MENÜ
ANA SAYFA
x

6 – 8 Temmuz 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 – 8 Temmuz 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/076) Reyhanlı’daki Patlamada Yaşamını Yitiren Kişiler…

5 Temmuz 2019 tarihinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde park halindeki bir araçta meydana gelen patlamada, araçta bulunan ve Suriyeli oldukları iddia edilen 3 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Hatay Valiliği aynı gün içinde yaptığı açıklamada, olayın araçta bulunan el yapımı patlayıcılardan kaynaklandığını belirtti. Olayla ilgili olarak yapılan operasyonlarda 16 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

(07/077) Urfa’da Yaşamını Yitiren Uzman Çavuş…

Urfa 20. Zırhlı Tank Tugayı’nda üstlerinin yaptırdığı tam teçhizatlı eforlu eğitim sırasında fenalaşarak bilinci kapalı bir halde hastaneye kaldırılan uzman çavuş Volkan Şevik’in 7 Temmuz 2019 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Aynı eğitim sırasında fenalaşan uzman çavuş Mehmet Dursun, 27 Haziran 2019 tarihinde yaşamını yitirmişti.

(07/078) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

5 Temmuz 2019 tarihinde Siirt’in Pervari ilçesi kırsal alanında askeri bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucu 2 askerin yaralandığı bildirildi.

5 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Xakurkê bölgesine yönelik hava bombardımanında 4 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

7 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Temmuz 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Kandil bölgesine yönelik hava bombardımanında 3 HPG militanın; 22 Haziran 2019 tarihinde Bitlis’in Tatvan ilçesi kırsal alanına yönelik hava bombardımanında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(07/079) Siirt’te Patlama Sonucu Yaralanan Çocuk…

İ.K. (13, e) isimli bir çocuk, 5 Temmuz 2019 tarihinde Siirt’in Eruh ilçesi kırsal alanında bulduğu bir cismin patlaması sonucu ağır yaralandı. İ.K.’nin Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı ve daha sonra Diyarbakır’daki bir hastaneye sevk edildiği bildirildi.

(07/080) Şırnak’ta Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

5 Temmuz 2019 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında kanser hastası 2 kişinin de olduğu 8 kişinin (kanser hastası olan Aziz Aykut ve Ramazan Aykut ile Agit Durmuş, Şaban Çokdoğan, Şükrü Güven, Ali Akdağ, Ekrem Yiğit ve Selim Abi) gözaltına alındığı ve baskınlar sırasında gözaltına alınanlar ile evde bulunan diğer kişilerin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. S.Y. (17, e) isimli bir çocuğun vücudunda polis şiddetine bağlı olarak morluklar oluştuğu bildirildi.

(07/081) Urfa’da Gözaltında Tutulan Çocuk…

6 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Haziran 2019 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerine yönelik bir soruşturma kapsamında Urfa’da yapılan ev baskınlarında ailesi ile beraber gözaltına alınan N.Z.B. (15, k) isimli bir çocuğun halen Urfa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’nde gözaltında tutulduğu öğrenildi. Gözaltı süreleri 2 kez uzatılan 8 kişinin 8 Temmuz 2019 tarihinde mahkemeye sevk edileceği bildirildi.

Urfa Barosu avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl, gözaltı süresinin uzatılması için götürüldükleri mahkemede hakimin N.Z.B.’yi avukatı olmadan sorgulamak isteyip kararından önce avukatlara söz hakkı vermediğini belirtti.

(07/082) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Yakup Alphan isimli mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve daha sonra tek kişilik hücreye konulduğu öğrenildi.

7 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yapılan koğuş aramalarında mahpuslara ait kişisel eşyaların zarar verildiği, kimi kişisel eşyalara el konulduğu; mahpusların sosyal, kültürel ve sportif haklarını kullanmalarına izin verilmediği öğrenildi.

(07/083) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

7 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İskenderun T Tipi Cezaevi’nde tutulan kanser hastası Muhsin Kızılkan isimli mahpusun durumunun, alması gereken ilaçların kendisine düzenli olarak verilmediği için ağırlaştığı ve İskenderun Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı öğrenildi. Haberde ayrıca ailesinin Muhsin Kızılkan ile görüşmesine izin verilmediği belirtildi.

(07/084) Cezaevinde Açlık Grevi…

5 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, savcı Mehmet Selim Kiraz’ın 31 Mart 2015 tarihinde öldürülmesi ile ilgili devam etmekte olan davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istenen avukat Mustafa Koçak’ın süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı öğrenildi. Mustafa Koçak’ın taleplerinin, yargılandığı dosyada etkin soruşturma yapılması, savunma hakkının kısıtlanmaması ve adil yargılama hakkının ihlal edilmemesi olduğu bildirili.

(07/085) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ablası, kardeşi ve vasisi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 5 Temmuz 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’da yer alan “Hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamaları” gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(07/086) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 971 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5, 6 ve 7 Temmuz 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Merve Demirel ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi. Saat 13.30’da yaşanan müdahale sırasında Merve Demirel ile Mehmet Dersulu’nun yaralandığı öğrenildi.

6 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, İlker Işık) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

7 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, İlker Işık) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 5, 6 ve 7 Temmuz 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 13 kişi gözaltına alındı.

