MENÜ
ANA SAYFA
x

6 – 8 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 – 8 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/047) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 7 Mayıs 2023 tarihinde, 2023 yılının Nisan ayında 9’u kadın, 7’si göçmen/mülteci olmak üzere en az 122 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2023 yılının ilk dört ayında 46’sı kadın, 6’sı çocuk, 31’i göçmen/mülteci olmak üzere iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı en az 585 oldu.

(05/048) İstanbul’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

Halkın Hukuk Bürosu 6 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile müvekkilleri Savaş Taş’ın çağrıldığı İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki Gazi Karakolu’nda ajanlık dayatmasına maruz kaldığını duyurdu.

(05/049) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

2 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) Gençlik Meclisi üye ve yöneticisi 29 kişiden 1’i (Arafat Ekmekçi) 5 Mayıs 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 28 kişi ise serbest bırakıldı.

5 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) ait seçim çadırının kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kundaklanmak istendiği öğrenildi. Saldırı sonucunda çadırda maddi hasar meydana geldiği bildirildi.

5 Mayıs 2023 tarihinde Ankara’da Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanlığı’na taş atılarak bir saldırı düzenlendiği ve maddi hasara yol açan saldırı ile ilgili 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

6 Mayıs 2023 tarihinde Hatay’ın Antakya ilçesinde YSP’ye ait bir seçim aracına jandarma tarafından müdahale edildiği ve araçta bulananların jandarmanın fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

6 Mayıs 2023 tarihinde Rize’nin Fındıklı ilçesinde Sol Parti’ye ait seçim bürosuna düzenlenen saldırıda büroda maddi hasar meydana gediği öğrenildi. Saldırı ile ilgili gözaltına alınan 2 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

6 Mayıs 2023 tarihinde Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde Sol Parti’ye ait seçim standına bir grubun pala ve bıçaklarla saldırdığı, 2 kişinin yaralandığı öğrenildi. Sol Parti üyesi 2 kişinin gözaltına alındığı ve aynı gün içinde serbest bırakıldıkları bildirildi.

6 Mayıs 2023 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Yalova’da düzenlenen mitinginde şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisi ve ittifak ortaklarını 14 Mayıs’ta acıklı bir son beklemektedir. Kılıçdaroğlu’nun ittifak ortakları, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracaklarını vaat ediyor, Afrin’i geri alacaklarını söylüyorlar. Bu hainler alsalar alsalar ağırlaştırılmış müebbet ceza alırlar ya da vücutlarına mermi alırlar.”

7 Mayıs 2023 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde YSP tarafından yapılmak istenen halk toplantısının izin alınmadığı gerekçesiyle polis tarafından engellendiği öğrenildi.

7 Mayıs 2023 tarihinde CHP tarafından Erzurum’da düzenlenen mitinge katılanlara bir grup taşlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu aralarında 1 çocuğun da olduğu en az 17 kişi vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi. Taşlı saldırı sonucu CHP’ye ait seçim aracında maddi hasar meydana geldi. Saldırı üzerine CHP yöneticileri mitingi yarıda keserek sonlandırdı. Polisin saldırıya müdahale etmediği bildirildi. Saldırı sonrasında aynı grubun İYİ Parti’ye ait bayrakları da indirdiği öğrenildi.

7 Mayıs 2023 tarihinde YSP tarafından İstanbul’un Kadıköy ilçesinde düzenlenen kadın mitingi sonrasında polis 4 kişiyi sarı kırmızı yeşil fular ve bileklik taktıkları gerekçesiyle fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

7 Mayıs 2023 tarihinde Trabzon’da esnaf ziyareti yapan CHP üyelerine AKP ve MHP üyesi olduğu bildirilen bir grubun saldırdığı öğrenildi. Saldırı sonucu yaralanan olmadığı bildirildi.

7 Mayıs 2023 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde YSP’ye ait seçim aracına düzenlenen saldırıda 5 kişi yaralandı. Ayrıca araçta maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

7 Mayıs 2023 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Cemal Süreyya Parkı’nda Sol Parti tarafından kurulan kadın kürsüsünün, izin alınmadığı gerekçesiyle polis tarafından engellendiği öğrenildi.

