MENÜ
ANA SAYFA
x

6 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/073) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

5 Mart 2020 tarihinde Suriye’nin İdlib bölgesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline yönelik Suriye Ordusu tarafından düzenlenen saldırıda 2 askerin öldüğü, 3 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

4 Mart 2020 tarihinde yaralanan 1 askerin 5 Mart 2020 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

(03/074) İstanbul’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

5 Mart 2020 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bir eve yapılan baskın sırasında Seher Kıyıcı isimli bir kişinin polisin fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Seher Kıyıcı basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Sabah 06.00 sularında evimin kapısı büyük bir gürültüyle çalındı. ‘Kimsiniz?’ diye sordum. ‘Polis’ yanıtını alınca kimlik görmek istediğimi söyledim. Buna karşılık ağza alınmayacak hakaretlere ve küfürlere maruz kaldım. Kimlik göstermeden içeri girdiler. Sözlü hakaret çocuklarımın gözleri önünde de sürdü. İte kaka evi aramaya başladılar. Evi altını üstüne getirdiler. Evimize sürekli düzenlenen baskınlar yüzünden çocuklarımda ciddi korkular gelişti.”

(03/075) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1213 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Mart 2020 tarihinde 13.00’te yapılan basın açıklaması ardından yapılmak istenen oturma eylemine polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı.

Saat 18.00’de yapılan basın açıklaması sırasında Melek Çetinkaya’nın sivil polisler tarafından zorla bir araca bindirilerek bir süre dolaştırıldığı ve daha sonra serbest bırakıldığı, bu duruma tepki gösteren Nazan Bozkurt’un ise fiziksel şiddet kullanılarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Daha sonra anıt önünde yapılmak istenen oturma eylemine polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı.

(03/076) Adana’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri ile açlık grevi yapan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlara destek olmak için 5 Mart 2020 tarihinde Adana’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu 1 kişi üzerinde kimlik olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı.

(03/077) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Sendika Yöneticisi…

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İletişim Daire Başkanı Umar Karatepe, 5 Mart 2020 tarihinde İstanbul’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Umar Karatepe aynı gün içinde çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/078) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Mart 2020 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(03/079) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişi…

5 Mart 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yapılan ev baskınında 1 kişi (Barış Yıldız) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/080) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız hakkında yaptığı bir haberde dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a hakaret ettiği iddiasıyla Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Mart 2020 tarihinde görüldü. Duruşmada Müyesser Yıldız’ın avukatlarının bilirkişilerin dinlenmesi yönündeki talebi mahkeme tarafından yargılamayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddedildi. Mahkeme Müyesser Yıldız’ı 7 bin 80 TL para cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(03/081) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Kenan Kırkaya hakkında sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Mart 2020 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 4 Haziran 2020 tarihine erteledi.

(03/082) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ruken Demir hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ gerekçesiyle İzmir 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Mart 2020 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Ruken Demir’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 28 Nisan 2020 tarihine erteledi.

Ruken Demir 12 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 16 Kasım 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(03/083) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Işıl Özgentürk hakkında ‘sosyal medya paylaşımlarında zincirleme örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Mart 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Işıl Özgentürk’ün beraatına karar verdi.

(03/084) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Birgün gazetesinin eski yöneticileri İbrahim Aydın, Barış İnce, Can Uğur ve Bülent Yılmaz hakkında Twitter’daki “Fuat Avni” adlı hesabın paylaşımlarına dair haberler nedeniyle İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 14 Nisan 2020 tarihine erteledi.

(03/085) Diyarbakır 5 Haziran Davası…

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından düzenlenen mitinge yönelik bombalı saldırıyla ilgili olarak, 19 polis hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Sanık polis memurları duruşmaya katılmadı. Müşteki beyanlarının ardından mahkeme duruşmayı 10 Temmuz 2020 tarihine erteledi.

(03/086) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 70 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Mart 2020 tarihinde devam edildi. Dava dosyasının 5 Nisan 2019 tarihinde görülen duruşmada her bir sanık yönünden tefrik edilmesine karar verilmişti.

Mahkeme, duruşmaları ayrı ayrı görülen 2 kişiden 1’ini (Gazi Muratoğlu) ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 10 yıl, ‘kamu malına zarar vermek’ suçundan 1 yıl 4 ay olma üzere toplam 11 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme İbrahim Halil Ildız’ı ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak’, ‘kamu malına zarar vermek’ ‘patlayıcı maddeleri izinsiz bulundurmak’ suçlarından toplam 53 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Son verilen bu mahkumiyet kararları ile bu dava kapsamında ceza verilenlerin sayısı 42 oldu.

(03/087) Milletvekili Hakkında Hazırlanan Fezleke…

5 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında Cumhurbaşkanı hakkındaki sözleri gerekçe gösterilerek dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırlanan fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği öğrenildi.

(03/088) Erişim Engeli Getirilen İnternet Sitesi…

5 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Oda TV’ye ait internet sitesine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(03/089) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Adana Valiliği 5 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Suriye’de devam etmekte olan askeri harekatı protesto etmek amacıyla yapılacak açık ve kapalı yer toplantısı, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma ve benzeri her türlü eylem ve etkinliği 5 Mart 2020 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

Aydın Valiliği 5 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı, protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart, poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konser, konferans, panel ve benzeri her türlü eylem ve etkinliği 5 Mart 2020 tarihi itibarıyla 10 gün süreyle yasakladı.

Balıkesir Valiliği 5 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Suriye’de devam etmekte olan askeri harekatı protesto etmek amacıyla yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, stant açma, imza toplama, bildiri, broşür dağıtma benzeri her türlü eylem ve etkinliği 5 Mart 2020 tarihi itibarıyla 10 gün süreyle yasakladı.

Kırklareli Valiliği 5 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile “Savaşa Hayır vb. konular adı altında yapılacak” miting, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, imza kampanyası, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma ve benzeri her türlü eylem ve etkinliği 5 Mart 2020 tarihi itibarıyla 10 gün süreyle yasakladı.

Kilis Valiliği 5 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Suriye’de devam etmekte olan askeri harekatı protesto etmek amacıyla yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer ve benzeri her türlü eylem ve etkinliği 5 Mart 2020 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

Kocaeli Valiliği 5 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile “Savaşa Hayır vb. konular adı altında yapılacak” açık ve kapalı yer toplantıları, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, meşale yakma, el ilanı/bildiri, broşür dağıtma, protesto eylemi ve benzeri her türlü eylem ve etkinliği 5 Mart 2020 tarihi itibarıyla 2 gün süreyle yasakladı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.