MENÜ
ANA SAYFA
x

6-8 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6-8 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/049) Urfa’da Bekçilerin Açtığı Ateş Sonucunda Yaralanan Kişiler…

7 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’nın Haliliye ilçesinde bekçilerin açtığı ateş sonucu ‘dur’ ihtarına uymadıkları iddia edilen iki kişi ile o sırada olay mahallinden geçmekte olan Suriye vatandaşı mülteci Diyar Mihammed isimli bir kişi olmak üzere toplam 3 kişinin yaralandığı ve Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

(01/050) Ankara’da Irkçı Saldırıya Uğrayan İşçi…

5 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bir şeker fabrikasında çalışan Levent Güner’in 2 Ocak 2024 tarihinde bir grup işçiyle tartıştığı, tartışma esnasında işçilerin Levent Güner’e ‘Kürt müsün?’ diye sorduktan sonra saldırdığı öğrenildi. Levent Güner’in hastaneden maruz kaldığı şiddeti tıbbi olarak belgelemek üzere rapor aldığı bildirildi. Daha sonra şikayetçi olmak için Ankara Etimesgut Şehit Necdet Alıcı Polis Merkezi Amirliği’ne giden Levent Güner’in raporuna el konulduğu, Kürt olduğu için saldırıya uğradığını bildirmesine karşın ifade alan polis memurunun müdahale ettiği ve söz konusu ifadeyi tutanağa geçirmediği öğrenildi.

Levent Güner olayla ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Beni yerde tekmeliyorlardı. Arkadaşlarım yetişip beni ellerinden aldı. Ancak daha sonra arkadaşlarımı da darp etmeye başladılar. Orada ismini bilmediğim ve bir sendikanın başkanı ‘Kürt bunlar, vurun. Kürtleri burada çalıştırmayacaksınız’ diyordu. Asıl ortalığı kızıştıran oydu. Kendi adamlarını korumak için kamera görüntülerinin olmadığını söylediler.”

(01/051) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

6 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Cezaevi’nde tutulan Recep Koçak (68) isimli mahpusun geçirdiği kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede 6 Ocak 2024 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(01/052) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 5 Ocak 2024 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/053) Hakkari’de Ev Baskınları…

6 Ocak 2024 tarihinde polislerin Hakkari’nin merkeze bağlı Aşağı Bağlar Mahallesi’ne iki şüpheli şahıs gördükleri gerekçesiyle baskın düzenlediği ve arama yaptığı, arama yapılan evlerden 6’ sının cam ve kapılarının kırıldığı ve bodrumdaki eşyalara zarar verildiği öğrenildi. Baskın sırasında gözaltına alınan olmadığı, iki kişinin ifadeye çağrıldığı bildirildi.

(01/054) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

28 Aralık 2023 tarihinde hakkında tebligat olduğu söylenerek karakola çağrılan gazeteci Furkan Karabay, yaptığı bir haber gerekçe gösterilerek ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ ve ‘iftira’ suçlamalarıyla gözaltına alınmış ve 29 Aralık 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Karabay’ın avukatlarının 2 Ocak 2024 tarihinde yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, 8 Ocak 2024 tarihinde gazetecinin tahliyesine karar verdi.

(01/055) Adıyaman’da Gözaltına Alınan Parti ve Dernek Yöneticileri…

Adıyaman’da yürütülen bir soruşturma kapsamında 8 Ocak 2024 tarihinde yapılan ev baskınlarında Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Adıyaman Temsilcisi Mahmut Elçi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adıyaman İl Eş Başkanı Aziz Akdağ ile Bedriye Polattaş, ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(01/056) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 5 Ocak 2024 ve sonrasındaki günlerde Silvan ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 5 kişiden (Murat Aslan, Selman Aktar, Cihan Almaz ve isimleri öğrenilemeyen 2 kişi) 2’sinin sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakılırken; 3’ünün (Murat Aslan, Cihan Almaz ve Selman Aktar)‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla 8 Ocak 2024 tarihinde tutuklandığı öğrenildi.

(01/057) Adana’da Tutuklanan Kişi…

7 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana’da Atatürk resmine hakaret ettiği iddia edilen B.Y. isimli kişinin sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(01/058) İstanbul’da Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Halk TV muhabiri Seyhan Avşar hakkında Adalet Bakanı Yardımcısı ile ilgili 4 Ocak 2024 tarihinde yaptığı haber gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldığı ve polislerin 5 Ocak 2024 tarihinde evine gelerek Avşar’ı ifadeye çağırdığı öğrenildi.

