MENÜ
ANA SAYFA
x

5 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/071) Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Şubat 2021 tarihinde Suriye’nin El-Bab bölgesinde meydana gelen patlamada 1 asker (Süleyman Demirel) öldü.

(02/072) İstanbul’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

KRT TV’de ‘Kent ve Yaşam’ programını hazırlayıp sunan Osman Güdü, 4 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Kartal ilçesinde kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradı.

Başına aldığı darbeler sonucu yaralanan Osman Güdü’nün hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

(02/073) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin E Tipi Cezaevi’nde suların sık sık kesildiği, mahpuslara verilen yemeklerin hijyenik olmadığı öğrenildi.

(02/074) Samsun, Bursa, Çanakkale ve İstanbul’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü ve 30 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 2 kişinin tutuklanmasını protesto etmek için 4 Şubat 2021 tarihinde Samsun’da yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Seçkin Kır, HDP Samsun İl Eş Başkanı Fatma Şençelik, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Samsun İl Eş başkanı İlhan Cüre, SYKP üyesi Kürşat Aslan, Halkevleri Eğitim Sekreteri Hüseyin Aksoy, Halkevleri Bölge Temsilcisi Kadir İlik’in de olduğu 19 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gerekçe ile 4 Şubat 2021 tarihinde Bursa’da yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 17 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile 4 Şubat 2021 tarihinde Çanakkale’de düzenlenmek istenen foruma müdahale eden polis aralarında Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy’un da olduğu 9 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gerekçe ile İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan eyleme katıldıkları gerekçesiyle 4 Şubat 2021 tarihinde 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Y. A. K., N. E, M. C. D., Ö. Ş., A. K.

Aynı gerekçe ile İstanbul’da yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 23 kişi 4 Şubat 2021 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 2 kişi (Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta) tutuklandı. 11 kişi ev hapis tedbiriyle, 10 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklama kararını protesto eden ve aralarında avukatların ve milletvekillerinin de olduğu gruba adliye binası içinde polisin müdahale ettiği öğrenildi.

Aynı gerekçe ile İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde penceresine “Boğaziçi Abluka Altında, Aşağıya Bakmayacağız” yazısı asan bir vatandaşın evini basan polis pencereye asılan yazıları söktüğü ve tutanak tuttuğu öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı 4 Şubat 2021 itibarıyla ile 38 kentte gözaltına alınan 528 kişiden 2’sinin tutuklandığını, 108’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 498’inin serbest bırakıldığını, 28 kişinin ise halen gözaltında olduğunu açıkladı.

(02/075) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Birleşik Mücadele Güçleri’nin kuruluşunu duyurmak için yapılacak basın açıklamasına katılmak için HDP Kadıköy ilçe binasından açıklamanın yapılacağı yere doğru yürümeye başlayan ve aralarında milletvekillerinin de olduğu gruba polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Polisin haber takibi yapan gazetecilere de fiziksel şiddet uyguladığı ve Mezopotamya Ajansı muhabiri Rojin Altay ile Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş’ı gözaltına aldığı öğrenildi. Gün boyu devam eden müdahaleler sonucu aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve BEKSAV Eş Başkanı Ahmet Uçar’ın de olduğu 65 kişi gözaltına alındı.

Müdahale sırasında HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Nuran İmir, Dilan Dirayet Taşdemir, Kemal Bülbül, Dilşat Canbaz ve Musa Piroğlu’nun da polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı; polisin Nuran İmir’i gözaltına almak istediği ve fiziksel şiddet kullanarak gözaltı aracına bindirdiği öğrenildi.

Müdahale sonucu 1 kişinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Rojin Altay, Taylan Öztaş, Şahin Tümüklü, Elif Torun Öneren, Burcugül Çubuk, Ümmühan Özdemir, Selfinaz Göçmez, Bedran Çoğaltay, Ahmet Uçar, Ezgi Yergin, Ekinsu Aktaş, Süleyman Çakmak, Sena Şat, Rojhat Demirdöken, Kerim Satış, Hıdır Devrim, Seher Dursun, Ali Ekber Derman, Eren Kaya, Cevdet Konak, Havin Özcan, Hıdır Devrim, Abdülkadir Satış, Besra İşsever, Eylem Saruca, Zilan Korkmaz, Aysel Özbeyli, Volkan Atmaca, Metin Özken, Rahime Karvar, Emrah Tuncer, Ali Ekber Erarslan.

(02/076) Cezaevindeki Açlık Grevleri ile İlgili Eyleme Polis Müdahaleleri…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle cezaevlerinde devam etmekte olan süresiz dönüşümlü açlık grevine dikkat çekmek için HDP tarafından 4 Şubat 2021 tarihinde Tunceli’de yapılmak istenen basına açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

(02/077) CHP Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, yaptığı bir konuşmada ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı’na 100.000 TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

(02/078) HDP Milletvekili ile Eski Milletvekillerinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ile HDP eski milletvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel hakkında yaptıkları konuşmalarda ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri’ iddiasıyla Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 11 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(02/079) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ramazan Akoğul hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Ramazan Akoğul’un ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 25 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

(02/080) Medeni Yıldırım Davası…

28 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde yapılan kalekol inşaatının protesto edildiği eylemde Medeni Yıldırım’ın karakoldan açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili olarak Er Adem Çiftçi hakkında Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Adem Çiftçi’nin ‘haksız tahrik altında olası kastla öldürme’ suçundan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada Yıldırım ailesinin avukatlarına haber verilmeden olay yerinde keşif yapıldığı öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 25 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

(02/081) TBMM’de İade Edilen Soru Önergeleri…

4 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP milletvekilleri tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili kararının uygulanmamasına ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verilen toplam 162 soru önergesinin, “iç tüzüğe uygun olmadıkları” gerekçesiyle iade edildiği öğrenildi.

(02/082) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

3 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitesinde yer alan, 15 Temmuz Hakkaniyet Ocakları Genel Başkanı’nın açıklamalarından ötürü ifadeye çağırılması ile ilgili habere Artvin Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(02/083) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

4 Şubat 2021 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla 3 kişi; Ankara’da haklarında yakalama kararı olan 2 kişi gözaltına alındı.

(02/084) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 4 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 113 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 627 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 7.909 olduğu belirtildi.

Buna göre 4 Şubat 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 26.467, vaka sayısı ise 2.508.988 oldu.

4 Şubat 2021 tarihinde Adana’da Dr. Mehmet Ertane Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.