MENÜ
ANA SAYFA
x

6-8 Temmuz 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6-8 Temmuz 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/067) Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2024 yılının Nisan ayında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Hakurk bölgesinde Türk Silahı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/068) Batman’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Dereiçi köyünde ve Batman merkez ilçeye bağlı Bayındırlık Mahallesi’ne jandarma tarafından yapılan ev baskınlarında 7 kişinin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(07/069) Mardin’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin’in Artuklu ilçesinde bekçiler tarafından durdurulan 1 kişinin bekçilerle tartışma yaşadığı ve bekçilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı, olay yerine sevk edilen polislerin de aynı kişiye fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi. Kişinin ismi öğrenilemedi.

(07/070) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde mahpusların odalarında 15 günde bir arama yapıldığı ve mahpuslara ait özel eşyalara el konulduğu, aramada el konulduktan sonra mahpuslara iade edilen bazı eşyalar gerekçe gösterilerek mahpuslar hakkında disiplin soruşturmaları başlatıldığı, yapılan son aramada 18 kişilik bir koğuşta bulunan masaya ve sandalyelerin bir kısmına el konulması sonucunda koğuşta 8 sandalyenin kaldığı öğrenildi.

7 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Maltepe L Tipi Cezaevi ve Afyon T Tipi Cezaevi’ne gerçekleştirdiği ziyaretlere dair hazırladığı raporda Maltepe L Tipi Cezaevi’nin kapasitesinin 1070 kişi olmasına rağmen 2188 mahpusun cezaevinde tutulduğunu ve bu sebeple bazı mahpusların yerde yatmak zorunda kaldığını, cezaevinde yalnızca 1 adet çamaşır makinesi bulunduğunu ve bundan tüm mahpusların faydalanamadığını, son 1 yıl içinde bir cezaevi personel hakkında işkence ve diğer kötü muamele iddiasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 16 kez şikayet yapılmış olmasına karşın söz konusu kişi hakkında yürütülen idari soruşturmada ‘ceza verilmesine yer olmadığı’na karar verildiğini, bir odanın yatakhane kısmında böcekler bulunduğunu, hasta ve engelli tutuklular için banyo ve tuvaletlerde tutamaç bulunmadığını, bir tuvaletin kameranın görüş açısında olduğunu bildirdi.

Aynı raporda Afyon T Tipi Cezaevi’nin kapasitesinin 1212 olmasına rağmen 1334 mahpusun cezaevinde tutulduğu, hasta ve engelli mahpuslara ayrılan odaların engelli kullanımına uygun olmadığı, kadın mahpusların kurutma makinesinin olmadığı, bir tuvaletin kameranın görüş açısında olduğu, arama odalarında tek kullanımlık önlük olmadığı ve aramaların mevzuata uygun yapılmadığı belirtildi.

7 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 28 Haziran 2024 tarihinde İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi kampüsünde mahpuslara verilen yemekten zehirlenen 250 mahpustan bazılarının hastane sevklerinin yapılmadığı ve bazı mahpusların yakınma ve şikayetlerinin hala devam ettiği öğrenildi.

8 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutulan Sinem Çelebi isimli mahpusun yazdığı mektuplara gerekçe gösterilmeden el konulduğu, çizdiği bir resmin ise yırtılarak kendisine iade edildiği öğrenildi.

8 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu’nun İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutulan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Ebru Yiğit’e gönderdiği mektubun mektup okuma komisyonu tarafından ‘mahpuslara moral vereceği’ gerekçesiyle Ebru Yiğit’e verilmediği öğrenildi.

(07/071) Cezaevinde Açlık Grevi…

7 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Giresun Espiye L Tipi Cezaevi’nde D. H., F. İ., O. T., C. K. ve S. D. isimli 5 infaz koruma memurunun kötü muamelesine maruz kalan Servet Özgün isimli mahpusun infaz koruma memurları hakkında kamu davası açılması talebiyle 23 Haziran 2024 tarihinde açlık grevi başlattığı öğrenildi.

