MENÜ
ANA SAYFA
x

5 Eylül 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Eylül Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/018) Muş’ta Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muş Merkez ilçeye bağlı Sungu köyünde jandarma tarafından gözaltına alınan Muhammed Erol isimli kişinin götürüldüğü İl Jandarma Komutanlığı’nda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve buna bağlı olarak vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

Muhammed Erol’un savcılıkta verdiği ifadede maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin şunları belirttiği bildirildi: “Muş İl Merkez Jandarma Komutanlığı’na götürdüler. Beni binanın en üst katına çıkardılar. Tanımadığım ancak yüzlerini görürsem tanıyacağım bir kısmı askeri kamuflajlı, bir kısmı da sivil 5-6 kişi tekme ve yumrukla beni dövdüler. Dövdükleri esnada telefon kamerası ile benim görüntümü çekerek ‘uyuşturucu ticareti yapıyorum diyeceksin’ dediler.”

(09/019) İstanbul’da Irkçı Saldırıya Maruz Kalan Amedspor Taraftarları…

3 Eylül 2023 tarihinde İstanbul’da oynanan Sarıyerspor Amedspor maçını izlemek üzere forma ile stada gelen ve aralarında engelli bir çocuğun da olduğu Amedspor taraftarı 5 kişinin ırkçı bir grubun saldırısına maruz kaldığı öğrenildi.

Irkçı saldırıya maruz kalan İlyas Pekcan basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Yanımda 2 yeğenim ile birlikte 3 çocuk vardı. Yanımdaki çocuklardan biri 13 yaşında ve yüzde 92 engelli. Biz stada yaklaştığımız an bir grup Sarıyer taraftarı önce araba ile geçti yanımızdan. Sonra arabadan inip peşimizden koşmaya başladılar. Bizi tutamadılar. İnanılmaz küfürler, inanılmaz hakaretler, hunharca bir saldırıydı gerçekten.”

(09/020) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı gerekçesiyle hakkında açılan davada verilen cezanın kesinleşmesi üzerine tutuklanan 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can’a ilk olarak götürüldüğü İstanbul Metris 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde ilaç kullandığını belirtmesine rağmen 2 gün boyunca su ve yemek verilmediği öğrenildi. Haberde daha sonra götürüldüğü İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’nde ise istediği mahpuslarla beraber kalama talebinin kabul edilmediği belirtildi.

5 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde koğuşlardaki musluklardan akan suyun kirli olduğu öğrenildi.

(09/021) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

5 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerde Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde uyuz salgını olduğu fakat cezaevi idaresi tarafından gerekli önlemlerin alınmadığı iddia edildi.

(09/022) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 5 Eylül 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/023) İstanbul Eyleme Polis Müdahalesi…

S, Y ve R Tipi cezaevlerini protesto etmek için İstanbul’dan Ankara’ya yürümek üzere 4 Eylül 2023 tarihinde İstanbul’un Kartal ilçesinde toplanan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerine müdahale eden polis 11 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Doğan Karataştan, Ferhat Gerçek, Arif Pelit, Özlem Balkı, Deniz Aydın, Feridun Osmanağaoğlu, Yıldız Turan, Ferdi Sarıkaya, Hasan Kocaman, Hasan Basri Yıldız.

(09/024) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Eş Genel Başkanı ve Avukat…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ile Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticisi ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu üyesi Avukat Sezin Uçar, 5 Eylül 2023 tarihinde haklarındaki bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittikleri Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alındı.

(09/025) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Eylül 2023 tarihinde İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yapılan ev baskınlarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri ve gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(09/026) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Hastalığı nedeniyle cezası ertelenen Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı ve eski milletvekili Aysel Tuğluk hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Aysel Tuğluk’un ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 23 Kasım 2023 tarihine erteledi.

(09/027) Sınır Dışı Edilmek İstenen Suriye Vatandaşı Mahpus…

5 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 yıl cezaevinde tutulduktan sonra tahliye edilen Suriye vatandaşı Abdulmenaf Osman’ın cezaevinden çıktıktan sonra Manisa Akhisar İlçe Jandarma Komutanlığı’na ve oradan da sınır dışı edilmek üzere Edirne Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Avukatı Halil Coşkun basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Müvekkilim 3 Eylül saat 11.00 civarlarında Akhisar Cezaevi’nden tahliye edildikten itibaren fili olarak gözaltı işlemi başlatıldı. Henüz cezaevi içerisinde iken müvekkilimiz jandarma ekipleri tarafından alındı. Aile ile görüşmesine izin verilmeyecekti, ısrarlarımız sonucunda aile ile beş dakika görüşmeye izin verildi. Müvekkilim daha sonra Akhisar jandarma Karakoluna götürüldü. Hiçbir hukuki dayanak olmadan jandarma karakolunda tutuldu. Dün akşam Akhisar Jandarma Karakolu ile yaptığım görüşmede, müvekkilimin İzmir ya da Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilmek için Manisa il Jandarma Karakolu’na götürüleceği söylendi. Ancak gece saat 3 gibi müvekkilimin beni aramasıyla, Edirne Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildiğini öğrendim. (…) Müvekkilimin Suriye’ye gönderilmemesi için il göç idaresinin almış olduğu sınır dışı etme kararına itiraz edecektim. Ancak bugün müvekkilimin Edirne’ye gönderilmesi bizlerin yapacağı hukuki girişimlerin hızlıca engellemeye yönelik olduğunu ve sınır dışı edilmek istenildiğini düşünüyorum.”

(09/028) İstanbul’da Sergi ile İlgili Açılan Soruşturma…

5 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve fobik çevreler tarafından hedef gösterilen “Ortadan Başlamak” adlı sergi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve aşağılama’ suçundan soruşturma başlatıldığı ve soruşturma kapsamında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nden serginin düzenlenmesinde görev alanların isim ve adreslerinin istendiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.