MENÜ
ANA SAYFA
x

7-12 Ağustos 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130812

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

7-12 Ağustos 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/040) Şırnak’ta Kapatılan Kurum…

Uludere Kaymakamlığı, Uludere Belediyesi tarafından 2009 yılında açılan Uludere Eğitime Destek Evi’nin “halk eğitimi faaliyetlerinin uygulanmasına dair yönerge ve Milli Eğitim Bakanlığı yaygın eğitim kurumları yönetmeliği hükümlerine uygun olarak açılmadığı ve kurumdaki eğitim öğretim faaliyetlerinin yönerge ve yönetmelikte belirtilen esaslara uygun olarak yürütülmediği” gerekçesiyle 6 Ağustos 2013’te kapatılmasına karar verdi.

(08/041) Mahkûm Olan Kişi…

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi’nin önünde 15 Şubat 2012’de yapılan kimlik kontrolü sırasında gözaltına alınarak tutuklanan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Welat Yıldız’ın, Yaesmin Çifçi’nin Adana’daki cenazesine katıldığı gerekçesiyle yargılanmasına 6 Ağustos 2013’te devam edildi.

Davanın Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında “yasadışı örgüt propagandası yaptığı” suçlamasıyla yargılanan Welat Yıldız’a mahkeme heyeti 1 yıl hapis cezası verdi.

(08/042) Hasta Tutuklu ve Hükümlülerin Durumu…

Tutuklu kaldığı Mardin E Tipi Cezaevi’nden Adli Tıp raporu için Metris (İstanbul) T Tipi Cezaevi’ne gönderilen ateşli silah yaralanması sonucu belinden aşağısı felç olan PKK davası tutuklusu Murşit Aslan Adli Tıp Kurumu’nun verdiği rapor doğrultusunda 6 Ağustos 2013’te serbest bırakıldı.

(08/043) Suriye Sınırında Çatışma…

Suriye’den Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ne bağlı Kuşaklı Köyü yakınların 6 Ağustos 2013’te Türkiye’ye geçmek isteyen ve mazot kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen kalabalık bir grupla askerler arasında çıkan çatışma sonucu 18 askerin yaralandığı TSK tarafından açıklandı. Çatışma sonucu biri çocuk 8 sivilin de yaralandığı ileri sürüldü.

(08/044) Cezaevlerinde Baskılar…

27 Temmuz 2011’den 6 Ağustos 2013’e kadar geçen 741 günlük süre içinde avukatlarıyla görüştürülmeyen PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmek için 6 Ağustos 2013’te Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran Asrın Hukuk Bürosu’na bağlı avukatlar Rezan Sarıca, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç’in İmralı Adası’na gidişlerine, “başvurulan tarihihn Ramazan Bayramı dolayısıyla resmi tatil olduğu” gerekçesiyle izin verilmedi.

(08/045) Hükümetin Temel Hak ve Özgürlüklere, Kent Yaşamına Müdahalelerine Yönelik Eylemlere Saldırılar…

6 Temmuz 2013’te Gezi Parkı’na gitmek için İstiklal Caddesi’nde ve Taksim Meydanı’nda toplanan halka palayla saldıran Sabri Çelik hakkında “kasten yaralamaya teşebbüs ettiği” gerekçesiyle 27 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianame 6 Ağustos 2013’te ilgili ağır ceza mahkemesi tarafından kabul edildi.

(08/046) Ali İsmail Korkmaz Soruşturması…

İstanbul’da Gezi Parkı eylemlerine polisin saldırısı nedeniyle 3 Haziran 2013’te Eskişehir’deki protesto gösterisine katıldıktan sonra yolda kimliği belirsiz kişilerce sopalarla dövülen Ali İsmail Korkmaz’ın (19) 10 Temmuz 2013’te yaşamını yitirmesinin ardından cinayetin şüphelisi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan dördü kamu görevlisi, dördü sivil 8 kişiden Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli Mevlüt Sağalman’ın, ekmek fırını sahibi İsmail Koyuncu’nun ve fırın sahibinin iki akrabasının “kasten insan öldürmek” suçundan tutuklandığı 7 Ağustos 2013’te açıklandı.

