MENÜ
ANA SAYFA
x

5 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/016) Balıkesir’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Aralık 2021 tarihinde Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yapılan yol kontrolü sırasında ‘dur ihtarına uymadıkları’ iddiasıyla 2 kişinin (M. V. E. ve ismi öğrenilemeyen bir kişi) polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldıkları, ismi öğrenilemeyen kişinin polisin silahla cinsel saldırısına maruz kaldığı öğrenildi. İşkence iddialarıyla ilgili Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından verilen soru önergesinin ise 14 Aralık 2021 tarihinde “kaba ve yaralayıcı” olduğu gerekçesiyle TBMM Başkanlığı tarafından iade edildiği bildirildi.

(01/017) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Kasım Yiğit’in 20 gün hücrede tutulduktan sonra koğuşa konulduğu, ailesi tarafından gönderilen Kur’an-ı Kerim ve elbiselerin kendisine verilmediği öğrenildi.

(01/018) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 4 Ocak 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/019) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde pazar yerinin değiştirilmesine karşı çıkan pazar esnafı tarafından 4 Ocak 2022 tarihinde yapılan eyleme polis biber gazı ve plastik mermi kullanarak müdahale etti. Müdahale sonucunda bazı kişilerin yaralandığı, gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(01/020) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Ocak 2022 tarihinde, cezaevlerindeki hak ihlallerine ve hasta mahpuslara dikkat çekmek için HDP’nin grup toplantısına katıldıktan sonra TBMM’den Adalet Bakanlığı’na yürümek isteyen mahpus yakınlarına polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti ve yürüyüşe katılmak isteyenleri zorla araçlara bindirdi. Müdahale sırasında gazetecilerin ve HDP Iğdır milletvekili Habip Eksik’in de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(01/021) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Ferhat Çelik, 4 Ocak 2022 tarihinde İstanbul’daki evine gelen sivil polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin ajans tarafından paylaşılan haberlerle ilgili Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan bir soruşturma olduğu öğrenildi.

(01/022) İzmir’de Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

4 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, PİRHA muhabiri Ersin Özgül hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildiği öğrenildi. Ersin Özgül 5 Mayıs 2021 tarihinde İzmir’de gözaltına alınmış, aynı gün serbest bırakılmıştı.

(01/023) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele İddialarına İlişkin Takipsizlik Kararı…

4 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Garibe Gezer isimli mahpusun maruz kaldığı cinsel saldırı ve işkence ile ilgili olarak avukatları tarafından ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘işkence’, ‘zor kullanma yetkisinin aşılması’ ve ‘görevi ihmal’ iddialarıyla Kandıra Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurusunun takipsizlik kararı ile sonuçlandığı öğrenildi. Garibe Gezer, 21 Mayıs 2021 tarihinde infaz koruma memurlarının işkence ve kötü muamelesine ve cinsel saldırısına maruz kalmış, 9 Aralık 2021 tarihinde ise tutulduğu tek kişilik hücrede şüpheli bir biçimde ölü bulunmuştu.

(01/024) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Mersin Limanı’nda ele geçirilen uyuşturucu maddeler ile ilgili https://www.yenicaggazetesi.com.tr/, https://www.sozcu.com.tr/ ve https://www.cumhuriyet.com.tr/ internet sitelerinde yayınlanan haberlere, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 3 Ocak 2022 tarihli kararıyla erişimin engellendiği öğrenildi.

(01/025) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

4 Ocak 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde yapılan operasyonlarda 15 kişi, Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 40 ilde yapılan operasyonlarda 55 kişi gözaltına alındı.

(01/026) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 3 Ocak 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile Cizre ve Silopi ilçelerine bağlı 11 bölgeyi 31 Aralık 2022 tarihine kadar askeri güvenlik bölgesi ilan etti.

Özel güvenlik bölgesi ilan edilen bölgeler: Cudi Dağı, Bestler Dereler, Kurt Dağı, Kureşin, Karaçalı, Kel Mehmet Dağı, Serin, 2088 Rk T., Küçük Su, Gabar Dağı, Altın Dağ, İncebel Dağ, Oymakaya ve Tanin Tanin.

(01/027) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 4 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 137 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 54.724 olduğunu açıkladı.

Buna göre 4 Ocak 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 82.932, vaka sayısı ise 9.652.394 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.