MENÜ
ANA SAYFA
x

6-15 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6-15 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/065) Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Nisan 2024 tarihinde Van Hakkari karayolunda askeri bir aracın devrilmesi sonucu 1 askerin yaralandığı öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 9 Nisan 2024 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin (Hikmet Aslan) öldüğünü açıkladı.

13 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tunceli ili kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında 14 Ekim 2023 tarihinde çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

14 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Mart 2024 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Kandil bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

15 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 15 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Mart 2024 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Zap bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleriyle HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(04/066) İstanbul’da Gözaltında Yaşamını Yitiren Kişi…

31 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde evinin penceresinden havaya silahla ateş açtığı gerekçesiyle polisler tarafından sözlü ve fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındıktan sonra intihar ettiği iddia edilen Serhat Kahyaoğlu’nun avukatı 6 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ağır darp eylemi polis arabasına bindirilirken başlıyor. Arabaya bindirilirken ters kelepçe uygulanıyor. Polis ekiplerinin arabasına bindirildikten sonra 15-20 dakikalık hastaneye gitme sürecinde de yoğun bir şekilde darp eylemlerinin devam ettiğini düşünüyoruz (…) Morgda çekilen fotoğraflar da şüphemizi destekler nitelikte. Çünkü kafatasında silah kabza izleri var. Vücudun değişik bölgelerinde; kol, ayak, bilek bölgelerinde derin yarıklar, morluklar, kırıklıklar mevcut. Özellikle kafatası bölgesinde çok ağır darbeler var. Şu anda beklediğimiz rapor otopsi raporu, otopsi raporunda ölümün meydana gelmesi sebebi darbeye bağlı bir ölüm mü, değil mi? Savcılık dosyaya zaten gizlilik kararı koymuş, dosyaya yeteri kadar erişilemiyor.”

(04/067) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 14 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla 2024 yılının Mart ayında 4’ü kadın, 2’si mülteci ve 3’ü çocuk olmak üzere en az 115 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre, 2024 yılının ilk 3 ayında 16’sı çocuk, 13’ü kadın ve 9’u mülteci olmak üzere iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı en az 425 oldu.

(04/068) İstanbul’daki Yangında Yaşamını Yitiren İşçiler…

2 Nisan 2024 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Gayrettepe Mahallesi’nde bulunan bir gece kulübünde gerçekleştirilen tadilat esnasında meydana gelen patlama sonucunda çıkan yangında 29 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili gözaltına alınan 11 kişiden 8’i, 6 Nisan 2024 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan tutuklandı. 1’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 3 kişi serbest bırakıldı.

(04/069) Antalya’da Teleferik Kazasında Yaşamını Yitiren ve Yaralanan Kişiler…

Adalet Bakanlığı, Antalya’da bulunan Sarısu – Tünektepe teleferik hattında bir teleferik direğinin 12 Nisan 2024 tarihinde AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) açıklamalarına göre heyelan sebebiyle kırılması sonucu Memiş Gümüş isimli bir kişinin yaşamını yitirmesi, 17 kişinin yaralanması ve 184 kişinin havadaki teleferiklerde mahsur kalması ile ilgili 14 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamada olayla ilgili başlatılan adli soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 kişiden 5’inin ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ iddiasıyla tutuklandığını, 1 kişinin serbest bırakıldığını, 8 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını duyurdu.

(04/070) Selde Yaşamını Yitiren Çocuk…

10 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın Gürpınar ilçesinde meydana gelen selde 1 çocuğun (5) yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(04/071) Batman’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Bırakılan Çocuk…

14 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 4 Nisan 2024 tarihinde Batman’da 31 Mart 2024 seçim sonuçları kutlamalarına yönelik polis müdahalesinde fiziksel şiddet uygulanarak gözaltına alınan ve başından yaralanan S. Ç. (17, e) isimli çocuğun adli muayene için Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü, ancak burada adli muayene ve rapor işlemlerinin yapılmadığı, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklama talebiyle sevk edildiği Batman Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandığı, götürüldüğü Batman M Tipi Cezaevi tarafından adli muayene raporu olmadığı gerekçesiyle kabul edilmediği öğrenildi. S. Ç.’nin avukatlarının işkence ve diğer kötü muamele uygulayan polisler, adli muayene raporu düzenlemeyen hekimler, bu raporun olmamasına rağmen çocuk hakkındaki işlemleri devam ettiren savcılık ve tutuklama kararı veren mahkeme hakkında suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.

