MENÜ
ANA SAYFA
x

7-9 Eylül 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130909

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

7-9 Eylül 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/033) Cezaevlerinde Baskılar…

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde tutulan İsa Eşsiz’in 29 Ağustos 2013’te, “hastanedeki muayenesi esnasında kelepçelerinin açılmamasına itiraz ettiği” gerekçesiyle jandarma görevlilerince darp edildiği 6 Eylül 2013’te öğrenildi.

(09/034) Cezaevlerinde Baskılar…

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde tutuklan Bülent Taşdemir’in muayene için götürüldüğü hastanede kelepçeli şekilde muayene olmayı kabul etmemesi nedeniyle tedavisinin yapılamadığı ve cezaevine dönüş yolunda darp edildiği 6 Eylül 2013’te öğrenildi.

(09/035) ODTÜ Eylemlerine Müdahaleler…

Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) bulunduğu alandan geçirilmesi planlanan yol yapımına karşı üniversite çevresinde düzenlenen protesto gösterilerine polis ekipleri gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale etti.

6 Eylül 2013’te düzenlenen eyleme polis ekiplerinin sert müdahalesi sonucu bir kişi başından aldığı cop darbeleriyle yaralandı. Müdahale esnasında mimar Tezcan Karakuş Candan darp edilirken, Hürriyet Gazetesi muhabiri Rıza Özel de başına isabet eden plastik mermi sonucu, Barış Barışık da başına isabet eden gaz bombası kapsülü sonucu yaralandı.

7 Eylül ve 8 Eylül 2013’teki eylemlere de müdahale eden polis ekipleri 15 kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul’da da 6 Eylül ve 7 Eylül 2013’te, ODTÜ’deki eylemlere destek vermek amacıyla Gezi Parkı’nda basın açıklaması yapılmak istenmesi üzerine Gezi Parkı polis ekipleri tarafından halkın kullanımına kapatıldı.

7 Eylül 2013’te Taksim Meydanı civarındaki ve 8 Eylül 2013’te Gazi Mahallesi’ndeki eylemlere gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale edilmesi sonucu çok sayıda kişi yaralanırken, 6 kişi de gözaltına alındı.

(09/036) Aydın’da Polisler Tarafından Darp Edilen Kişi…

Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde evinin bahçesinde yaralı ve hasta sokak hayvanlarına bakan Naime Urul (47) hakkındaki şikâyetler üzerine 15 Ağustos 2013’te evine gelen polis ve zabıta ekibine Naime Urul’un direnmesi üzerine darp edildiği 6 Eylül 2013’te öğrenildi.

(09/037) Cizre’de Meydana Gelen Faili Meçhul Cinayetlerle İlgili JİTEM Davası…

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 1993–1995 yıllarında, Cizre Jandarma İlçe Komutanı Cemal Temizöz’ün görev yaptığı dönemde işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili olarak açılan, Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) Davası’na, 6 Eylül 2013’te Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayla devam edildi.

Beşi tutuklu 7 kişinin yargılandığı davanın duruşmasında sanıkların ifadesini alan mahkeme heyeti, dava dosyasını esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması amacıyla savcıya göndererek duruşmayı 8 Kasım 2013’e erteledi.

(09/038) Yargılanan Kişiler…

İstanbul’un Sultangazi İlçesi’nde 11 Eylül 2012’de 75. Yıl Polis Merkezi’ne canlı bomba saldırısı düzenleyen Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi (DHKC) militanı İbrahim Çuhadar’ın cenazesini almak için 14 Eylül 2012’de, Yenibona İlçesi’nde bulunan Adlî Tıp Kurumu önünde bekleyen gruba müdahale eden polis ekipleri 27 kişiyi darp ederek gözaltına almıştı.

Gözaltına alınanlardan ikisi aynı zamanda Yürüyüş Dergisi muhabiri olan toplam 8 kişi “yasadışı örgüt propagandası yaptıları” suçlamasıyla 18 Eylül 2012’de tutuklanmış, aldığı darbeler nedeniyle sağ kulak zarı yırtılan Grup Yorum solisti Selma Altın ile keman sanatçısı Ezgi Dilan Balcı’nın aralarında bulunduğu 9 kişiye ise “konutu terk etmeme yasağı” konulmuştu.

