MENÜ
ANA SAYFA
x

6 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/061) Kadın Cinayetleri…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 1 Ekim 2020 tarihinde yayınladığı rapora göre 2020 yılının Eylül ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 16 kadın öldürüldü, 20 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Bianet’in, 6 Ekim 2020 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi” ne göre ise 2020 yılının Eylül ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 20 kadın, en az 4 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin, en az 97 kadına şiddet uyguladığı, 20 çocuğu istismar ettiği, 19 kadına tecavüz ettiği ve 18 kadına ise tacizde bulunduğu belirtildi. 2020’nin ilk dokuz ayında en az 206 kadın öldürüldü.

(10/062) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

İçişleri Bakanlığı 5 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 jandarma personelinin öldüğünü, 2 jandarma personelinin yaralandığını duyurdu.

5 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Hatay’ın Hassa ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(10/063) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun (Elif Deniz, Melek Evren, Ronahi Sırdaş, Filiz Işık) 2 Ekim 2020 tarihinde istek ve iradeleri dışında Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi.

(10/064) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

1427 gündür devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Ekim 2020 tarihlerinde saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, açıklamaya katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(10/065) Diyarbakır’da DTK’ye Yönelik Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Eylül 2020 tarihinde Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan aralarında Eğil Belediye Eş Başkanı’nın, ilçe belediye meclisi üyesinin, eski Siirt milletvekilinin, gazetecinin, parti ve sendika üye ve yöneticilerinin de olduğu 14 kişiden 1’i HDP’li Sur Belediye Meclisi üyesi Ömer Filitoğlu 5 Ekim 2020 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla, 1’i (Diyarbakır Ağaçlandırma Derneği Başkanı Günen Yalnıç) aynı tarihte çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişi 2 Ekim 2020 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ gerekçesiyle tutuklanmış, 8 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(10/066) İstanbul’da Tutuklanan Grup Yorum Üyesi…

4 Ekim 2020 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde, hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Grup Yorum üyesi Dilan Ekin’in 5 Ekim 2020 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(10/067) İstanbul’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler Hakkında Açılan Soruşturma…

19 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde maske takmadıkları gerekçesiyle polisin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kalan 2 kişi (Rana Batı ve Zeynep K.) hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Rana Batı’nın ‘zincirleme şekilde görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret’ suçlarından 2 yıl 15 günden 9 yıl 4 aya kadar, Zeynep K.’nin ise ‘zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret’ suçundan 1 yıl 5 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasının talep edildiği, 5 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

2 polis memuru hakkında ‘görevi kötüye kullanma’, ‘zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması’, ‘cinsel saldırı’ ve ‘cinsel taciz’ iddialarıyla başlatılan soruşturmada ise takipsizlik kararı verildiği bildirildi.

İstanbul Valiliği olayla ilgili açılan soruşturma kapsamında 2 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı ancak 2 polis memuru 21 Ağustos 2020 tarihinde görevlerine iade edilmişti.

(10/068) Urfa’da 1 Eylül Dünya Barış Günü Yürüyüşü Nedeniyle Haklarında Soruşturma Başlatılan Kişiler…

5 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Urfa’da 1 Eylül Dünya Barış Günü yürüyüşüne katıldıkları için 16 kişi hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Haklarında soruşturma başlatılan kişiler: Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) merkez yürütme kurulu üyesi Bekir Karageçili, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Eş Başkanları Emine Çetiner ve Mikail Gözek, il yöneticileri Hasan Yıldız, Lütfi Hazer, Ferit Tamga, Haliliye İlçe Eşbaşkanı Hatice Göktepe, Urfa Belediye Meclisi üyeleri İsmail Kaplan, Sıtkı Dursun, Mahmut Bektaş ve Selma Ateş, Eğitim-Sen Urfa Şubesi Eş Başkanı Mahmut Binici, HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nün danışmanı Beritan Sayan, Mehmet Oğur, İsmail Karadağlı ve Ömer Yıldırım.

(10/069) Diyarbakır’da Yargılanan KKP Yöneticisi…

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) merkez yürütme kurulu üyesi Yaşar Kazıcı hakkında 19 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından yapılan protesto eyleminde yaptığı konuşmada ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği’ iddiasıyla Diyarbakır 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Yaşar Kazıcı’nın beraatına karar verdi.

(10/070) Selahattin Demirtaş’la Görüşmeleri Engellenen İsveçli Heyet…

İsveç Sol Parti Genel Başkanı Jonas Sjöstedt, Meclis Başkanvekili Lotto Jonhson Formarve ve İsveç Sol Parti Dış İlişkiler Sorumlusu H. Erik Metz Swernaling’den oluşan bir heyetin, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile 5 Ekim 2020 tarihinde yapmak istedikleri görüşmeye cezaevi idaresinin izin vermediği öğrenildi.

(10/071) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 5 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 57 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.603 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 5 Ekim 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 8.498 hasta sayısı ise 326.046 oldu.

5 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’nde çok sayıda mahpusun Covid-19 testlerinin pozitif çıkması sebebiyle karantinada tutuldukları öğrenildi. Mahpusların sayısı ve durumuna ilişkin bilgi edinilemedi. Aynı cezaevinde tutulan ve 2 Ekim 2020 tarihinde kaldırıldığı Elbistan Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitiren Muhammed Emir’in ölüm nedeninin de Covid-19 olduğu iddia edilmişti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.