MENÜ
ANA SAYFA
x

6-8 Temmuz 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130708

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

6-8 Temmuz 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/038) Yargılanan Milletvekili…

Mardin Milletvekili Ahmet Türk’ün çeşitli illerde farklı zamanlarda yaptığı 10 farklı konuşmada “yasadışı örgüt üyesi olmamakla birlikye yasadışı örgüt adına suç işlediği” ve “yasadışı örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla hakkında açılan davaya Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Temmuz 2013’te devam edildi.

Duruşmada Ahmet Türk’ün avukatının esas hakkındaki savunmasını alan mahkeme heyeti, Ahmet Türk hakkında başlatılan kovuşturmanın 30 Nisan 2013’te yürürlüğe giren ve 4. Yargı Paketi olarak bilinen 6459 sayılı yasa ve 5 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren ve 3. Yargı Paketi olarak bilinen 6352 sayılı yasa uyarınca ertelenmesine karar verdi.

(07/039) Musa Anter Soruşturması…

Yazar Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de 1. Kültür ve Sanat Festivali’nin konuğu olarak geldiği Diyarbakır’da kimliği belirsiz bir kişi tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili dosyanın zamanaşımına uğramasına 84 gün kala eski JİTEM tetikçisi Abdülkadir Aygan tarafından olayın faili olmakla suçlanan Hamit Yıldırım, Şırnak’ın Kumçatı Beldesi’nde 29 Haziran 2012’de 1992/2598 numaralı dosyayı yeniden inceleyen Diyarbakır Savcılığı’nın talimatı üzerine gözaltına alınmıştı.

JİTEM elemanı Hamit Yıldırım, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusunun ardından 2 Temmuz 2012’de savcılığa çıkarılmış, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun tarafından ifadesi alınan Hamit Yıldırım, daha sonra tutuklanma istemiyle gönderildiği Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı.

Başlatılan soruşturma sonunda Hamit Yıldırım’ın da arasında bulunduğu 4 kişi hakkında Terörle Mücadele Yasası’nın (TMY) 10. Maddesi ile görevli Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı vekilliğince hazırlanan iddianame, 5 Temmuz 2013’te iddianameyi değerlendiren Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede yer alan sanıklardan tetikçilik yaptığı belirtilen Hamit Yıldırım ile “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım, Abdülkadir Aygan ve emekli albay Savaş Gevrekçi haklarında talep edilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 20’şer yıl hapis cezasıyla yargılanacaklar.

(07/040) Cizre’de Meydana Gelen Faili Meçhul Cinayetlerle İlgili JİTEM Davası…

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 1993–1995 yıllarında, Cizre Jandarma İlçe Komutanı Cemal Temizöz’ün görev yaptığı dönemde işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili olarak açılan, Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) Davası’na, 5 Temmuz 2013’te Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayla devam edildi.

Beşi tutuklu 7 kişinin yargılandığı davanın duruşmasında sanıklar Burhanettin Kıyak, Adem Yakın ve Cemal Temizöz’ün ifadesini alan ve maktül Ömer Candoruk’un ağabeyi Salih Candoruk’un tanık sıfatı ile dinleyen mahkeme heyeti, mahkemeye gönderilen raporda, sorgu ve gözaltı kayıtlarında “Yavuz Güneş” kod adını kullanan kişinin Burhanettin Kıyak olduğunun kriminal raporla tespit edildiğini açıkladı.

Sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine karar veren mahkeme heyeti duruşmayı 6 Eylül 2013’e erteledi.

(07/041) Hükümetin Temel Hak ve Özgürlüklere, Kent Yaşamına Müdahalelerine Yönelik Türkiye’de Eylemler…

Antakya’da 3 Temmuz 2013’te “eylemlerde para dağıttıkları” iddiasıyla polisin düzenlediği baskınlar sonucu gözaltına alınan 8 kişiden 6’sının sınırdışı edildiği, Türkiye vatandaşı 2’sinin ise serbest bırakıldığı 5 Temmuz 2013’te öğrenildi.

Adana’daki Gezi Parkı eylemlerine katıldığı gerekçesiyle 24 Haziran 2013’te tutuklanan Mücadele Birliği Dergisi muhabiri Ulaş Yıldız, avukatının yaptığı itiraz sonucu 5 Haziran 2013’te serbest bırakıldı.

Antalya’nın Finike İlçesi’ndeki Gezi Parkı eylemlerine evlerinin balkonundan tencere ve tava ile ses çıkartarak katılan 2 kişiye “Kabahatlar Kanunu’na muhalefet ettikleri” gerekçesiyle 88’er lira para cezası verildiği 5 Temmuz 2013’te öğrenildi.