8’i tutuklu toplam 21 kişi hakkında başlatılan soruşturmanın sonunda hazırlanan iddianamede “yasadışı DHKP/C Örgütü üyesi oldukları”, “görevli polis memuruna direndikleri”, “görevli polis memurunu tehdit ettikleri”, “kamu malına zarar verdikleri” ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri” gerekçeleriyle suçlanan 21 kişiyle ilgili yargılamaya 6 Eylül 2013’te İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Duruşmada sanıkların ifadelerini alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı 11 Şubat 2014’e erteledi.

(09/039) Siirt’te Gözaltına Alınan Kişi…

Siirt’te 6 Eylül 2013’te polis ekipleri tarafından evine baskın düzenlenen Dilber Özay gözaltına alınırken, operasyonun gerekçesi hakkında açıklama yapılmadı.

(09/040) Adana’da Polisler Tarafından Vurulan Çocuk…

Adana’da 1 Eylül 2013’te, Zagros Hüseyin’in (11) manava giderken yürüdüğü yolda eylem yapan bir gruba müdahale eden polis ekibi tarafından plastik mermiyle gözünden vurulduğu 6 Eylül 2013’te öğrenildi.

(09/041) Muğla’da Gözaltına Alınan Kişi…

Muğla’nın Datça İlçesi’nde 7 Eylül 2013’te kapanışı yapılan 8. Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali’nde Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitirenlerin adlarının yazılı olduğu dövizi açan Cengiz Gül adlı kişi özel güvenlik görevlilerince darp edilerek gözaltına alındı.

(09/042) Kahramanmaraş’ta İş Kazası…

Kahramanmaraş’ta 7 Eylül 2013’te Yeni Sanayi Sitesi’nde metal mutfak eşyaları imal eden bir fabrikada çalışan Mahmut İnce (25), sağ elini pres makinasına kaptırdı. Mahmyut İnce’nin iki parmağının koptuğu ve ameliyatla yerine dikildiği öğrenildi.

(09/043) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişi…

İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde 7 Eylül 2013’te, Önder Babat Kültür Merkezi’nin afişlerini asan 3 kişiyi zabıta ekiplerinin engellemesine tepki gösteren LGBT aktivisti-muhabir Michelle Demishevich ve afiş asan 3 kişi polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

(09/044) Şırnak’ta Gözaltında Kaybetme Soruşturması…

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nin Görümlü Beldesi’ne bağlı Derecik Mezrası’nda 14 Mayıs 1993’te “PKK’ye yardım ve yataklık yaptıkları” iddiasıyla dönemin Şırnak Tugay Komutanı Mete Sayar’ın emriyle gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan 6 köylünün akıbetine ilişkin soruşturmanın zamanaşımına uğramasına 3 gün kala Mete Sayar, Görümlü 1. Mekanize Piyade Tabur Komutanı emekli Albay Hasan Basri Vural, 3. Bölük Tim Komutanı Üsteğmen İbrahim Kıraç, Yüzbaşı Murat Ali Yıldız, Kayseri Hava İndirme Tugayına bağlı teğmen Serdar Tekin ile 2. Komando Tabur Komutanlığından Tansel Erok hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle açılan davaya 5 Kasım 2013’te başlanacağı öğrenildi.

(09/045) Ankara’da Protesto Gösterisine Müdahale…

Ankara’nın Mamak İlçesi’ne bağlı Tuzluçayır Mahallesi’nde Fethullah Gülen ve Cem Vakfı Onursal Başkanı İzzettin Doğan’ın işbirliğiyle yapılmak istenen cami-cemevi-aşevi projesini protesto etmek amacıyla 7 Eylül ve 8 Eylül 2013’te düzenlenen protesto gösterilerine polis ekiplerinin gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale etmesi sonucu çok sayıda kişi yaralan, 16 kişi de gözaltına alındı.

(09/046) Gözaltına Alınan Şarkıcı…

Bir etkinliğe katılmak için 8 Eylül 2013’te Atatürk Havalimanı’ndan (İstanbul) Türkiye’ye giriş yapan şarkıcı Hozan Cömert “yasadışı örgüt propagandası yaptığı” gerekçesiyle gözaltına alınarak Atatürk Havalimanı Polis Karakolu’na götürüldü.

(09/047) Bursa’da Irkçı Saldırı…

Bursa’nın İznik İlçesi’nde 7 Eylül 2013’te yol verme meselesi yüzünden çıkan kavgada ölen Zeki Dursun’un (26) yakınları 8 Eylül 2013’te kavgaya karışan ve gözaltına alınan N.D. (45) ile M.D.’nin (16) de yaşadığı Roman mahallesine saldırarak mahallede bulunan bir lokal ile birçok ev ve işyerine zarar verdiler.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari