MENÜ
ANA SAYFA
x

6 Ekim 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Ekim Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/052) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 5 Ekim 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatılmada 1 askerin (Recep Parlak) öldüğünü açıkladı.

5 Ekim 2023 tarihinde Suriye’nin Tel Rıfat bölgesinde bulunan TSK’ya ait bir askeri üsse düzenlenen saldırıda 3 asker ile 5 özel harekât polisinin yaralandığı öğrenildi.

(10/053) Şırnak’ta Zırhlı Aracın Çarpması Sonucu Yaralanan Kişi…

İsmail Burok isimli 1 kişinin 6 Ekim 2023 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde askeri zırhlı aracın çarpması sonucu yaralandığı öğrenildi.

(10/054) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 6 Ekim 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(10/055) Mardin’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal 6 Ekim 2023 tarihinde Mardin’de yaptığı haberlerde ve sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı. Ahmet Kanbal aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(10/056) İzmir’de Gözaltına Alınan Televizyoncu…

Program çekimi yapmak için İzmir’e gelen Halk TV programcısı Serhan Asker, 6 Ekim 2023 tarihinde Adnan Menderes Havalimanı’nda hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Serhan Asker aynı gün içinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(10/057) İzmir, Eskişehir, Batman, Hakkâri, Mardin, Diyarbakır, Ağrı, Bitlis, Kilis, Şırnak ve Kocaeli’nde Gözaltına Alınan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı 6 Ekim 2023 tarihinde İzmir, Eskişehir, Batman, Hakkâri, Mardin, Diyarbakır, Ağrı, Bitlis, Kilis, Şırnak ve Kocaeli’nde düzenlenen operasyonlar kapsamında toplam 75 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanlar arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin de olduğu öğrenildi.

(10/058) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

1 Ekim 2023 tarihinde Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne düzenlenen saldırı ile ilgili yapılan sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında açılan soruşturma kapsamında 6 Ekim 2023 tarihinde 23 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

(10/059) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

2 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve aralarında HDP yöneticilerinin de oluğu 20 kişiden 4’ü 5 Ekim 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 16 kişi serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclis üyesi Umut Kahraman Ezber, Zeynel Azadi, Mehet Akçiçek, Bülent Yıldırım

(10/060) Tunceli’de Gözaltına Alınan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

Partizan dergisi ve Yeni Demokrasi gazetesine yönelik Tunceli merkezli bir soruşturma kapsamında Tunceli ve İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Yeni Demokrasi Gazetesi Muhabiri Ertan Çıta, 5 Ekim 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında daha önce Munzur Çevre Derneği üyesi Ali Yıldız tutuklanmıştı.

(10/061) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

6 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında Önsöz dergisi Genel Yayın Yönetmeni Songül Yücel, Mücadele Birliği Platformu temsilcisi Muhammet Hizmetçi, Ezgi Yergin, Nuran Güvenilir gözaltına alındı.

(10/062) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra 2 Eylül 2022 tarihinde gözaltına alınan, 3 Eylül 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan HDP Diyarbakır eski Milletvekili Semra Güzel hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme Semra Güzel’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(10/063) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı ve eski Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ekim 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 7 Kasım 2023 tarihine erteledi.

(10/064) İzmir BDP Siyaset Akademisi Davası…

72 kişi hakkında İzmir’de Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Siyaset Akademisi’ne katıldıkları gerekçesiyle İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Ekim 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme 5 kişiyi (BDP Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Nizamettin Öztürk, Hasan Hayri Dikilitaş, Ali Haydar Aktaş, Muarrem Yavuz ve Şirin Eminoğlu) örgüt üyesi olma suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı, 67 kişinin ise beraatına karar verdi.

(07/065) İzmir’de Sendika Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

DİSK Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube eski Başkanı Arif Yıldız ve Şube Yöneticisi Ercan Ağar hakkında 15 Eylül 2022 tarihinde İzmir’de “696 KHK kaldırılsın, zorunlu emekliliğe son verilsin, gerçek kadro istiyoruz” talebiyle yapılan basın açıklaması gerekçe gösterilerek İzmir 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ekim 2023 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme 2 sendikacının beraatına karar verdi.

(10/066) Diyarbakır’da Yargılanan Kişi…

Halise Aksoy hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ekim 2023 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Halise Aksoy’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 12 Ocak 2024 tarihine erteledi. Halise Aksoy 25 Nisan 2023 tarihinde tutuklanmıştı.

(10/067) Diyarbakır’da Yargılanan Kişi…

Mizgin Karataş hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Ekim 2023 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Mizgin Karataş’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 14 Kasım 2023 tarihine erteledi. Mizgin Karataş 25 Nisan 2023 tarihinde tutuklanmıştı.

(10/068) İzmir’de HDP İl ve İlçe Binalarına Polis Baskını…

6 Ekim 2023 tarihinde polis tarafından basılan HDP İzmir İl Binasında arama yapıldı. Polisin ayrıca Yeşil Sol Parti Ağrı Milletvekili Nejla Demir’e ait aracı da aradığı ve araçta bulunan bilgisayara ve kimi evraklara el koyduğu öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamında HDP Buca ve Konak ilçe binalarının da polis tarafından basıldığı ve binada arama yapıldığı öğrenildi.

(10/069) İstanbul’da Polis Tarafından Basılan Gazete

Mücadele Birliği gazetesine ait İstanbul’da bulunan büro 6 Ekim2023 tarihinde polis tarafından basıldı. Büroda yapılan aramada dijital malzemelere el konulduğu öğrenildi.

(10/070) İstanbul’da Polis Tarafından Basılan Dernek…

İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan Ayışığı Ekin Sanat Derneği’ne 6 Ekim 2023 tarihinde polis tarafından baskın düzenlendi. Yapılan arama sırasında binada bulunan kütüphanenin dağıtıldığı öğrenildi.

(10/071) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber, Gazete Patika, Komün ve Kızıl Bayrak dergilerine ait internet sitelerine Ardahan Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ekim 2023 tarihli kararı ile ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Bir Yargıtay üyesi hakkında https://www.sozcu.com.tr, https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.gazetepencere.com internet sitelerinde yer alan haberlere Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Eylül 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle yeniden erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun eski başkanı ile ilgili https://www.yurtgazetesi.com.tr, https://tele1.com.tr, https://www.a3haber.com internet sitelerinde yer alan haberlere Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Eylül 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle yeniden erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Kendini baş hekim olarak tanıtan bir kişi ile ilgili https://halktv.com.tr internet sitesinde yer alan habere İstanbul Gaziosmanpaşa Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Eylül 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle yeniden erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/072) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 5 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetleri 6 Ekim 2023 tarihi itibarıyla 4 gün süreyle yasakladı.

Şırnak Valiliği 6 Ekim 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi ve mezarlık ziyareti, anma töreni, şenlik, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri ve benzeri eylem ve etkinlikleri 6 Ekim 2023 tarihi itibarıyla 10 gün süreyle yasakladı.

(10/073) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

İzmir’de gözaltına alınan 22 kişiden 16’sı 5 Ekim 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 6 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

6 Ekim 2023 tarihinde Ankara’da 1 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.