MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/072) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Eylül 2020 tarihinde Kırşehir E Tipi Cezaevi’nden Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 4 mahpusun (Cumali Yıldırım, Feyyaz Gülsoy, Ali Saday ve Emrah Kına) cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle fiziksel şiddete maruz kaldıkları ve infaz koruma memurları tarafından “Üniformayı çıkarırsak sizi nasıl geberteceğimizi iyi biliyorsunuz” denilerek ölümle tehdit edildikleri öğrenildi.

6 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Kervan Bayhan isimli bir mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve ayağının kırıldığı öğrenildi.

(10/073) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

1428 gündür devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Ekim 2020 tarihinde saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, açıklamaya katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(10/074) Van’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

6 Ekim 2020 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında Mezopotamya Haber Ajansı muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve Nazan Sala ile Yeni Yaşam gazetesi eski dağıtımcısı Şükran Erdem gözaltına alındı.

Cemil Uğur, Van’ın Çatak ilçesi Çığlıca mezrasında gözaltına alınan 2 kişinin helikopterden atıldıkları iddiaları üzerine haberler yapmıştı.

(10/075) Polis Tarafından Arama Yapılan Haber Ajansı Bürosu…

Van’da Mezopotamya Haber Ajansı muhabirlerinin gözaltına alındığı soruşturma kapsamında 6 Ekim 2020 tarihinde haber ajansının Van bürosunda polis tarafından arama yapıldığı ve büroda bulunan fotoğraf makinası, kamera ve diğer malzemelere el konulduğu öğrenildi.

(10/076) Urfa’da Gözaltına Belediye Meclisi Üyesi…

6 Ekim 2020 tarihinde Urfa’da yapılan ev baskınlarında Suruç Belediye Meclisi’nin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) üyesi İsmail Kaplan gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen İsmail Kaplan’a 24 saat avukatla görüşme kısıtlılığı getirildiği öğrenildi.

(10/077) Gözaltına Alınan Gazeteci, ESP, SGDF Üye ve Yöneticileri…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik bir soruşturma kapsamında İstanbul’da yapılan ev baskınlarında aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile SGDF Eş Başkanı Alev Özkiraz ve HDP Parti Meclisi üyesi Helin Yılmaz, Etkin Haber Ajansı muhabiri Pınar Gayıp’ın da olduğu 19 kişi gözaltına alındı.

19 kişinin katıldıkları bir cenaze gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Şahin Tümüklü, Alev Özkiraz, Pınar Gayıp, Helin Yılmaz, Hüseyin İldan, Çınar Altan, Ömer Sinan, Hıdır Yılmaz, Emrah Topaloğlu, Zeynep Gerçek, İbrahim Gerçek, Ela Deniz Albayrak, Özge Doğan, Nazlı Yöyler, Şükran Yaren Tuncer, Neslihan Duran, Birkan Polat, Muhammed Bedran Çoğaltay, Gamze Toprak.

(10/078) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ekim 2020 tarihinde Urfa’da yapılan ev baskınlarında aralarında Barış Annesi 4 kişinin de olduğu 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 11 kişiye 24 saat avukat kısıtlılığı getirildiği öğrenildi.

Gözaltına alınanların isimleri: Barış Anneleri Hadle Oğur, Fatma Akbaş, Adalet Çay ve Meyaser Kokmaz, Cebrail Oğur, Ömer Bozdal, Deniz Ağaçgöz, Celal Altun, Kader Delikan ve Aynur Delikan.

(10/079) Ağrı’da Gözaltına Alınan İnsan Hakları Derneği Temsilcisi ve Diğer Kişiler…

6 Ekim 2020 tarihinde Ağrı’da yapılan ev baskınlarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ağrı temsilcisi Atilla Özbay ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi Emin Yıldız, Kamuran Barışer ve Memiş Aras gözaltına alındı.

(10/080) Siirt’te Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Siirt il yöneticisi Sıdık Örenç 6 Ekim 2020 tarihinde evine yapılan polis baskını sonrasında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/081) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ekim 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında 4 kişi (Arif Geren, Cemal Geren, İdris Kayaalp ve Zindan Molo) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/082) Antalya’da Gözaltına Alınan Kişi…

6 Ekim 2020 tarihinde Antalya’da 1 kişi (Halil Kılıcı) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/083) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

Mardin merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 13 kişiden 3’ü 6 Ekim 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 10 kişi ise serbest bırakıldı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: Sami Özgüç, Harum Bozyiğit ve Mazlum Bozyiğit.

(10/084) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Selahattin Demirtaş’ın ‘örgüt kurma ve yönetme’, ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘suç ve suçluyu övmek’ iddialarıyla cezalandırılması istenmektedir.

Selahattin Demirtaş’ın duruşmaya katılmamasına ilişkin sunduğu mazereti kabul etmeyen mahkeme savunmasını yapması için son kez süre vererek duruşmayı 16 Mart 2021 tarihine erteledi.

(10/085) Diyarbakır’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Hakkı Boltan hakkında sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 2016 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşamını yitiren, Azadiya Welat gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’a ilişkin yaptığı Kürtçe basın açıklamasında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 24 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(10/086) Murat Daşkan Davası…

Murat Daşkan isimli kişinin 1 Şubat 2016 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde yapılan bir eyleme yönelik polis müdahalesi sırasında yaşamını yitirmesi ile ilgili polis memuru B. O. hakkında Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘olası kastla öldürme’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 6 Ekim 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme delil yetersizliğinden sanık polis memurunun beraatına karar verdi.

(10/087) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.rudaw.net/turkish  internet sitesine Balıkesir 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ekim 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://odatv4.com/ internet sitesinde yer alan “Ermenistan Azerbaycan savaşı sürerken ırkçı provokatörlere dikkat… Onlara en güzel yanıt Hrant Dink’ten” başlıklı habere İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ekim 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 17 Eylül 2020 tarihinde bir rezidanstan şüpheli bir biçimde düşerek yaşamını yitiren Şeyda Yılmaz ile ilgili https://www.hurriyet.com.tr/, https://onedio.com/ ve https://eksisozluk.com/ internet sitelerinde yer alan haberlere ve içeriklere İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ekim 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/088) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Batman Valiliği 6 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile açık/kapalı yer toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, el ilanı ve benzeri eylem etkinlikleri 7 Ekim 2020 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(10/089) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

6 Ekim 2020 tarihinde, 2013 yılında yapılan idari yargı sınavına ilişkin Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş hakim ve savcılar ile avukatların da olduğu 18 kişi; Ankara’da yapılan ev baskınlarında 15 kişi gözaltına alındı.

(10/090) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 6 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 55 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.511 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 6 Ekim 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 8.553 hasta sayısı ise 327.557 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.