Bursa’daki Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 4 Temmuz 2013’te düzenlenen ev baskınları sonucu Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekipleri tarafından gözaltına alınan Temel Haklar Derneği üyesi 16 kişiden 8’i “yasadışı DHKP/C Örgütü üyesi oldukları” iddiasıyla 6 Temmuz 2013’te tutuklandı.

İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin Taksim projesini iptal etmesinin ardından 6 Temmuz 2013’te Gezi Parkı’na gitmek için İstiklal Caddesi’nde ve Taksim Meydanı’nda toplanan halka, polis gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Gece boyunca İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında ve Taksim Meydanı civarında devam eden saldırılar sırasında esnaf oldukları belirtilen 4 kişi Talimhane’de halka satırlarla saldırdı. Gözaltına alınan 4 kişi tutuklanmaları talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından 7 Temmuz 2013’te serbest bırakıldı. Gece sonunda 59 kişinin gözaltına alındığı, onlarca insanın yaralandığı öğrenildi.

Toplanan gruplara saldıran polislerin kask numaralarının bulunmadığı ortaya çıkarken polis, sarı basın kartı bulunan gazetecileri de darp etti. Edinilen bilgilere göre 13 basın yayın çalışanı darp edilirken 2’si de gözaltına alındı.

(07/042) Yargılanan Kişiler…

Diyarbakır’da Lice Belediyesi tarafından 2009 yılında Fis Köyü’nde yapılmak istenen festivale izin verilmemesi üzerine Fis Köyü’nde fidan diken on kişinin “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla yargılanmasına 5 Temmuz 2013’te devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanık avukatlarının esas hakkındaki savunmasını alan mahkeme heyeti, aralarında Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu ve Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin’in de bulunduğu 10 kişi hakkında başlatılan kovuşturmanın 30 Nisan 2013’te yürürlüğe giren ve 4. Yargı Paketi olarak bilinen 6459 sayılı yasa ve 5 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren ve 3. Yargı Paketi olarak bilinen 6352 sayılı yasa uyarınca ertelenmesine karar verdi.

(07/043) İstanbul’da Eyleme Müdahale…

5 Temmuz 2013’te Çağlayan Adliyesi (İstanbul) önünde basın açıklaması yaparak tutuklanan arkadaşlarının yargılandığı davayı protesto etmek isteyen Halk Cephesi üyelerinin basın açıklamasına polis ekiplerinin “adliye önünde açıklama ve gösteri yapmanın yasaklandığı” gerekçesiyle gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etmesi sonucu bir kadının burnu kırıldı.

(07/044) Yargılanan Kişiler…

İstanbul’un Sultangazi İlçesi’nde 11 Eylül 2012’de 75. Yıl Polis Merkezi’ne canlı bomba saldırısı düzenleyen Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi (DHKC) militanı İbrahim Çuhadar’ın cenazesini almak için 14 Eylül 2012’de, Yenibona İlçesi’nde bulunan Adlî Tıp Kurumu önünde bekleyen gruba müdahale eden polis ekipleri 27 kişiyi darp ederek gözaltına almıştı.

Gözaltına alınanlardan ikisi aynı zamanda Yürüyüş Dergisi muhabiri olan toplam 8 kişi “yasadışı örgüt propagandası yaptıları” suçlamasıyla 18 Eylül 2012’de tutuklanmış, aldığı darbeler nedeniyle sağ kulak zarı yırtılan Grup Yorum solisti Selma Altın ile keman sanatçısı Ezgi Dilan Balcı’nın aralarında bulunduğu 9 kişiye ise “konutu terk etmeme yasağı” konulmuştu.

8’i tutuklu toplam 21 kişi hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlandığı ve hazırlanan iddianamede “yasadışı DHKP/C Örgütü üyesi oldukları”, “görevli polis memuruna direndikleri”, “görevli polis memurunu tehdit ettikleri”, “kamu malına zarar verdikleri” ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri” gerekçeleriyle suçlanan 21 kişiyle ilgili yargılamaya 5 Temmuz 2013’te İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Duruşmada sanıkların kimlik tespitlerini yapan ve ifadelerini alan mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

(07/045) Cezaevlerinde Baskılar…

Tekirdağ 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından darp edilen Suphi Solmaz’ın cezaevi idaresinin uygulamalarına karşı 37 gündür açlık grevinde olduğu ailesi tarafından 5 Temmuz 2013’te açıklandı.

(07/046) İzmir’de Polis İntiharı…

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde görevli polis memuru Erol Benzer (37) sosyal paylaşım sitesi facebook.com adresindeki “polis kürsüsü” adlı gruba attığı mesajın ardından Çeşme Adliye önünde beylik tabancasıyla intihar etti.