Olayla ilgili bir kişinin daha arandığı, daha önce tutuklanan S.K.’nin ise serbest bırakıldığı, olay gününe ait kamera kaydı görüntülerinin de bir esnaf tarafından silindiği düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

(08/047) Hatay’da Yargısız İnfaz…

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ne bağlı Kuşaklı Köyü yakınlarında 6 Ağustos 2013’te askerlerin “mazot kaçakçısı oldukları” iddiasıyla kalabalık bir gruba açtığı ateş sonucu yaralanan İsa İkiz (25), kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

(08/048) Cezaevlerinde Baskılar…

Muş E Tipi Cezaevi’nde tutulan 12 kadın mahpusun cezaevi yönetiminin uygulamalarını protesto etmek için açlık grevine başladığı 7 Ağustos 2013’te öğrenildi. Mahpusların 30 Temmuz 2013’te açlık grevi eylemine başlamasına koğuşların erkek gardiyanlar tarafından aranmasının neden olduğu açıklandı.

(08/049) Gözaltına Alınan Çocuklar…

Adana’da 7 Ağustos 2013’te, polis ekipleri AKP İl Başkanlığı binası karşısında bulunan billboardlardaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bugün bayram birlik olalım” sözünün yer aldığı afişleri yırttıkları gerekçesiyle 3 çocuğu gözaltına aldı. Tutuklanmaları talebiyle savcılığı sevk edilen çocukar serbest bırakıldı.

(08/050) Mersin’de Patlama…

Mersin’de 7 Ağustos 2013’te düzenlenen bir protesto gösterisine polis ekiplerinin müdahale etmesi sonucu çıkan çatışmada atılan el yapımı patlayıcının yoldan geçen M.K.’ye (17) isabet etmesi sonucu M.K.’nin üst çenesinin kırıldığı ve yüzünden yaralandığı öğrenildi.

(08/051) Parti Binasına ve Üyelerine Saldırı…

İstanbul’un Maltepe İlçesi’nde 7 Ağustos, 8 Ağustos ve 10 Ağustos 2013’te Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) Gülsuyu Mahallesi’nde bulunan ilçe binasına ve üyelerine uyuşturucu satıcısı oldukları ileri sürülen kişilerce düzenlenen silahlı saldırılar sonucu 9 kişi yaralandı.

(08/052) Gezi Parkı Eylemleri Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Ankara’da 13 Haziran ve 14 Haziran 2013’te düzenlenen Gezi Parkı protestolarına destek eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle Mutlu Kendir ve İbrahim Aydın hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri” suçlamasıyla hazırlanan iddianameyi kabul eden Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 kişinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

(08/053) Kocaeli’de İş Kazası…

Kocaeli’nin Darıca İlçesi’nde okul harçlığı için bir su firmasında çalışan Muratcan Turan (15), 6 Ağustos 2013’te bir apartmanın en üst katına su götürmek için bindiği asansörde kafasını sıkıştırarak yaşamını yitirdi.

(08/054) Yargılanan Kişiler…

Van’da 2012 yılında düzenlenen operasyonun ardından “yasadışı örgüt üyesi oldukları” suçlamasıyla haklarında dava açılan üçü tutuklu dört kişinin yargılanmasına 6 Ağustos 2013’te devam edildi.

Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu sanıklar Felemez Can, Menafi Yıldız ve Sefer Can’ın savunmalarını alan mahkeme heyeti, sanık avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları amacıyla duruşmayı 1 Kasım 2013’e erteledi.

(08/055) Gözaltına Alınan İşçiler…

Kazova Trikotaj’tan kıdem tazminatları verilmeden işten çıkarılan ve bu nedenle eylem yapan işçilerden 5’i, 8 Ağustos 2013’te İstanbul’un Üsküdar İlçesi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin önünde basın açıklaması yapacakları gerekçesiyle belediye otobüsünden indirilerek gözaltına alındı.

(08/056) Sakarya’da İş Kazası…

Sakarya’nın Geyve İlçesi’nde 5 Ağustos 2013’te bir taş ocağında dinamit patlatılmasından sonra meydana gelen göçüğün altında kalan İsmail Fethi Tandoğan’ın cesedi 8 Ağustos 2013’te bulundu.

(08/057) Devam Eden Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele Davası…

İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde 6 Haziran 2012’de İstiklal Caddesi’ne eğlenmeye gelen Şırnak nüfusuna kayıtlı Murat Şalcı (24), Mervan Kurt (35) ve Ahmet Usal’ın (31) bir kavgaya karıştıkları gerekçesiyle güven timleri tarafından darp edilerek gözaltına alındıkları, Taksim Polis Karakolu’na götürülen üç kişinin binanın 4. katında elleri kelepçeli halde dövüldükleri, Murat Şalcı’nın aldığı darbeler nedeniyle beyin kanaması geçirerek Taksim İlkyardım Hastanesi’ne kaldırıldığı 11 Haziran 2012’de öğrenilmişti.

Olay günü görevli polis memurlarının hazırladığı tutanakta ise, üç kişinin küfredip yumruk attığı, Ahmet Şalcı’nın da “kafasını yere vurup kendisine zarar verdiği” ileri sürülmüştü.