Seyhan Avşar, konuyla ilgili X (Twitter) hesabından yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti: “Evime varmak üzereyken binanın önünde ve kapımda polisler olduğunu annemden öğrendim. Balkona çıkıp arayan annem ‘eve gelme kızım’ dedi. ‘Kaçacağım bir durum yok’ diyerek binaya girdim. Polisler, ‘özür dileriz bu saatte geldik ama acil sizi ifadeye çağırmamız gerekiyordu. Talimat bu yönde’ dediler. Gözaltı yapmadılar. Ama göz korkutmaya çalıştılar. (…) Avukatımla gidip ifade vereceğiz…”

(01/059) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek hakkında ‘suçu ve suçluyu övme’ ve ‘halkın bir kesimini kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama’ suçlamalarıyla soruşturma başlatılan Fatih Altaylı, 5 Ocak 2024 tarihinde sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(01/060) İzmir’de Yargılanan Dernek Yöneticisi…

28 Kasım 2023 tarihinde yapılan ev baskınıyla gözaltına alındıktan sonra 1 Aralık 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan EGE-TUHAYDER Eş Başkanı Nilay Güleser hakkında hazırlanan iddianame, İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Yalçınkaya’nın ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla yargılanacağı davanın ilk duruşması, 19 Mart 2024 tarihinde görülecek.

(01/061) İzmir’de Yargılanan Dernek Yöneticisi…

28 Kasım 2023 tarihinde yapılan ev baskınıyla gözaltına alındıktan sonra 1 Aralık 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Avesta Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği Eş Başkanı Ali Yalçınkaya hakkında hazırlanan iddianame, İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ali Yalçınkaya’nın ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla yargılanacağı davanın ilk duruşması, 18 Ocak 2024 tarihinde görülecek.

(01/062) Mersin’de Yargılanan Kişi…

Mersin’de 2014 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili slogan atması gerekçe gösterilerek Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılan T.T. isimli kişinin 27 Eylül 2021 tarihinde avukatı aracılığıyla Yargıtay’a yaptığı başvuru, Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından 5 Ocak 2024’te karara bağlandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, ‘örgüt propagandası yapma’ suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle kararı bozdu.

(01/063) Şırnak’ta Yargılanan Kişiler…

Eski Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Cizre İlçe Başkanı Cihan Güven’in kardeşi Tahir Güven’in 4 Aralık 2021 tarihinde silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili TJA aktivisti Dorşin Gök ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Miraç Dinç ve Emin Kalkan hakkında Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 3 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 26 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(01/064) Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği Hakkında Açılan Dava…

Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği (TTM) hakkında derneğin faaliyetlerinin ‘hukuka ve ahlaka aykırı olduğu’ iddiasıyla İstanbul 18. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan fesih davasının görülmesine 8 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 6 Mayıs 2024 tarihine erteledi. Duruşma sonrasında Bir Avuç İnsani Yardım Derneği üyesi olduğu bildirilen 2 kişinin TTM gönüllülerini tehdit ettiği öğrenildi.

(01/065) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

5 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde görevli bir akademisyenin Roboski Katliamı’na dair ırkçı yorumlarda bulunması ile ilgili Urfa Barosu’nun Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu ile ilgili https://yeniyasamgazetesi5.com adresindeki bir habere Ağrı Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Bir hakimin, öğretmen eşine küfreden öğrencileri polis araçlarıyla okula girerek gözaltına aldırması iddialarıyla ilgili https://medyascope.tv, https://www.dokuz8haber.net ve https://www.gazeteduvar.com.tr adresinde yer alan 3 habere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Mardin 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ocak 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Gazeteci Seyhan Avşar’ın bir haberi hakkında sahte erişim engeli kararı gönderilmesi ile ilgili https://halktv.com.trinternet sitesindeki bir habere ve bir sosyal medya paylaşımına kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ocak 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle Erzurum’da tutuklanan bir dönercinin verem hastalığı gerekçesiyle serbest bırakılmasına ilişkin https://artigercek.com, https://www.cumhuriyet.com.tr ve https://www.sozcu.com.tr adreslerinde yer alan 3 habere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Erzurum 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ocak 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Adalet Bakan Yardımcısı ile ilgili kayırma iddialarına ilişkin ile ilgili https://www.birgun.net, https://www.gazeteduvar.com.tr ve https://www.cumhuriyet.com.tr adreslerinde yer alan 20 habere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ocak 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.