MENÜ
ANA SAYFA
x

5 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/038) Hakkari’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Bilindbasan (Güldalı) köyünde hayvanlarını otlatmak için yaylaya götüren Ali Rıza Fırat isimli bir kişinin askerlerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

Ali Rıza Fırat basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Koyunları Qifarok yaylasına götürdüğümüz için askerler tarafından darp edildik. Askerler, sadece belirledikleri yerlerde koyunlarımızı otlatabileceğimizi söylüyor. Askerlerden, koyunlarımızın yaylasını değiştirmek için birkaç gün müsaade istedik. Buna izin vermediler ve bizi darp ettiler. Kullandığımız ışıldakları, ilaçları, yemeklerin hepsini attılar. Bu duruma itiraz ettiğimiz için bize tokat attılar, göğsüme dipçikle vurdular.”

(08/039) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde tutulan Emir Karakurum isimli mahpusun 10 Mart 2022 tarihinde tutulduğu hücrenin önünde ve götürüldüğü revirde infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı anlara ilişkin kamera kayıtları 3 Ağustos 2022 tarihinde basında yer aldı.

4 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan bir mahpusun yakınının cezaevi girişinde maruz kaldığı çorap çıkarma dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle görüş için cezaevine alınmadığı öğrenildi.

4 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara ait radyolara ve kitaplara el konulduğu öğrenildi.

4 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muğla Bodrum S Tipi Cezaevi’nde mahpusların yanlarında bulundurabilecekleri kitap sayısının 5 ile sınırlandırıldığı, 1 buçuk saat olması gereken açık görüşün süresinin 45 dakika olduğu öğrenildi.

5 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin yetersiz olduğu, mahpusların cezaevi kantininden talep ettikleri gıda malzemelerinin tamamının verilmediği, mahpuslara aileleri tarafından gönderilen kitapların verilmediği ve yükseköğrenim kurumlarına kayıtlı mahpusların örgün ve yaygın öğretim imkanlarından yararlandırılmadıkları öğrenildi.

(08/040) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

5 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutulan Fatma Özbay isimli kanser hastası bir mahpusun hastane sevkinin yapılmadığı öğrenildi.

(08/041) AYM’nin Valilik Yasağı Gerekçesiyle İdari Para Cezası Kararı…

4 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 18 Şubat 2022 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Olağan Kongresi için bildiri dağıtan 10 kişiye, Van Valiliği’nin il genelinde eylem ve etkinliklere yönelik yasaklama kararı gerekçe gösterilerek verilen ayrı ayrı 392 TL idari para cezası ile ilgili bireysel başvuruyu 4 Temmuz 2022 tarihinde karara bağladığı öğrenildi. AYM kararında Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ve ihlalin sonuçlarının giderilmesi için kararın Çaldıran Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesine hükmetti.

(08/042) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

4 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Adalet ve Kalkınma Parti’sinden (AKP) bir üyesinin kaçak su kullandığına ilişkin https://www.evrensel.net, https://www.guneygazetesi.com, https://www.birgun.net, https://www.sozcu.com.tr, https://www.gazeteduvar.com.tr, https://www.cumhuriyet.com.tr, https://t24.com.tr, https://kronos35.news, https://www.mersinsiyasetyonetimi.com, https://haber.sol.org.tr internet sitelerinde yer alan içeriklere Mersin 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla kişilik haklarını ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.