MENÜ
ANA SAYFA
x

6 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/043) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 6 Ocak 2023 tarihinde, 2022 yılının Aralık ayında 12’si kadın, 2’si çocuk, 6’sı göçmen olmak üzere en az 181 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2022 yılında 108’i kadın, 64’ü çocuk, 90’ı göçmen olmak üzere iş cinayetlerinde yaşamını yitiren kişi sayısı 1843 oldu.

(01/044) İstanbul’da Irkçı Saldırı…

5 Ocak 2023 tarihli basında yer alan haberlerden, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde öğrencilerin ırkçı bir grubun saldırısına maruz kaldıkları ve saldırı sonucunda 1 kişinin yaralandığı öğrenildi. Saldırgan gruba müdahale etmeyen polisin saldırıya maruz kalan öğrencileri gözaltına aldığı ve gözaltına alınan 26 kişinin ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldıkları bildirildi.

(01/045) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde mahpusların görüntülü görüşme haklarının engellendiği öğrenildi.

(01/046) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

6 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’ndeki mahpusların hastaneye çift kelepçe ile sevk edildikleri öğrenildi.

(01/047) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 6 Ocak 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/048) Muş’ta Cenaze Törenine Polis ve Jandarma Müdahalesi…

23 Aralık 2022 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yönelik silahlı saldırıda yaşamını yitiren müzisyen Mîr Perwer (Mehmet Şirin Aydın) için 5 Ocak 2023 tarihinde Muş’ta düzenlenmek istenen cenaze töreninin, cenazeyi havaalanından alan polis tarafından engellenmek istendiği, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in de bulunduğu kişilerin cenaze töreni için Yeşilova beldesine girişlerinin jandarma tarafından engellendiği, daha sonra jandarmanın tören için gelenlere müdahale ettiği ve 31 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 1 kişinin aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı, 30 kişinin halen gözaltında olduğu bildirildi.

(01/049) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ocak 2023 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında “eylem hazırlığı içinde oldukları” iddiasıyla 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Cafer Adsay, Agit Adsay, Hamdullah Özen ve Mehmet Fatih Uçankuş.

(01/050) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

5 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Birgün gazetesi muhabiri İsmail Arı hakkında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 18 Kasım 2022 tarihinde gazetede yayımlanan “Deniz manzaralı araziyi Varank’ın ‘kuzeni’ kaptı!” başlıklı haber hakkındaki şikayeti gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. İsmail Arı’nın “kamu görevlisine alenen hakaret” iddiasıyla yargılanacağı davanın ilk duruşması 24 Nisan 2023 tarihine görülecek.

(01/051) AYM’nin Haberleşme Hürriyeti Kararı…

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), cezaevinde yazdığı mektubun “sakıncalı” bulunarak sansürlenerek gönderilmesine ilişkin Rahmi Çağan isimli mahpusun başvurusu hakkındaki kararı 5 Ocak 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. AYM kararında, cezaevi disiplin kurulu tarafından mektupta eşine rüyasını anlattığı kısımların “örgütsel iletişim” gerekçesiyle sansürlenmesiyle ilgili Rahmi Çağan’ın Afyon Dinar İnfaz Hakimliği’ne yaptığı itirazın reddedilmesi, söz konusu kararla ilgili Afyon Dinar Ağır Ceza Mahkemesi’ne de yapılan başvurunun reddedilmesi sonucunda haberleşme özgürlüğünün ihlal edildiğine, kararın yeniden yargılama için ilgili mahkemeye gönderilmesine ve Rahmi Çağan’a 3.000 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

(01/052) Darbe Girişimi ile İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

5 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’un Güngören ilçesinde 1 kişi, hakkında kesinleşmiş hapis cezası olduğu gerekçesiyle, gözaltına alındı.

(01/053) Erişime Engellenen İnternet İçerikleri…

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un oğlunun başvurduğu İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki kadroyla ilgili https://www.diken.com.tr/ ve https://www.gazeteduvar.com.tr/ internet sitelerinde yayımlanan 3 habere, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ocak 2023 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(01/054) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği, 4 Ocak 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto/yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı/toplanmalar/halk toplantıları, ses-yayın araçları (taşıt, mobil vb. araçlar) ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon uçurtmak, drone, paramotor/planör vb. her türlü hava faaliyetleri, anma toplantısı/anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pantomim vb. faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster asma, sticker yapıştırma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 30 Aralık 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Bu kararla birlikte Hakkari’de 4 Ocak 2022 tarihinden bu yana kesintisiz uygulanan eylem ve etkinlik yasağı böylece 375 güne ulaşmış oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.