MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/039) İzmir’de Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

6 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için 5 Ağustos 2020 tarihinde İzmir’de yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sırasında Kızılokyanus LGBTİ+ aktivisti İsmail Temel’in polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı. İsmail Temel’in fiziksel şiddete maruz kalırken epilepsi krizi geçirdiği bildirildi. Sevk edildiği hastanede hazırlanan sağlık raporunda İsmail Temel’in “hastaneye geldiği sırada nöbet geçirdiği” şeklinde ifadeler yer aldığı öğrenildi.

İsmail Temel, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Eşcinsel kimliğimle oradaydım. Eşcinsel kimliğimle slogan atmam nedeniyle polislerce hedef gösterildim. El işaretleriyle, kafa sallamalarıyla hedef gösterildim (…) Kollarımı sıktılar. Göğüs kafesime ayaklarıyla bastırdılar. Hasta olduğumu söyledim. Beni dinlemediler. O sırada nöbet geçirdim, bayılmışım. Sonra hastaneye götürüldüm. Hastanede tutulan raporda, benim hastaneye getirildiğim sırada nöbet geçirildiğim yazıyor. Ama ben gördüğüm saldırılar nedeniyle o sırada nöbet geçirdim.”

(08/040) Cezaevinde Ölüm Orucu…

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın tahliye taleplerinin Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) cezaevinde kalmaları uygun değildir şeklindeki raporuna rağmen İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine bir üst mahkeme olarak İstanbul 38. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz 6 Ağustos 2020 tarihinde reddedildi.

(08/041) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1367 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Ağustos 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(08/042) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

6 Ağustos 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(08/043) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Batman’da İ. E. isimli bir kadına M. O’ isimli bir uzman çavuşun tecavüz ettiği ve daha sonra İ. E.’nin intihar girişiminde bulunduğu iddialarıyla ilgili haberleri nedeniyle Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında 6 Ağustos 2020 tarihinde Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ fiilini düzenlen Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi uyarınca soruşturma açıldığı öğrenildi.

(08/044) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Urfa Valiliği 5 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 7 Ağustos 2020 itibarıyla 30 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

(08/045) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 6 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 Salgını nedeniyle Türkiye’de 14 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1,153 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 6 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5,798 vaka sayısı ise 237,265 oldu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.