MENÜ
ANA SAYFA
x

5 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/038) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 5 Mart 2024 tarihinde, 2024 yılının Şubat ayında 4’ü kadın, 6’sı çocuk, 4’ü göçmen/mülteci olmak üzere en az 144 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(03/039) Ankara’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 5 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltına alınan kişilerden bazılarının polisin sözlü ve fiziksel şiddeti ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

Gözaltına alınan kişilerden Lokman Sefkan Özgan’ın babası Ethem Özgan, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Polisler sabah saat 06.00’da kapımızı kırarak zorla eve girdiler. Eve girer girmez hepimizi yere yatırarak, kafamıza silah dayadılar. Hakaret ve küfürler savurdular. Ölümle tehdit ettiler. Bize, ‘Sizin ne işiniz var burada, bir daha gelirsek sizi vurmak için geleceğiz’ dediler. Daha sonra çocuğumuzu alıp götürdüler. Tutanak tutup bir şey olmamış gibi bize zorla imzalattılar. Zorla videoya çekip burada bir şey olmadığını bize söylettirdiler”.

(03/040) Niğde’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Temmuz 2023 tarihinde Niğde’nin Ulukışla ilçesinde gözaltına alınan A.İ. isimli bir kişinin götürüldüğü emniyet müdürlüğünde M.K. ve R.U. isimli iki polis memurunun fiziksel şiddetine ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. Ayrıca A.İ.’nin maruz kaldığı fiziksel şiddet sonucunda yaralandığı, iki polis memuru hakkında ‘nitelikli yaralama’ ve ‘hakaret’ suçlamalarıyla, A.İ. hakkında ise ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘ulaşım araçlarını alıkoyma’, ‘kamu malına zarar vermeye teşebbüs’ ve ‘hakaret’ suçlamalarıyla dava açıldığı bildirildi.

(03/041) 31 Mart Seçimleri…

5 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bursa İnegöl İlçe binasına saldırı düzenlendiği ve binada maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. Bir parti üyesine balta ile saldırı girişiminde bulunan kişinin gözaltına alındığı, ayrıca DEM Parti’nin saldırı ile ilgili suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.

(03/042) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Kavak S Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevine katılan mahpusların kantinden satın aldığı kimi malzemeler ve eşyaların cezaevi idaresi tarafından mahpuslara teslim edilmediği, ayrıca mahpusların sayımlarda ayağa kalkmaları yönünde dayatmalara ve yanı sıra üst aramaları sırasında çıplak arama uygulamasına maruz kaldığı, bu dayatma ve uygulamalara tepki gösteren mahpusların ise infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı,”Bu daha iyi günleriniz. Göreceksiniz size daha neler neler yapacağız” gibi sözlerle tehdit edildiği öğrenildi.

(03/043) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 5 Mart 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/044) İstanbul’da Transfobik ve Ayrımcı Uygulama…

4 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Beyoğlu Kaymakamlığı’nın kararıyla Beyoğlu Bayram Sokak’ta trans kadınların yaşadığı evlerin ve bazı dükkanların polis ve zabıta tarafından mühürlendiği öğrenildi.

(03/045) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 5 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen ev baskınlarında en az 19 kişi, gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınan kişilerden isimleri öğrenilenler: Nujin Altunkılıç, Ümit Bozan, Busenur Öztürk, Abdulkadir Barkın, Helin Kaya, Diyar Hatip Bilen, Lokman Sefkan Özgan ve Muhammed Okay.

(03/046) Diyarbakır’da Eski HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

5 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl eski Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık hakkında ‘örgüt üyesi olma’ suçlamasıyla yeni bir iddianame hazırlandığı ve bu iddianamenin Hülya Alökmen Uyanık’ın Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘örgüt üyesi olma’ iddialarıyla yargılandığı dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verildiği öğrenildi.

(03/047) İstanbul’da Siyasi Parti Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Adana İl Yöneticisi Berk Alıcı hakkında 22 Mayıs 2020 tarihinde kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile ilgili yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘hakaret’ suçlamasıyla hazırlanan iddianame, İstanbul Anadolu 61. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması, 3 Mayıs 2024 tarihinde görülecek.

(03/048) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ali Barış Kurt hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan verilen ve Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından onanan 2 yıl 4 ay hapis cezası, Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından 4 Mart 2024 tarihinde onandı.

(03/049) Tunceli’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

2022 yılında Tunceli’nin Çemişgezek ilçesi belediye başkanı ve ilçe kaymakamı ile ilgili yaptığı bir habere getirilen erişim engeli kararına uymadığı gerekçesiyle verilen 10 bin 31 TL para cezasını ödemeyi reddeden Gazeteci Serkan Gürtürk hakkında Çemişgezek Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 4 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, gazetecinin beraatına karar verdi.

(03/050) Şırnak’ta Korucuların ve Diğerlerinin Yargılandığı Dava…

Şırnak’ın Uludere ilçesinde S.A. (17) isimli bir çocuğun 7 yaşından itibaren nitelikli cinsel saldırıya maruz bırakılması ve cinsel esaret altında tutulması ile ilgili aralarında S.Y. ve C.A. isimli korucuların da olduğu 5 kişi hakkında Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Mart 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, 2 kişi hakkında zorla getirme kararı verdi ve duruşmayı 18 Mart 2024 tarihine erteledi.

(03/051) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan hakkında İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Mart 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede 2 kişinin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, duruşmayı 10 Eylül 2024 tarihine erteledi.

(03/052) Kocaeli’nde Yargılanan Kişi…

DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde İzmit’in Kuruçeşme Mahallesi’nde gerçekleştirdiği seçim çalışmaları esnasında Kuruçeşmeliler Derneği Başkanı Gökhan Akkaya’nın hakaret ve tehditlerine maruz kalması ile ilgili Kocaeli 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘aleni tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlamalarıyla açılan davanın karar duruşması, 5 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, Gökhan Akkaya’nın 8 ay 22 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

(03/053) Amedspor’a Taraftar Yasağı…

4 Mart 2024 tarihli basında yer alan haberlerden, Isparta İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından 29 Şubat 2024 tarihinde alınan karar sonucu 6 Mart 2024 tarihinde Amedspor ile Isparta 32 Spor arasında Isparta Atatürk Stadı’nda oynanacak olan futbol maçına Amedspor taraftarlarının alınmayacağı ve Diyarbakır ve çevre illerden Isparta’ya gelen taraftarların Isparta’ya giriş yapmalarının engelleneceği öğrenildi.

(03/054) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

5 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Diyarbakır Sur İlçe Başkanı’nın depremzedeler için hazırlanan kolileri yakınlarına ve AKP üye ve yöneticilerine verdiği iddiasıyla ilgili https://yeniyasamgazetesi5.com adresinde yer alan 1 habere Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.