MENÜ
ANA SAYFA
x

5 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/039) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 4 Haziran 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/040) TBMM’de Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Milletvekilleri…

4 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Eş Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyum olarak atanması kararına karşı 4 Haziran 2024 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekillerinin başlattığı Adalet Nöbeti’ne Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerinin müdahale ettiği, DEM Partili milletvekillerine ait dövizleri yırttıkları ve DEM Partili milletvekillerine fiziksel şiddet uygulandığı öğrenildi.

(06/041) 1 Mayıs Kutlamaları Gerekçesiyle Tutuklanan Kişiler…

4 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Mayıs kutlamalarında İbrahim Kaypakkaya resimli flama taşıdığı ve Taksim’e yürümek istediği için gözaltına alındıktan sonra 4 Mayıs 2024 tarihinde tutuklanan Grup İsyan Ateşi üyesi Yusuf Rencüzoğulları’nın yapılan tutukluluk incelemesi sonucunda 5 Haziran 2024 tarihinde tahliye edilmesine karar verildiği öğrenildi.

(06/042) Hakkari’de Belediye Eş Başkanı ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın da aralarında olduğu 15 kişi hakkında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 5 Haziran 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme,

Mehmet Sıddık Akış’ın ‘örgüt yönetme’ suçundan 19 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve hükmen tutuklanmasına,

6 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 8’er yıl 9’ar ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına;

3 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6’şar yıl 3’er ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına;

1 kişinin ‘örgüt kurma ve yönetme’ suçundan beraatına;

1 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan beraatına,

3 kişi hakkında dosyanın tefrik edilmesine hükmetti.

(06/043) Diyarbakır’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Pirozhan Karali Güler hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Haziran 2024 tarihinde başlandı. Mahkeme, Pirozhan Karali Güler’in ‘örgüt üyesi olma’ suçundan beraatına hükmetti.

(06/044) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memurları…

2023 yılında Diyarbakır’da gerçekleştirilen Newroz kutlamaları sırasında Y. D. isimli bir çocuğun (14, e) polisler tarafından kaçırılarak işkence görmesi ve elleri bağlı şekilde şehir dışına bırakılması ile ilgili Lice Emniyet Amiri Aykut Oral ve polisler İsmail Akkuş, Emre Özcan, Gökhan Bay ve Hayrettin Çakmak hakkında ‘hürriyeti tahdit’ suçlamasıyla Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 5 Haziran 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, sanıkların ‘hürriyeti tahdit’ suçundan ayrı ayrı 8’er yıl hapis cezasıyla, ‘mala zarar verme’ suçundan ise ayrı ayrı 4 bin 500’er TL para cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

(06/045) Kobanê Davası…

4 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) aralarında eski eş genel başkanlarının da olduğu 18’i tutuklu 108 üye ve yöneticisi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 16 Mayıs 2024 tarihinde görülen karar duruşmasında 5 kişi hakkında verilen tahliye kararına katılan sıfatıyla davada yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan itirazın Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği öğrenildi.

(06/046) Eylem ve Etkinlik Yasakları…

Diyarbakır Valiliği, 4 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Eş Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyum olarak atanması kararı ile ilgili il genelinde toplanma, yürüyüş, nöbet, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb. her türlü eylem ve etkinlik ile bu eylem ve etkinliklere katılabileceği değerlendirilen kişi ve araçların Diyarbakır’a girişleri ve bu eylem ve etkinliklere katılabileceği değerlendirilen kişi ve araçların dış ilçelerden çıkışları ve/veya il merkezine girişlerinin 7 Haziran 2024 tarihi saat 14.15’ten 10 Haziran 2024 tarihi saat 14.14’e kadar 3 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Bingöl Valiliği, 5 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde yapılması muhtemel her türlü eylem ve etkinlikler ile toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, araç konvoyu, her türlü karşılama ile uğurlama, kapalı yer toplantısı, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri, broşür dağıtma, afiş, pankart asma vb. her türlü eylem ve etkinliğin 5 Haziran 2024 tarihi saat 00.01’den 11 Haziran 2024 tarihi 23.59’a kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.