MENÜ
ANA SAYFA
x

6 Haziran 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Haziran 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/039) Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Haziran 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Mart 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Kandil bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/040) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Haziran 2023 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında aynı aileden 5’i çocuk 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri ve gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(06/041) Aydın’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Haziran 2023 tarihinde Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 4 kişinin (P. K. A., C. A., H. B. ve soyadı öğrenilemeyen A.) gözaltına alındığı ayrıca 2 kişinin (Ş. A. ve B. A.) ifade vermek üzere çağrıldığı öğrenildi. Soruşturma hakkında gizlilik kararı alındığı bildirildi.

 (06/042) Ankara’da Sendika Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yöneticisi 8 kişi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Haziran 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede SES eski Eş Genel Başkanları Gönül Erden ile Bedriye Yorgun, SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, MYK eski üyeleri Belkıs Yurtsever ve Fikret Çağlayan, Ankara Şubesi eski yöneticileri Rona Temelli, Erdal Turan ve Ramazan Taş’ın sendikal faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir. Savunmaların ardından Selma Atabey’in tahliyesine karar veren mahkeme duruşmayı 2 Ekim 2023 tarihine erteledi.

25 Mayıs 2021 tarihinde SES üye ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve 1 Haziran 2021 tarihinde serbest bırakılan Gönül Erden, savcılığın itirazı üzerine 21 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da gözaltına alınmış ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmış ve davanın 13 Mart 2023 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti. Selma Atabey ise davanın 4 Temmuz 2022 tarihinde görülen duruşmada tutuklanmıştı.

(06/043) Urfa’da DBP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Urfa İl Eş Başkanı Vahit Akgün hakkında Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Haziran 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Vahit Akgün’ün beraatına karar verdi.

(06/044) Diyarbakır’da Gazete Sahibinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Kürtçe günlük gazete Azadiya Welat’ın imtiyaz sahibi Ramazan Ölçen hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Haziran 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 2 Ekim 2023 tarihine erteledi.

(06/045) Adana’da Yargılanan Kişiler…

Binevş Kültür ve Sanat Derneği üye ve yöneticisi 4’ü tutuklu 24 kişi hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Haziran 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 24 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek ve yönetmek’, ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokmak’, ‘ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurmak’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme 4 kişinin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

7 Haziran 2022 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 37 kişiden 4’ü 7 Temmuz 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Savcılık 13 kişi ile ilgili takipsizlik kararı vermiş, 24 kişi hakkında ise iddianame hazırlanmıştı.

(06/046) Diyarbakır’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Yargılanan Kişi…

5 Haziran 20023 tarihinde basında yer alan haberlerden, S. Ç. isimli bir kişi hakkında “Kendisini cumhurbaşkanı olarak tanıtıp sizden para isteyenlere itibar etmeyin” şeklinde sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararına yapılan itirazın Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından reddedildiği öğrenildi.

(06/047) Onur Yaser Can Davası…

Onur Yaser Can’ın 2010 yılında gözaltında maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele sonrası intihar ederek yaşamını yitirmesi ile ilgili 4 polis memuru (H. A., M. O., O. Ü., Y. B.) hakkında ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme’, 1 bilirkişi hakkında ‘gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma’ iddialarıyla İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Haziran 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme sanık polis memurlarını ‘resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizleme’ suçundan ayrı ayrı 6 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Bilirkişi hakkında ise beraat kararı verdi.

(06/048) Muğla’da Protestoya Katıldıkları İçin Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

6 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Muğla’nın Milas ilçesindeki İkizköy’de bir enerji şirketi tarafından zeytin ağaçlarının sökülmesine karşı sürdürülen nöbet eylemine katılmak istedikleri için 31 Mart 2022 tarihinde gözaltına alınan 2 kişi [Türkiye İşçi Partisi (TİP) Muğla İl Başkanı Volkan Çetin ile Emek Partisi (EMEP) Muğla İl Başkanı Nuri Alikoç] ve daha sonra ifadeleri alınan 3 kişi (Bengü İlke Çiçek, Eren Akmaz, Zekai Türkmenoğlu) hakkında Milas Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla açılan soruşturmada kovuşturmaya yer yok kararı verildiği öğrenildi.

(06/049) Türkiye’ye Girişine İznin Verilmeyen Akademisyen…

6 Haziran 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hindistan vatandaşı akademisyen Mohan Ravichandran’ın ülkeye girişine, geldiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda “güvenlik tehdidi oluşturduğu” gerekçesiyle izin verilmediği öğrenildi. Haberlerde Mohan Ravichandran’ın Boğaziçi Üniversitesi’nde Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektöre yönelik protestolara destek verdiği belirtilmektedir. Mohan Ravichandran basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Geçtiğimiz cumartesi günü Sabiha Gökçen Havalimanı’na indim, ancak orada görevli memur ikamet iznimin 25 Şubat’ta iptal edildiğini belirtti. Gerekçe olarak da güvenlik tehdidi oluşturan kişilere uygulanan ‘N-82’ kodu uygulanmış (…) Ben Türkiye vatandaşı değilim. Bu yüzden hiçbir zaman siyasi bir tutum alarak bir şey söylemedim. Öğrenciler gözaltına alındı. Ben de rektöre e-posta yazdım ve bir rektörün öğrencilerin yanında durması gerektiğini belirttim. Çeşitli imza kampanyaları oldu, ben de imza attım. Nöbetlere katıldım (…) Bunlar akademik ve temel taleplerdir.”

(06/050) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

6 Haziran 2023 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.