MENÜ
ANA SAYFA
x

5 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/032) İzmir’de Öldürülen Trans Kadın…

4 Ocak 2023 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde Ece E. isimli trans kadının öldürüldüğü öğrenildi. Olayla ilgili bir kişinin (M. F.) gözaltına alındığı bildirildi.

(01/033) Van’da Askerlerin Cinsel Saldırısına Maruz Kalan Mülteci Kadın…

4 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Ocak 2023 tarihinde Van’ın Saray ilçesinde sınırda askerler tarafından gözaltına alınan Afganistanlı mülteci bir kadının (L. M.) 2 askerin cinsel saldırısına maruz kaldığı öğrenildi. 2 askerin sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandıkları, olayla ilgili Saray Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmaya gizlilik kararı getirildiği bildirildi.

(01/034) Mardin’de İşkence ve Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişiler…

5 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin’in Nusaybin ilçesinde 31 Aralık 2022 tarihinde biri çocuk 2 kişinin (B. K. ve Hüseyin Gökalp) yöresel kıyafet giydikleri için kendilerini durduran özel hareket polislerinin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldıkları öğrenildi. Maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleyle ilgili olarak 2 kişinin Nusaybin Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundukları bildirildi.

(01/035) TTB Merkez Konseyi Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu
Üyesi’nin Yargılandığı Dava…

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri sırasında yaptığı bir sosyal medya paylaşımında dönemin başbakanına hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul Anadolu Adliyesi 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 16 Şubat 2021 tarihinde verilen 7.080 TL para cezasının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 24. Ceza Dairesi tarafından 4 Ocak 2023 tarihinde onandığı öğrenildi.

(01/036) GÖÇİZ-DER Davası…

Aralarında TİHV İstanbul Temsilciliği’nde sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapan Bilal Yıldız’ın da olduğu Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) üye ve yöneticisi 13’ü tutuklu 23 kişi hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın Marmara (Silivri) Cezaevi Kampüsü içindeki mahkeme salonunda görülmesine 4-5 Ocak 2023 tarihleri arasında devam edildi.

Davanın 5 Ocak 2023 tarihinde görülen duruşmasında 13 kişinin yurtdışı yasağı şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 3-4 Mayıs 2023 tarihine erteledi. 15 Aralık 2022 tarihinde görülen duruşmada mahkeme 4 kişinin (Songül Kaya, Kamile Kandal, Veysi Yıldız, İlyas Erdem) tahliyesine, 13 kişinin tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

(01/037) İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyelerinin Yargılandığı Dava…

5 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Nisan 2020 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir hutbesinde LGBTİ+’ları hedef alan ifadelere karşı “Nefrete inat, yaşasın hayat” başlıklı bir açıklama yapan dönemin İzmir Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi 10 avukat hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘dini değerleri alenen aşağılama’ iddiasıyla hazırlanan iddianamenin İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. Davanın ilk duruşması 24 Nisan 2023 tarihinde görülecek.

(01/038) Van’da Polisin İşkence ve Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi Hakkında Açılan Dava…

5 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasını protesto edenlere yönelik polis müdahalesi sırasında bulunduğu kıraathanede polisin fiziksel şiddetine maruz kalan şizofreni hastası F. K. hakkında “görevi yaptırmamak için direnmek” suçundan hazırlanan iddianamenin Van 6. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği ve davanın ilk duruşmasının 26 Ocak 2023 tarihinde görüleceği öğrenildi. F. K.’nin maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele ile ilgili olarak açılan soruşturmada savcılık polisler hakkında açılan takipsizlik kararı vermişti.

(01/039) Mahkeme Tarafından Tekzip Cezası Verilen Gazete…

4 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Evrensel gazetesinde 29 Temmuz 2022 tarihinde yayımlanan “Halk suyuna, toprağına sahip çıkıyor” başlıklı haberle ilgili olarak Aydın’ın Köşk İlçesi Kaymakamı’nın başvurusu üzerine Aydın 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Tekzip metninin iki internet haber sitesi ile tirajı yüz binin üzerinde olan iki gazetede ilan şeklinde yayımlanmasına” karar verildiği öğrenildi. Kaymakamın başvurusu üzerine Aydın 2. Sulh Ceza Hakimliği daha önce de tekzip kararı vermiş ve tekzip metni Evrensel gazetesinin 6 Ekim 2022 tarihli nüshasında yayımlanmıştı.

(01/040) HDP’ye Kapatma Davası…

Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi hakkında açılan kapatma davası kapsamında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması talebini 5 Ocak 2023 tarihinde kabul etti.

(01/041) Erişime Engellenen İnternet İçerikleri…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu hakkında https://www.sozcu.com.tr/ ve https://ilerihaber.org/ internet sitelerinde yer alan haberlere, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği’nin 3 Ocak 2023 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(01/042) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Kars Valiliği 3 Ocak 2023 tarihinde bir açıklama yaparak il genelinde miting, kapalı ve açık yer toplantısı, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, basın açıklaması, insan zinciri oluşturularak yapılabilecek protesto/yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı/toplanmalar/halk toplantıları, ses yayın araçları (taşıt, mobil vb. araçlar) ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, stant açma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon, drone ve paramotor/planör, yamaç paraşütü uçurmak, anma toplantısı/anma töreni, konser, şenlik, panel, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim, meşale yakma ve taşıma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster/pankart asma, sticker yapıştırma vb. tüm eylem ve etkinlikleri 4 Ocak 2023 itibarıyla 7 gün süreyle yasakladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.