(04/072) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Kavak S Tipi Cezaevi’nde mahpusların sayımlar sırasında askeri nizamda ayakta durma dayatasına ve hastane sevkleri sırasında ağız içi arama dayatmasına maruz kaldığı, mahpusların maruz kaldıkları hak ihlallerine ilişkin ilgili kurumlara yazdıkları dilekçelerin işleme konmadığı, verilen yemeklerin az olduğu, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde devam etmekte olan dönüşümlü açlık grevine katılan mahpuslar hakkında disiplin soruşturması açıldığı ve mahpuslara 1 ay etkinlik ve faaliyetlerden yoksun bırakma cezası verildiği öğrenildi. Denizli D Tipi Cezaevi’nden sevk edilen 4 mahpusun cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı, bunu kabul etmeyen R. İ. ve H. M. isimli 2 mahpusun işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve H. M. elmacık kemiğinin kırıldığı bildirildi. Yine 23 Şubat 2024 tarihinde Urfa T Tipi Cezaevi’nden sev edilen M. A. İ. ve M. N. İsimli mahpusun cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. 24 Şubat 2024 tarihinde İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’nden sevk edilen A. S. Ç ve U. G. isimli 2 mahpusun cezaevi girişinde çıplak arandığı ve daha sonra konuldukları koğuşta sayım sırasında askeri nizamda ayakta durmayı kabul etmedikleri gerekçesiyle işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı bildirildi.

9 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutulan Grup Yorum üyesi Bahar Kurt’un koğuş araması sırasında infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve kolunu kırıldığı öğrenildi.

10 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan Resul Kocatürk isimli mahpusun yazdığı ve yazım aşamasında F Tipi Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu ile Cezaevi Eğitim Birimi denetimleri sonucunda onaylanan ‘Tımarhanede 22 Gün – Çarmıhtaki Hasta Mahpuslar’ isimli kitabın 2024 yılının Ocak ayında basımı gerçekleştikten sonra Cezaevi Eğitim Kurulu tarafından ‘sakıncalı’ bulunduğu gerekçesiyle kendisine verilmediği öğrenildi.

12 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Alçınkaya isimli mahpusun yazdığı ve 2024 Şubat’ında basımı yapılan ‘Her Daim Kavganın İçerisinde’ isimli otobiyografi kitabının ‘motivasyonu arttırıcı içeriğe ve eğitici niteliğe sahip olması’ gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından kendisine verilmediği öğrenildi.

(04/073) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

10 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde tutulan İsmail Tanboğa isimli mahpusun mide ve bağırsak sorunları nedeniyle 3 aydır ameliyat olmayı beklediği öğrenildi.

(04/074) Bursa’da Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Belediye Meclis Üyesi…

5 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yapılan mazbata töreni sırasında Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) belediye meclis üyesi seçilen Zülfükar Bal’ın zafer işareti yaptığı gerekçesiyle bir başka kişinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve yaralandığı öğrenildi.

(04/075) 31 Mart Seçimleri…

5 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden,  gazeteci İsmail Saymaz hakkında CHP adayının kazandığı fakat itiraz sonucu oyların yeniden sayıldığı İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesindeki seçimle ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı yanıltıcı bilgiyi yaymak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddialarıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

31 Mart 2024 seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’den (DEM Parti) Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan hakkında verilen memnu hakların iadesi kararının 29 Mart 2024 tarihinde Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ve Van İl Seçim Kurulu’nun mazbatanın seçimde ikinci olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Abdulahat Arvas’a verilmesi kararına karşı 2 ve 3 Nisan 2024 tarihlerinde Van’da gerçekleştirilen protestolara yönelik polis müdahalelerinde gözaltına alınan 15’i çocuk, 10’u avukat toplam 264 kişiden 2’si çocuk 30’unun ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla 8 Nisan 2024 tarihi itibarıyla tutuklandığı, 234 kişinin serbest bırakıldığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile İstanbul’un Esenyurt ilçesinde gerçekleştirilen protestoya yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 4 gazetecinin (Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ferhat Sezgin, Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Sema Korkmaz, Pir Haber Ajansı (PİRHA) muhabiri Dilan Şimşek ve Artı Gerçek muhabiri Müzeyyen Yüce) de aralarında olduğu 86 kişi 5 Nisan 2024 tarihinde adliyeye sevk edildi. Gazeteciler Sema Korkmaz ve Ferhat Sezgin adli kontrol şartıyla olmak üzere 75 kişi serbest bırakıldı. 11 kişinin ifade işlemlerinin halen devam ettiği öğrenildi.

Aynı gerekçe ile Hakkari Merkez ve Yüksekova ilçelerinde gerçekleştirilen protestoya yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 14’ü çocuk 44 kişiden 14’ü 5 Nisan 2023 tarihinde sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘kamu malına zarar verme’ iddiasıyla tutuklandı. 6’sı adli kontrol şartıyla olmak üzere 30 kişi serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Birkan Tatlı, Kamuran Öğmen, Polat Baltacı, Emrah Özçük, Muğdat Ernas, Abdurrahman Ölmez, Azad Şedal, İrfan Akbaş, İsmail Karay, Veysel Süre, İlhan Örbeyi, Nihat Vardar, Dündar Baltacı ve Birhat Şedal.

7 Nisan 2024 tarihinde Bitlis’in Güroymak ilçesinde seçimleri ile ilgili Yeniden Refah Partisi üyeleri tarafından gerçekleştirilen protestoya müdahale eden polis 14 kişiyi gözaltına aldı.

7 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Çalışkan beldesinde yapılan seçimleri AKP adayının kazanması sonrasında AKP ve Yeniden Refah Partisi üyeleri arasında çıkan kavgada 10 kişinin yaralandığı öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimi’nde Iğdır Tuzluca İlçesi Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Cemal Kurnaz’ın mazbatası, ‘seçilme yeterliliği olmadığı’ gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla seçimde ikinci olan AKP adayı Ahmet Sait Sadrettin Türkan’a verildi.