7 Mayıs 2023 tarihinde Urfa’nın Halfeti ilçesinde belediye ekipleri tarafından “yolda bakım ve onarım yapılacağı” gerekçesiyle kaldırılan YSP’ye ait bir seçim standının yerine daha sonra AKP’ye ait bir çadırın kurulduğu öğrenildi.

(05/050) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) tarafından yayınlanan “Türkiye’de Ağırlaştırılmış Müebbet Hükümlüsü Mahpus Olmak” başlıklı kitabın Denizli T Tipi Cezaevi’ne alınmadığı öğrenildi.

6 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan Furkan Vakfı Kurucu Genel Başkanı Alparslan Kuytul hakkında 19 Nisan 2023 tarihinde eşi ile yaptığı telefon görüşmesinde “Allah bu diktatörlükten milletimizi kurtarsın” dediği gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda Kuytul’a 3 gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

(05/051) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 5 Mayıs 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/052) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları tarafından 6 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’n, TİHV İstanbul Temsilcisi ve Yönetim Kurulu üyesi Ümit Efe’nin de olduğu 24 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Hanife Yıldız, Mikail Kırbayır, İrfan Bilgin, Maside Ocak, Hasan Karakoç, Faruk Eren, Filiz Karakuş, Sebla Arcan, Şebnem Korur Fincancı, Gülseren Yoleri, Ümit Efe, Leman Yurtsever, Meryem Göktepe, Gamze Hızlı, Mümtaz Murat Kök, Meriç Eyüboğlu, Erhan Pekçe, Sinan Gökçen, Ali Tosun, Yaşar Demircan, Nimet Tanrıkulu, Hilmiye Öz, Döne Gevher, Hüseyin Aygül.

(05/053) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

7 Mayıs 2023 tarihinde gazeteci Banu Acun, hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca açılmış bir soruşturma gerekçe gösterilerek İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Banu Acun’un aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/054) İstanbul’da Gözaltına Alınan Akademisyen…

Akademisyen Berk Esen, 7 Mayıs 2023 tarihinde sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı. Berk Esen aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(05/055) Ankara Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Mayıs 2023 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 19 ilde yapılan ev baskınlarında 33 kişi RedHack üyesi olup kamu kuruluşlarına ait internet sitelerine siber saldırı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

(05/056) İstanbul Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

6 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında Tunceli ve İstanbul’da yapılan ev baskınlarında aralarında Partizan dergisi okurları ile Yeni Demokrasi gazetesi muhabiri Ertan Çıta’nın da olduğu 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Ertan Çıta, Ali Asker Akkoç, Nihat Konak, Aysel Kaya, Nesimi Ataş, Cem Karakuş, Arzu Özdemir.

(05/057) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Bülent Mumay hakkında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verilen kredinin haczedilmesine ilişkin haberlerin erişime engellenmesi ile ilgili yaptığı bir haber nedeniyle açılan davanın karar duruşması 5 Mayıs 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Bülent Mumay’ı ‘kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirme veya yayma’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(05/058) İzmir’de Yargılanan Kişiler…

17 Şubat 2023 tarihinde İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü önünde deprem gerekçe gösterilerek üniversitelerde alınan çevrimiçi eğitim uygulamasını protesto etmek için yapılan oturma eylemine müdahale eden polis tarafından gözaltına alınan 21 kişi hakkında İzmir 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mayıs 2023 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı 14 Mart 2024 tarihine erteledi.

(05/059) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Cumhurbaşkanı’nın aile şirketine haciz tebligatı gittiği iddiasıyla ilgili https://www.sozcu.com.tr, https://ilerihaber.org, https://artigercek.com internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Mayıs 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

(05/060) Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 5 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.914 çocuğun sisteme kaydedildiği, bunların 1.818’inin ailelerine teslim edildiği, 23 çocuğun hastanede olduğu, 63 çocuğun bakanlığa ait kurumlarda bulunduğu, 2 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.