MENÜ
ANA SAYFA
x

6 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/043) Hatay’da Yaşamını Yitiren Mülteci…

Suriye vatandaşı mülteci Faris Muhammed Al-Ali’nin 3 Eylül 2022 tarihinde uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi. Saldırı ile ilgili 2 kişinin tutuklandığı bildirildi.

Mülteci Medyası’ndan Deysem Siti saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada şunlar belirtti: “Faris, fabrikada çalıştığı esnada 10 gün önce ustabaşı bir kadınla çarpışıyor. Kadın bağırıyor. Faris ise yanlışlıkla çarptığını belirterek, özür diliyor. 3 Eylül’de Faris ve arkadaşı Abdurrahman, işten çıktıktan sonra önleri 16 ila 19 yaşları arasında değişen 5 kişi tarafından kesiliyor. Bunların içinde, çarpıştığı kadının oğlu da var. Faris’e, ‘Sen anneme mi çarptın?’ diyor. O da, ‘Yanlışlıkla oldu, özür diledim, kapandı konu’ diyor. ‘Bizimle yürüyün’ diyerek, tenha bir noktaya çekmişler. Amaçları dövmek değil, öldürmek. Abdurrahman’ın başına vurup, Faris’i de belinden bıçaklayıp kaçmışlar.”

(09/044) Mardin’de Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

1 Eylül 2022 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesindeki pazar yerinde polisin “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle açtığı ateş sonucu Adem Kara (21) isimli bir kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak bir polis memurunun gözaltına alındığı ve 5 Eylül 2022 tarihinde tutuklandığı öğrenildi. Gözaltına alınan polis memurunun ismi öğrenilemedi.

(09/045) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde Şiyar Yıldırım isimli mahpusun çıplak arama işkencesine maruz kaldığı ve bu duruma “kahrolsun işkence” diye tepki göstermesi üzerine infaz koruma memurları tarafından “bu daha işkence değil, sen işkence görmemişsin” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

(09/046) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 6 Eylül 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/047) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

5 Eylül 2022 tarihinde Ankara Sincan Kadın Cezaevi önünde mahpus yakınları tarafından yapılmak istenen basına açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin engellemesine karşı çıkan avukatların polisin fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(09/048) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Eylül 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(09/049) İstanbul’da Avukatın ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılandığı Dava…

Avukat Efkan Bolaç hakkında sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2022 tarihinde devam edildi.

Efkan Bolaç yaptığı savunmada söz konusu paylaşımın yapıldığı tarihte Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmadığını belirtti. Ayrıca avukatı, kendisi de avukat olan Efkan Bolaç hakkında soruşturma açılması için Adalet Bakanlığı’nda izin alınmadığını belirtti. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 24 Ocak 2023 tarihine erteledi.

(09/050) HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) eski üyesi Sevim Akdağ hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2022 tarihinde devam edildi. Sevim Akdağ duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Sevim Akdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 24 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(09/051) Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

5 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gazeteci Can Dündar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Leman Dergisi’nin kapağını alıntılayarak yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek TCK’nin 301. maddesi uyarınca ‘Türk Milleti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.