MENÜ
ANA SAYFA
x

5 Mayıs 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Mayıs 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/025) Şüpheli Asker Ölümü…

4 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerde, Suriye’nin İdlib bölgesinde bulunan bir askeri birlikte görevli iken 29 Nisan 2021 tarihinde resmi açıklamalara göre intihar ettiği ifade edilen er Caner S.’nin ölüm nedeninin şüpheli olduğu iddia edildi.

Roman olduğu için askerlik yaptığı sırada ayrımcılığa maruz kaldığı bildirilen Caner S.’nin ölümü ile ilgili Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tangel şunları belirtti: “Resmi kaynaklar ‘intihar’ diyor. Askeri birlikten gelen bilgi intihar ettiği yönünde. Psikolojik açıdan hiçbir sıkıntısı yoktu, mahalledeki arkadaşlarının da bu yönde açıklaması vardı. Bu çocuğun herhangi bir sorunu yoktu (…) Komutanın silahını alıp kendini vurduğu söyleniyor (…) Alınan duyumlar Caner’in intihar etmediği yönünde. Askerdeyken bölük komutanı Caner’i ‘seni vuracağım, öldürüp burada gömeceğim, sana bu onuru yaşatmayacağım’ diye tehdit ediyormuş.”

(05/026) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları 4 Mayıs 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/027) Ağrı’da Gözaltına Alınan Çocuklar…

4 Mayıs 2021 tarihinde Ağrı’da C. Y. ve B. A. isimli 2 çocuğun bir okul bahçesine yazılan yazılar gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı ve aynı gün içinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/028) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Mayıs 2021 tarihinde Batman’ın Sason ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında çevre aktivisti Hüseyin Akıl’ın da bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilmedi.

Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Hüseyin Akıl, Mehmet Akıl, Ramazan Akıl, İbrahim Onar ve Bilgin Onar.

(05/029) Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Hakkında Sınır Dışı Kararı Verilen Mülteci…

4 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Furkan Vakfı üyelerine yönelik polis müdahalesini eleştiren bir sosyal medya paylaşımı yaptığı gerekçesiyle İzmir’de gözaltına alınıp sonra serbest bırakılan Munip Ali isimli Suriye vatandaşı bir mültecinin idari gözetim altına alındığı ve sonrasında hakkında ‘sınır dışı edilme’ kararı verildiği ve Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne götürüleceği öğrenildi.

(05/030) Mersin’de Yargılanan Kişi…

Mersin Tarsus 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban hakkında Tarsus 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının 31 Mart 2021 tarihinde görüldüğü 4 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

İddianamede İsmail Çoban’ın Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nden kesip biriktirdiği kupürler gerekçe gösterilerek ‘infaz kurumuna veya tutukevine yasak eşya sokma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme İsmail Çoban’ı 2 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(05/031) Hakkari’de Yargılanan Kişi…

Perihan Karaman isimli bir kişi hakkında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Mayıs 2021 tarihinde görüldü.

Perihan Karaman duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Mahkeme Perihan Karaman’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 9 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(05/032) Belediye Başkanı Hakkında Başlatılan İnceleme…

4 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li belediye başkanlarını ziyaret etmek suretiyle ‘suçluyu övdüğü’, Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde ‘elleri arkasında bağlı bir şekilde gezmek’ suretiyle saygısızlık yaptığı iddialarıyla inceleme başlatıldığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada şunları belirtti: “elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ulaşan İmamoğlu’nun ‘türbe ziyareti sırasında saygısızlık yaptığına’ ve ‘HDP belediye başkanlarını ziyaret ederek görevini kötüye kullandığına’ yönelik ihbarlar kayda alındı (…) Akabinde ilgilinin kamu görevlisi olması nedeniyle yasal zorunluluk gereğince İçişleri Bakanlığından soruşturma açılması için izin istenmiştir.”

İçişleri Bakanlığı ise şunları ifade etti: “Bakanlığımızca yapılan işlem bir soruşturma olmayıp, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine başlatılmış bir ön inceleme niteliğindedir. Ön inceleme ise 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun gereğince yürütülmekte ve iddianın savcılıkça soruşturulmasını gerektirecek nitelikte olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır.”

(05/033) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

4 Mayıs 2021 tarihinde Ankara’da 1 kişi ve İstanbul’da 1 kişi gözaltına alındı.

(05/034) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 4 Mayıs 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 336 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.483 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 28.997 olduğu belirtildi.

Buna göre 4 Mayıs 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 41.527, vaka sayısı ise 4.929.118 oldu.

4 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’da hastane polisi Bakır Artuğ ve Konya’da Prof. Dr. Cemile Öztün Öğün olmak üzere 2 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.