık, hesaba çektik, onun açıklamasını da yapacağız” demişti.

5 Haziran 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 16 kişi gözaltına alındı.

(06/070) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 4 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 94 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 552 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.169 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 5 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 92 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 542 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.126 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 6 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 96 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 482 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 5.386 olduğu belirtildi.

Buna göre 6 Haziran 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 48.164, vaka sayısı ise 5.287.980 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.