(04/076) Bursa’da, İstanbul’da Protestolara Polis Müdahalesi…

Türkiye ve İsrail arasındaki ticari ilişkileri protesto etmek için 6 Nisan 2024 tarihinde Bursa’da AKP il binası önünde yapılan protestoya polis tarafından müdahale edildi. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile Filistin İçin Bin Genç üyeleri tarafından 6 Nisan 2024 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde yapılan yürüyüşe müdahale eden polis, 43 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını engellediği öğrenildi. Gözaltına alınanlar polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. İçişleri Bakanı, protestoya yönelik polis müdahalesi ile ilgili 2 emniyet görevlisinin açığa alındığını açıkladı.

(04/077) Ankara’da İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

11 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Altındağ Belediyesi işçilerinin ek protokol zamlarının ödenmesi talebiyle 8 Nisan 2024 tarihinde başlattığı iş bırakma eylemine 11 Nisan 22024 tarihinde eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle polisin müdahale ettiği ve işçilerin toplanmasını engellediği öğrenildi.

(04/078) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Tutuklanan Kişi…

9 Nisan 2024 tarihinde İsrail ile ticari ilişkilere dair bir sosyal medya paylaşımı ve yazdığı bir yazı gerekçe gösterilerek ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ iddialarıyla 13 Nisan 2024 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Evren Barış Yavuz isimli kişi, ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından aynı tarihte tutuklandı.

(04/079) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Nisan 2024 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde yapılan ev baskınlarında 4 kişi (Uğur Güler, Ömer Aydın, Abdullah Solo ve Diyar Delil Yeşil) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(04/080) Gözaltına Alınan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı, 10 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla 6 ilde düzenlenen ev baskınlarında ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla aralarında hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunanların da olduğu toplam 15 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(04/081) Gözaltına Alınan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı, 14 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla 19 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 49 kişinin ‘örgüt propagandası yapma’, ‘örgüte üye olma’ ve ‘örgüte yardım ve yataklık etme’ iddiasıyla gözaltına alındığını duyurdu.

(04/082) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

20 Mayıs 2022 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 70 kişi hakkında İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı 69 kişinin ‘polise mukavemet’ ve ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlarından cezalandırılmasını, yargılama sürecinde yaşamını yitiren 1 kişi hakkındaki davanın düşürülmesini talep etti. Mahkeme duruşmayı 4 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(04/083) Osmaniye’de Yargılanan Kişi…

Mahmut Koçyiğit hakkında Osmaniye 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Nisan 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme Mahmut Koçyiğit’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/084) Mehmet Uytun’un Yaşamını Yitirmesi ile İlgili Yargılanan Güvenlik Görevlisi…

6 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mehmet Uytun isimli 16 aylık bir bebeğin 9 Ekim 2009 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesindeki evinin balkonundayken bir eyleme müdahale eden güvenlik güçleri tarafından atılan bir gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirmesiyle ilgili, uzman çavuş H. A. hakkında Cizre 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan verilen 3 yıl 4 ay hapis cezasının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından eksik inceleme ile hüküm kurulduğu gerekçesiyle bozulduğu öğrenildi.

(04/085) Siyasi Parti Binasına Saldırı ile İlgili Yargılanan Kişi…

10 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Ağustos 2023 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) ortak kullandığı binaya yanıcı maddelerle saldırı girişiminde bulunulması ile ilgili A. C. hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Adana 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. İddianamede A. C.’nin ‘silahla tehdit’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması, 3 Ekim 2024 tarihinde görülecek.

(04/086) İstanbul’da Irkçı Saldırı…

10 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 12 Kasım 1994 tarihinde İstanbul’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Kürt Avukat Medet Serhat’ın İstanbul’daki Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunan mezarına kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından saldırı düzenlendiği ve mezarın tahrip edildiği öğrenildi.

(04/087) Samsun’da CHP Aracına Saldırı…

7 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun’un Bafra ilçesinde CHP’ye ait bir araca düzenlene saldırı sonucu araçta maddi hasar meydana geldiği ve olayla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/088) Antep’te Yerel Gazete Binasına Silahlı Saldırı…

12 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep’in İslahiye ilçesinde bulunan ‘İslahiye’nin Sesi’ gazetesinin ofisine kimliği belirlenemeyen 2 kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendiği, ofis binasında maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

(04/089) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

10 Nisan 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ’da bir okul müdürü hakkındaki taciz iddialarıyla ilgili https://www.elazigbulten.com adresinde bulunan 1 haber ve 2 sosyal medya paylaşımına kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Elazığ 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Nisan 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/090) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği, 9 Nisan 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Şırnak İli Merkez ve Güçlükonak ilçeleri sınırlarında bulunan Gabar Dağı Bölgesi ile Merkez, Silopi ve Cizre ilçeleri sınırları içinde bulunan Cudi Dağı bölgesinin 10 Nisan 2024 ile 24 Nisan 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve bölgeye girişlerin yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.