(07/072) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukatlar…

2 Temmuz 2024 tarihinde ev baskınlarında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube yöneticisi Naim Eminoğlu ve şube üyesi Doğa İncesu, 4 Temmuz 2024 tarihinde sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(07/073) Artvin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 7 Temmuz 2024 tarihinde Artvin’de bulunan Borçka Cankurtaran Geçiti’nde turistik tesis kurulmasına karşı basın açıklaması gerçekleştiren kişilerden Artvin Halkevi Yönetim Kurulu üyesi Dursun Ali Koyuncu ile Ali Şükrü Kibar isimli kişinin basın açıklaması gerçekleştirildikten sonra gözaltına alındığı ve söz konusu 2 kişinin 8 Temmuz 2024 tarihinde çıkarıldıkları Cumhuriyet Savcılığından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/074) Batman’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Dereiçi köyünde ve Batman merkez ilçeye bağlı Bayındırlık Mahallesi’ne yapılan ev baskınlarında 14 kişi, ‘örgüte finansman sağlama’ ve ‘örgüte yardım etme’ iddialarıyla gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Murat Gelir, Abdülcelil Gitmez, Yüksel Gitmez, Nedim Kaya, Emine Kaya, Halil Şimşek, Süleyman Kapan, İsa Gitmez, Mehmet Gelir, Yusuf Bölük, Habip Kaya, Mehmet Emin Sağlam, Nezeta Bölük ve Reber Gelir.

(07/075) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 25 Mart 2021 tarihinde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında gazeteci Yağmur Kaya’nın da olduğu 52 kişi hakkında İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Temmuz 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 11 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(07/076) İstanbul’da Yargılanan Yayınevi Kurucusu…

6 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK lideri Abdullah Öcalan tarafından yazılan ve savunmalarını içeren ‘Demokratik Uygarlık Çözümü’ isimli kitap serisinin basımının yapıldığı Amara Basın Yayınevi’nin kurucusu Rıdvan Sain hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasının Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine yeniden görülen davada mahkemenin Rıdvan Sain’in beraatına karar verdiği öğrenildi.

(07/077) Sinan Ateş Davası…

30 Aralık 2022 tarihinde Ankara’da Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesiyle ilgili 22 kişi hakkında Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 1 Temmuz 2024 ile 5 Temmuz 2024 tarihleri arasında görüldü. Azmettirici olduğu iddia edilen Doğukan Çep isimli sanığın müştekilere yönelik tehditleri sebebiyle hakkında ‘zincirleme suretle tehdit’ suçundan suç duyurusunda bulunulmasına karar veren mahkeme, 10 sanığın tahliyesine, 12 sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı 19 Temmuz 2024 tarihine erteledi.

(07/078) Şırnak’ta Yargılanan Korucular ve Diğerleri…

11 Aralık 2023 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba kırsal bölgesinde silahlı saldırı sonucunda Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şenoba Belediye Meclis Üyesi ve parti yöneticisi Ahmet Gün’ün yaşamını yitirmesi ve oğlu Abdurrahim Gün’ün yaralanması ile ilgili emekli korucular Enver Babat ve Ömer Yarar ile korucu Sıddık Babat ve oğlu Ebubekir Babat hakkında Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Temmuz 2024 tarihinde başlandı. Korucu Sıddık Babat’ın tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 4 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(07/079) Eylem ve Etkinlik Yasakları…

Batman Valiliği, 8 Temmuz 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılmasının, çadır ve stant kurulmasının/açılmasının, imza kampanyası düzenlenmesinin, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasını ve her türlü protesto eyleminin yapılmasını 1 Temmuz 2024 ile 15 Temmuz 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(07/080) Üniversite Mezuniyet Törenine Alınmayan Pankart…

6 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Temmuz 2024 tarihinde gerçekleştirilen Yıldız Teknik Üniversitesi mezuniyet töreninde bir öğrencinin taşıdığı ‘Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin’ yazılı pankartın “bölümle ilgili olmadığı” gerekçesiyle görevliler tarafından tören alanına sokulmadığı öğrenildi.

(07/081) Balıkesir’de Gözaltına Alınan Kişi…

7 Temmuz 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir’in Kepsut ilçesinde hakkında kesinleşmiş hapis cezası olan 1 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.