Erol Benzer, intihar mesajında borçlarının bulunduğunu belirterek “umarım, siz geride kalan meslektaşlarım hak ettiği özlük haklarına ve insan hakları ile insani koşullarda yaşayıp çalışma şartlarına kavuşursunuz” dedi.

(07/047) İnternette Sansür Uygulamaları…

Facebook adlı sosyal paylaşım sitesinde gönüllü muhabirleri aracılığıyla takipçilerine hak ihlali haberleri veren muhalif haber sayfası Ötekilerin Postası ve milletvekili Altan Tan’ın bilgilendirme sayfası “pornografik içerik yayınladıkları ve bulundurdukları” gerekçesiyle Facebook Türkiye yönetimi tarafından 5 Temmuz 2013’te kapatıldı.

(07/048) Bitlis’te Korucunun Öldürdüğü Kişi…

Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’ne bağlı Norşincik Köyü’nde 6 Temmuz 2013’te, adı açıklanmayan bir geçici köy korucusu tartıştığı Abdülkerim Demir’i av tüfeğiyle vurarark öldürdü.

(07/049) Afyonkarahisar’da Ölen İşçi…

Afyonkarahisar’ın Dinar İlçesi’nde 6 Temmuz 2013’te, gölet inşaatında çalışırken arıların saldırdığı işçilerden Oğuz Gede olay yerinde yaşamanı yitirdi. Serdar Arıkan ve Mustafa Reyis adlı işçiler ise Dinar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

(07/050) Bursa’da Zehirlenen İşçiler…

Bursa’da 7 Temmuz 2013’te, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir tekstil fabrikasında iplikleri renklendirmek için kullanılan boyanın suyla temas etmesi nedeniyle 30 işçi zehirlendi.

(07/051) Aydın’da Ölen İşçiler…

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde 7 Temmuz 2013’te, kanalizasyon terfi istasyonunda çalışan Veysel Turgut metan gazından zehirlenerek yaşamını yitirdi. Veysel Turgut’u kurtarmaya çalışan işçi Osman Sarı ve itfaiyeci Uğur Apaydın da kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirdi.

(07/052) Van’da Ev Baskınları…

Van’da 3 Temmuz 2013’te ev baskınları düzenleyen özel harekât timleri ve Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekiplerinin gözaltına aldığı 3 kişiden Vedat Gür (18) ve Zeki Duman (20) “sokak gösterilerine katıldıkları” gerekçesiyle 6 Temmuz 2013’te tutuklandı.

(07/053) Van’da Polisler Tarafından Darp Edilen Çocuklar…

Van’da 6 Temmuz 2013’te Devlet Tiyatrosu bahçesinde 5 çocuğun polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındığı ifade edildi.

(07/054) İstanbul’da Protesto Gösterisine Müdahale…

İstanbul’da 7 Temmuz 2013’te, demokratik haklar ve yasal düzenlemeler konusunda hükümetin adım atmasını talep etmek ve Danimarka’dan Kürtçe yayın yapan televizyon kanallarının lisanslarının iptal edilmesini protesto etmek için Galatasaray Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na yürüyüş yapmak isteyen Barış ve Demokrasi Partisi üyelerine polis ekiplerinin İstiklal Caddesi’nin eylemlere yasaklanmasını gerekçe göstermesi nedeniyle eylem yürüyüş yapılmadan sonlandırıldı.

(07/055) Yargılanan Kişiler…

Van’da 23 Mayıs 2012’de KURDÎ-DER Şubesi tarafından Dil Bayramı dolayısıyla Feqiyê Teyran Parkı’nda yapılan etkinlik öncesi okunan “Ez Kurdim” adlı şiirle “yasadışı örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla dernek yöneticisi 5 kişi hakkında açılan davaya 5 Temmuz 2013’te başlandı.

Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıkların Kürtçe ifadelerini alan mahkeme heyeti duruşmayı 19 Temmuz 2013’e erteledi.

(07/056) Giresun’da Irkçı Saldırı…

Giresun’un Bulancak İlçesi’ne bağlı Kovanlık Beldesi’ne çalışmaya gelen 13 Kürt işçi, 6 Temmuz 2013’te çalıştıkları belediye inşaatına geken ırkçı bir grubun sözlü ve fiziki saldırısına uğradı.

(07/057) Gözaltına Alınan Yerel Sanatçı…

Yozgat’ın Çayıralan İlçesi’ne bağlı Evciler Kasabası’ndaki bir festivalde 6 Temmuz 2013’te sahne alan yerel sanatçı ve festivalin sunuculuğunu yapan Ali Demirer “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri” iddiasıyla jandarma ekibi tarafından gözaltına alındı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] Twitter: @insanhaklari