MENÜ
ANA SAYFA
x

6 Mart 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130306

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

6 Mart 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/033) Cezaevinde Ölüm…

Kandıra (Kocaeli) F Tipi Cezaevi’nde “gasp” suçundan kalan Çetin Balık’ın (25) 5 Mart 2013’te koğuşunda kendisini asarak intihar ettiği iddia edildi.

(03/034) Devam Eden Gözaltında Kaybetme Davası…

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Yekmal (Aşağı Ölçek) Köyü’nde 26 Nisan 1995’te Bolu Dağ Komando Taburu 5. Bölük askerleri tarafından bir grup köylü ile birlikte gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Nezir Tekçe’nin ailesinin yaptığı başvuru sonucu 2011 yılının Eylül ayında Nezir Tekçe’yi gözaltına alan askerler hakkında açılan dava “güvenlik” gerekçesiyle Hakkâri’den Eskişehir’e alınmıştı. Nezir Tekçe’nin babası Halit Tekçe, dosyanın Hakkâri’den alınmasının olayı kapatmaya yönelik olduğunu belirterek, sonucu ne olursa olsun davanın takipçisi olacağını söylemişti.

Olaydan sonra ilk olarak 1997 yılında Halit Tekçe’nin suç duyurusu üzerine Van Askeri Savcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatmış ancak 15 Aralık 1997’de kovuşturmaya yer olmadığına karar verilere dosya kapatılmıştı.

2010 yılında ise Nezir Tekçi’nin ölümüne tanıklık yapan, o dönemde askeri birlikte askerlik yapan Yunus Şahin’in beyanları üzerine dava dosyası tekrar açılmıştı.

Nezir Tekçe’nin PKK militanlırının yerlerini göstermediği gerekçesiyle önce kurşuna dizdirip, sonra mayınla patlatarak öldürülmesi emrini verdiği iddiasıyla, emekli Albay A.O.A. ile Muvazzaf Yarbay K.A.’nın yargılanmasına Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Mart 2013’te devam edildi.

Duruşmada dinlenen tanık asker Yusuf Şahin, “A.O.A. yüzbaşı geldi ve Nezir Tekçi’ye yönelerek ‘seni öldüreceğim’ dedi. Daha sonra K.A. teğmen geldi adamı alıp bir yere götürdü. Askerlere sıraya girmeleri yönünde emir verdi. Ondan sonra Nezir Tekçi’yi kurşuna dizdiler. Daha sonra mayıncıyı çağırdılar. Ondan sonra bize geri gitmemizi söylediler. Sonra adamı mayına bağladılar. Ben kendi gözlerimle havaya uçtuğunu ve parçalandığını gördüm” dedi.

Duruşmada avukatların taleplerini alan mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen listede daha önce dinlenmeyen ve olay tarihinde olay yerinde bulunan tüm 500’ün üzerinde tanığın dinlenmesi için ilgili mahkemelere talimat yazılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, davanın yeniden Hakkâri’ye nakledilmesi talebini reddederek avukatların talebi üzerine olay yerinde ve Nezir Tekçi’nin köyünde Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla keşif yapılması için duruşmayı 10 Mayıs 2013’e erteledi.

(03/035) Cezaevlerinde Baskılar…

27 Temmuz 2011’den 5 Mart 2013’e kadar geçen 587 günlük süre içinde avukatlarıyla görüştürülmeyen PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmek için 5 Mart 2013’te Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran Asrın Hukuk Bürosu’na bağlı avukatlar Rezan Sarıca, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç’in İmralı Adası’na gidişlerine, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne ulaşımı sağlayan kosterin bozuk olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

(03/036) Cezaevlerinde Baskılar…

Tekirdağ T Tipi Cezaevi’nde kalan 25 mahpusun, gardiyanlar tarafından bulundukları koğuşlardan çıkarılarak askeri yürüyüş yapmaya zorlandığı 5 Mart 2013’te öğrenildi.

(03/037) Yargılanan Kişi…

Yazar Sevan Nişanyan’ın kendisine ait blog sayfasında (http://nisanyan1.blogspot.com) “Nefret suçlarıyla mücadele etmeli” başlığıyla yazdığı yazıda İslam Dini’nin peygamberine hakaret ettiği iddiasıyla yapılan suç duyuruları üzerine Sevan Nişanyan hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” iddiasıyla Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216. maddesi uyarınca hazırlanan iddinamenin kabul edildiği ve Sevan Nişanyan’ın yargılanmasına ilgili İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde başlanacağı 5 Mart 2013’te öğrenildi.

(03/038) Yargılanan Kişiler…

Artvin’in Hopa İlçesi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim çalışmaları kapsamında 31 Mayıs 2011’de düzenlemek istediği mitingi protesto edenlere polis ekiplerinin müdahale etmesini ve müdahale nedeniyle Metin Lokumcu’nun ölmesini aynı gün Rize’nin Pazar İlçesi’nde protesto eden grupta yer alan 22 kişi hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalafet ettikleri” gerekçesiyle açılan davanın 5 Mart 2013’te Pazar Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına katılan 4 sanığın ifadesini alan mahkeme başkanı, sanıkların ifadelerinin alınması işleminin tamamlanması için duruşmayı 17 Mayıs 2013’e erteledi.

(03/039) İstanbul’da Afiş Asma Eylemine Müdahale…

İstanbul’un Sultangazi İlçesi’nde 5 Mart 2013’te Gazi Mahallesi Olayları’nda (12 Mart 1995) yaşamını yitirenleri anmak için düzenlenecek olan etkinliklere çağrı afişleri asan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi 2 kişi polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

(03/040) Mersin’de Standa ve Parti Binasına Saldırı…

Mersin’de 5 Mart 2013’te Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Sosyalist Demokrasi Partisi’nin (SDP) açtığı standa ve “4+4+4” olarak bilinen eğitim sistemine karşı DEV-LİS üyelerinin açtığı standa aşırı sağcı bir grubun bıçaklı ve sopalı saldırısı sonucu 2 kişi yaralandı.

Aynı grubun SDP İl Örgütü binasına yaptığı taşlı saldırı sonucu da binada maddi hasar meydana geldi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] Twitter: @insanhaklari