MENÜ
ANA SAYFA
x

6 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/027) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

5 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Temmuz 2020 tarihinde Van’ın Gürpınar ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/028) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Grup Yorum Üyeleri…

5 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesinde konser provası sırasında gözaltına alınan Grup Yorum üyeleri Dilan Poyraz, Bahar Kurt, Betül Varan, Eren Erdem, Barış Yüksel ve Sercan Toptancı’nın gözaltına alınırken ve gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi. 6 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(08/029) Cezaevi’nde Açlık Grevi…

5 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat T Tipi Cezaevi’nde tutulan Şeyhmus Koç isimli mahpusun maruz kaldığı hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 30 Temmuz 2020 tarihinde açlık grevine başladığı öğrenildi.

(08/030) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması talebiyle 5 Ağustos 2020 tarihinde İzmir’de İzmir Kadın Platformu tarafından yapılan yürüyüşe müdahale eden polis, 16 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Gözaltına alınanların serbest bırakılması için yapılan oturma eylemi sonrasında 5 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 21 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Nihal Yılmazarslan, Nilgün Yılmazarslan, Tuğba Aratıcı, Alican Kelek, İsmail Temel, Melodi Zengin, Pınar Usta, Gözde Ece Yüksek, Evrim Çakır, Ebru Akeloğlu, Didar Gül, Zehra Hekimoğlu, Eylem Tunalı, Gizem Coşkun, Emine Akbaba, Deniz Cesurer, Melda Barutçu, Cansu Ekmen.

(08/031) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1366 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Ağustos 2020 saat 13.30 ve 18.00’da yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(08/032) Siirt’te Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyeleri…

Siirt Belediyesi’nin HDP’den seçilen meclis üyesi Mehmet Zekeriya Çığır ve Musa Kurhan 5 Ağustos 2020 tarihinde gözaltına alındı. 2 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/033) Siirt’te Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Ağustos 2020 tarihinde Siirt Belediyesi’nin eski çalışanı 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 4 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Cemal Turhan, Mustafa Kılıçaslan, Halid Kaçar, Ali Ozan Çelik. Halen gözaltında olan kişilerin isimleri: Abdullah Gök, Ahmet Destan, Sinan Güneş ve Naci Özer.

(08/034) İdil Kültür Merkezine Polis Baskını…

5 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi polis tarafından basıldı. Baskında İdil Kültür Merkezi’nde bulunan 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Yasemin Karadağ, Olcay Karadağ, Ezgi Kul, Nuriye Gülmen, Fırat Kaya ve Rıdvan Akbaş.6 kişi ile ilgili 4 gün gözaltı süresi alındığı öğrenildi.

(08/035) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği 5 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 6 Ağustos 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1,354 güne uzatılmış oldu.

(08/036) Almanya’da Pasaportuna El Konulan Kişi…

29 Haziran 2020 tarihinde çalışmalarına Almanya’da devam eden Hazel Başköy isimli akademisyenin pasaportuna vekalet işlemleri için gittiği Türkiye’nin Hannover konsolosluğunda “idari karar olduğu” gerekçesiyle el konulduğu öğrenildi. Hazel Başköy’ün avukatı tarafından Ankara Valiliği Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü’ne yazılan dilekçede belirtildiği üzere el konulma işlemi sırasında tutanak tutulmamış ve Hazel Başköy’e “idari karar” tebliğ edilmemiş veya herhangi bir hukuki gerekçe bildirilmemiştir.

Hazel Başköy hakkında yurtdışına çıkış yasağı olmadığını belirten avukatı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube, İstanbul Beyoğlu Nüfus Müdürlüğü ve İstanbul Nüfus Müdürlüğü Pasaport Masası ve Ankara Valiliği Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü nezdinde yaptığı başvurular sonucunda da el koyma kararına ilişkin bilgi veya belge edinememiştir.

H. Başköy’ün avukatının Ankara 14. İdare Mahkemesi’nde açtığı yürütmeyi durdurma talepli davada mahkemenin Ankara Valiliği’ne 30 gün savunma süresi verdiği ve yürütmeyi durdurmaya ilişkin kararını Valiliğin savunması sonrasında vereceği öğrenildi.

(08/037) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

5 Ağustos 2020 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 2 ilde düzenlenen operasyonlarda 6 kişi gözaltına alındı.

5 Ağustos 2020 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 27 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bunların yakalanması için 14 ilde operasyonlar yapıldığı öğrenildi.

(08/038) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 5 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 Salgını nedeniyle Türkiye’de 19 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1,178 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 5 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5,784 vaka sayısı ise 236,112 oldu.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.