Olayın ardından darp edilen 3 kişi hakkında polis memurlarının suç duyurusu üzerine “kasten yaralama” ve “hakaret” suçlarından duruşması 10 Eylül 2013’te görülmek üzere dava açılmıştı.

Devam eden soruşturma kapsamında Murat Turan, Levent Karadeniz, Burak Mugul ve Erdem Ata adlı dört polis memuru hakkında “kasten insan yaraladıkları” suçundan olay tarihinden 13 ay sonra dava açıldığı 9 Ağustos 2013’te öğrenildi. İddianamede dört polis memurunun 15’er yıla kadar hapis cezasına mahkûm edilmeleri talep edildi.

(08/058) İstanbul’da Protesto Eylemine Müdahale…

İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde 8 Ağustos 2013’te, Galata Kulesi’ne çıkarak hasta mahpus Kemal Avcı’nın serbest bırakılması amacıyla pankart açan Halk Cephesi üyesi 6 kişli polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

(08/059) Cezaevlerinde Baskılar…

İzmir’de düzenlenen Gezi Parkı eylemleri nedeniyle tutuklanan Elif Kaya’nın, tutuklu bulunduğu Şakran Kadın Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından çıplak hale arandığını, darp ve taciz edildiğini savunarak suç duyurusunda bulunduğu 9 Ağustos 2013’te öğrenildi.

(08/060) Bingöl’de Alıkonan İşçiler…

Bingöl’ün Genç İlçesi’ne bağlı Suveren Köyü’nde 19 Temmuz 2013’te yok kesen silahlı bir grup tarafından alıkonan bir müteahhit ile iki işçi 9 Ağustos 2013’te serbest bırakıldı.

(08/061) İzmir’de İş Kazası…

Parçalanması için İzmir’in Aliağa İlçesi’ne getirilen bir geminin makine dairesine 10 Ağustos 2013’te su boşaltmak için giren 9 işçi, su tahliye pompasının egzozundan çıkan dumandan zehirlendi. Hastaneye kaldırılan işçilerden Doğan Balcı (37) ve Davut Özdemir (40) yaşamını yitirdi.

(08/062) Yargılanan Kişiler…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimi öncesinde Artvin’in Hopa İlçesi’nde yaptığı miting sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle yedi kişi hakkında açılan dava 26 Eylül 2011’de sonuçlanmıştı.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameyi kabul eden ve çıkan olaylar nedeniyle tutuklanan yedi kişiyi “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” suçlamasıyla dört yıl altı aya kadar hapis cezasıyla yargılayan Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 2. duruşmasında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Parti Meclisi üyeleri Önder Öner ve Görgü Demirpençe; ESP üyeleri İbrahim Aksu ile Ali Aksu’nun ve Erhan Köse, Şafak Ustabaş ve İdris Akbıyık’ın beraat etmesine karar vermişti.

Kararı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı bozduğu ve Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılamaya önümüzdeki günlerde başlanacağı 6 Ağustos 2013’te öğrenildi.

(08/063) Yargılanan Kişiler…

Ekşi Sözlük adlı internet sitesinde yer alan konu başlıklarında ve yorumlarda İslam Dini’ne hakaret edildiği iddiasıyla internet sitesinin üyesi 40 kişi hakkında Ali Emre Bukağlı’nın şikâyeti üzerine “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerin alenen aşağılandığı” suçlamasıyla Anadolu (İstanbul) Cumhuriyet Savcılığı’nca iddianame hazırlandığı 7 Ağustos 2013’te öğrenildi.

(08/064) Parti Binasına Saldırı…

İstanbul’un Kartal İlçesi’nde 11 Ağustos 2013’te, AKP irtibat bürosuna kimliği belirsiz kişilerce atılan ses bombasının patlaması sonucu çevrede maddi hasar meydana geldi.

(08/065) Suriye’de Çatışmalar…

Suriye’de Rojava Bölgesi’nde bulunan Serekaniye (Resulayn) Kasabası’nda El-Kaide destekli El-Nusra Örgütü’yle PKK’ye yakın Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında çıkan çatışmalar devam ederken 11 Ağustos 2013’te Serekaniye’nin karşısında bulunan Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde yolda yürüyen Emrah İdek (19) göğsüne isabet eden kurşun sonucu yaralandı.

(08/066) Kocaeli’de İş Kazası…

Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde 12 Ağustos 2013’te, bir sunta fabrikasında çıkan yangın sonucu Celal Öztürk adlı işçi yaşamını yitirdi, Şener Furuncu da yaralandı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari