MENÜ
ANA SAYFA
x

5 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/037) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 4 Ocak 2024 tarihinde, 2023 yılının Aralık ayında 5’i çocuk, 4’ü kadın ve 6’sı mülteci olmak üzere en az 154 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2023 yılında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı en az 1929 oldu.

(01/038) Üniversitede Irkçı, Ayrımcı ve Fobik Saldırı…

4 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Koç Üniversitesi’nde öğrenci olan F.B. isimli Kürt ve Alevi bir öğrencinin bir süredir aynı odada kaldığı H.E.K. ve A.D. isimli iki diğer öğrencinin ırkçı, ayrımcı ve fobik söylemlerine maruz kaldığı ve 15 Kasım 2023 tarihinde bu kişilerin kesici aletli saldırısına uğradığı öğrenildi. Saldırıya uğrayan F.B.’nin ifadesinde “H.E.K., ben Alevi olduğum için ve bana karşı ayrımcılık yaptığından dolayı beni odadan atmak istiyordu. Kendisinden şikayetçi olacaktım. Ancak, öğrenci olduğu için sabıkasına yansımasını istemediğim için şikayetçi olmadım. Halen bana ayrımcılık yapmaya devam ediyor” dedi. F.B.’nin suç duyurusu sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında savcılığa ifade veren A.D., saldırıya uğrayan F.B.’nin kendisine sarkıntılık ettiğini ve saldırıyı bu yüzden gerçekleştirdiğini iddia etti. F.B.’nin avukatı Alper Sarıca, olayla ilgili şu açıklamaları paylaştı: Bu öğrenci yurtta 2 oda arkadaşıyla kaldığını, birisinin kendisine sırf “Kürt ve Alevi olduğu için” sürekli eziyet ettiğini, aşağıladığını, en son üniversite güvenliğini aramasından yarım saat kadar sonra diğer oda arkadaşını azmettirerek kendisini öldürtmeye çalıştığını anlattı. Yüzünden ve karnından ciddi şekilde bıçaklandığını, yangın alarmına basarak ve tuvalete saklanarak kurtulduğunu, ambulansla hastaneye kaldırıldığını söyleyerek yüzündeki sargının ve vücudundaki dikişlerin sebebini izah etti. En şaşırtıcı kısmı ise; bahse konu oda arkadaşları tarafından suçtan kurtulmak için sırf cinsel saldırı ile itham edildiği için kendisini öldürmeye teşebbüs eden kişinin serbest bırakıldığını, azmettiriciye savcılık ve okul tarafından hiçbir yaptırım uygulanmadığını, kendisine ise her hafta imza yükümlülüğü verildiğini, okuldan uzaklaştırıldığını söylemesi oldu”.

(01/039) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

4 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan bir mahpusun PKK lideri Abdullah Öcalan’a Kürtçe yazdığı bir mektuba önce Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu tarafından el konulduğu, mahpusun Urfa İnfaz Hakimliği’ne yaptığı itiraz sonucunda sakıncalı kısımların üzerinin çizilerek mektubun gönderilmesine karar verildiği öğrenildi.

(01/040) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ve İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın avukatları tarafından 4 Ocak 2024 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/041) Kocaeli ve Antakya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Ocak 2024 tarihinde Kocaeli ve Antakya’da yapılan ev baskınlarında Kaldıraç okuru olduğu bildirilen 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Gülfem Kavak, Yarem Şahin, Ferdi Çiftçi, Sinan Çekiç ve Nilya Çekiç. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(01/042) Osmaniye’de Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Osmaniye’de sosyal medya hesapları üzerinden Atatürk’e hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Y.B. ve M.B. isimli iki kişinin tutuklandığı öğrenildi.

(01/043) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Ocak 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Tekel Mahallesi’nde yapılan ev baskınlarında 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Murat Aslan, Selman Aktaş ve Cihan Almaz. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(01/044) Korucular ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

S.A. (17, k) isimli bir çocuğun 7 yaşından itibaren cinsel istismara maruz bırakılması ve cinsel esaret altında tutulmasıyla ilgili aralarında 2 korucunun da olduğu 5 kişi hakkında Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen toplam 94 yıl 15 gün hapis cezasının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 3 Ocak 2024 tarihinde başlandı. İddianamede sanıkların ’cinsel istismar’, ’tehdit’,’ ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’, ’fuhuş‘ ve ’taciz‘ suçlarından cezalandırılası istenmektedir. Mahkeme, duruşmayı 4 Mart 2024 tarihine erteledi.

(01/045) Ankara’da 10 Ekim Katliamı Anmasıyla İlgili Yargılanan Kişiler…

10 Ekim 2022 tarihinde Ankara Gar Katliamı anma etkinliğinde ters kelepçelenerek gözaltına alınan 17 kişi hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme” suçlamasıyla Ankara 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ocak 2024 tarihinde başlandı. Mahkeme, duruşmayı 25 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(01/046) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Demokratik Modernite dergisinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ramazan Yurttapan, editörü Haydar Ergül ile Cihan Doğan, Nazan Üstündağ ve Musa Şanak hakkında İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede gazetecilerin ‘“Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 27 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(01/047) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmenleri Hüseyin Aykol ile Zana Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve siyasetçi Hatip Dicle hakkında İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede gazetecilerin ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, duruşmayı 27 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(01/048) Hakkında Dava Açılan Kişiler…

5 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Beşiktaş Tüpraş Stadyumu’nda oynanan UEFA Konferans Ligi maçında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi hakkında yapılan “Futbolun katili, Cimbom’un köpeği” şeklindeki küfürlü tezahüratlar gerekçe gösterilerek 41 kişi hakkında İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığı öğrenildi. İddianamede kişilerin ’hakaret içeren tezahürat’, ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret‘ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.