(07/087) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

6 Temmuz 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da Sakarya Caddesi’nde oturma eylemi yapan Cemal Yıldırım ile ona destek olan Mahmut Konuk’un polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/088) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Türkiye’deki Yokoluş İsyanı eylemcileri tarafından 5 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul İstiklal Caddesi üzerindeki Fransız Konsolosluğu önünde yapılan protesto eylemine müdahale eden polis, 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar: Can Tonbil, Elif Ünal, Semih Azad Yılan, Deniz Köse ve Hakan Yapar.

(07/089) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

6 Temmuz 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 745’incisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine insan hakları savunucuları ve siyasi parti temsilcileri İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta bir basın açıklaması yaptı.

(07/090) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 6 Temmuz 2019 tarihinde 380. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(07/091) Ankara’da Gözaltına Alınan HDK Üye ve Yöneticileri…

5 Temmuz 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında Ankara’da yapılan ev baskınlarında Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan ve HDK üyesi Yahya Dağ ile Urfa’da yapılan ev baskınlarında Hakların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri Mehmet Kaygın, Salih Şahin ve Ferit Ak gözaltına alındı. Urfa’da gözaltına alınan 3 kişinin Ankara’ya getirildiği bildirildi.

(07/092) Gazetecilerin Yargılandığı Davada Yargıtay Kararı…

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, gazeteci yazar Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak, Şükrü Tuğrul Özşengül, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek’e ‘Anayasa’yı ihlal’ suçundan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onanan ağırlaştırılmış müebbet cezalarını 5 Temmuz 2019 tarihinde bozdu. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararında Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın eylemlerinin ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu oluşturduğu belirtildi. Kararda ayrıca Mehmet Altan hakkında beraat kararı verilmesi gerektiği ifade edildi. Kararda Şükrü Tuğrul Özşengül, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek eylemlerinin ise ‘örgüt üyesi olma’ suçunu oluşturduğuna hükmedildi. Mahkeme tutuklu sanıklar Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Şükrü Tuğrul Özşengül, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek’in tahliye taleplerini reddetti.

(07/093) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Özgür Gelecek gazetesi eski Yazı işleri Müdürü Aslı Ceren Aslan hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Aslı Ceren Aslan’ı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Aslı Ceren Aslan 9 Şubat 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(07/094) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesinin eski imtiyaz sahibi Orhan Erinç ve muhabiri Mehmet Kızmaz hakkında 3. havalimanı inşaatı sırasında meydana gelen iş cinayetleri ile ilgili haberler gerekçe gösterilerek İstanbul 19. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Temmuz 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı Eylül 2019’a erteledi.

(07/095) Adana’da HDP Eski Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Kozan İlçe eski Eş Başkanı Mustafa Kemal Kara hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Kemal Kara’yı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(07/096) CHP Eski Milletvekili Hakkında Açılan Dava…

5 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir eski milletvekili Mehmet Tüm hakkında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili yaptığı açıklamaları ve Deniz Gezmiş’i öven sözleri nedeniyle Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Balıkesir 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. Davanın ilk duruşması 9 Temmuz 2019 tarihinde görülecek.

(07/098) Ankara’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret Etme’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

7 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Ekim Ankara katliamında oğlunu kaybeden Mustafa Doğan hakkında “Bu ülkenin adaletine güvenmiyoruz, katil devlet hesap verecek, 10 Ekim’de canlarımızı katleden bilinsin ki siyasi iktidardır. Bilinmeli ki AKP iktidarıdır. Faşist Tayyip Erdoğan’dır. Benim çocuğumun geleceğini katleden Tayyip Erdoğan’dır” seklindeki sözleriyle Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Ankara Batı Adliyesi 8. Asliye Ceza Mahkemesi kabul edildiği öğrenildi. Davanın ilk duruşması 9 Temmuz 2019 tarihinde görülecek.

(07/099) İstanbul’da Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

7 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Boğaziçi Üniversitesi’nin 5 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenen mezuniyet töreninde taşıdığı “Demirtaş’a ve tüm siyasi tutsaklara özgürlük” pankartı gerekçe gösterilerek O.Y. isminde bir kişi hakkında İstanbul Başsavcılığı tarafından ‘suç ve suçluyu övme’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi. O.Y.’nin Beşiktaş Polis Karakolu Güvenlik Şubesi’nde ifade verdiği bildirildi.

(07/100) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Bilim Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Öget Öktem Tanör hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Temmuz 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Barış Akademisyenleri ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurunun kabul edilmesine karar vererek duruşmayı 4 Aralık 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Marmara Üniversitesi’’den Arş. Gör. Seçil Ercan hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Temmuz 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 3 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(07/101) OHAL Sonrası TSK’den İhraç Edilen Personel Sayısı…

6 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, olağanüstü halin kaldırıldığı tarihten bugüne 1122’si Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan, 521’i Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ve 495’i Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan olmak üzere toplam 2138 kişinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildiği öğrenildi.

(07/102) Erişimi Engellenen İnternet Sitesi…

6 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Nûçe Ciwan Haber Ajansı’na ait www.nuceciwan26.com internet sitesine erişimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engelleme ile Nûçe Ciwan Haber Ajansı’na ait internet sayfasına erişim 36. kez engellenmiş oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.