MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Ekim 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Ekim 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/061) İş Cinayetleri…

6 Ekim 2021 tarihinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2021 yılının Eylül ayında 18’i kadın, 5’i çocuk, 5’i göçmen olmak üzere en az 175 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini, 2021 yılının ilk dokuz ayında iş cinayetlerinde en az 1674 kişinin öldüğünü açıkladı. Ayrıca raporda Eylül ayında 53 işçinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

(10/062) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 6 Ekim 2021 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2021 yılının Eylül ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 26 kadın ile 4 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 5 kadına tecavüz ettiği, en az 78 kadını seks işçiliğine zorladığı, 65 kadına şiddet uyguladığı, 13 çocuğu istismar ettiği belirtildi.

(10/063) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Garibe Gezer isimli mahpusun işkence ve diğer kötü muamele ile cinsel saldırıya maruz kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca mahpusun intihar girişiminde bulunduğu belirtildi. Garibe Gezer’in avukatı Eren Keskin, Cezaevi Başsavcılığı’na verdiği dilekçede işkence ve diğer kötü muamele ile cinsel saldırı iddialarına ilişkin şunları belirtmektedir: “Gezer, 15 Mart’ta Kayseri Ceza İnfaz Kurumu’ndan Kandıra Ceza infaz Kurumu’na sevk edildi. 22 gün hücrede tutuldu. Hücre cezası bittikten sonra 3 kişilik hücreye geçmeyi talep etti (…) 21 Mayıs 2021’de tekrar hücreye götürülmek istenen Gezer buna itiraz etti. Bu itiraz üzerine kadın gardiyanlar Gezer’i saçlarından ve kollarından tutarak yerde sürükledi. Gezer’in şalvarını üzerinden çıkardılar ve yarı çıplak halde erkek gardiyanların bulunduğu yerlerden götürülerek hücreye attılar. İki gün hücrede tutuldu. Durumu protesto etti ancak bu kez de hücre kapısını yumrukladığı için gardiyanlar hücresine geldi. Gardiyanlar Gezer’i tekme ve tokat atarak yeniden darp ettiler. 24 Mayıs 2021’de erkek ve kadın gardiyanlardan oluşan 8 kişi hücreye gelerek Gezer’i dövdü. Kadın gardiyanlar, Gezer’in ellerini kırarcasına büktü erkek gardiyanlar postallarıyla boynuna bastı. Gezer, tutuklular arasında süngerli oda diye bilinen odaya götürüldü. Gardiyanlar, odanın kapısında Gezer’in kıyafetlerini kaldırdı ve üst araması yaptı. Bu sırada Gezer’e cinsel saldırıda bulundu. Gezer, süngerli odanın süngerlerini sökmeye çalıştı. Kameradan bunu gören gardiyanlar tekrar hücreye geldi ve Gezer’i ağır şekilde darp etti. Gezer baygınlık geçirdi. Elleri arkadan kelepçelenerek odaya atıldı ve 3-4 saat boyunca odada bu şekilde tutuldu. Cinsel şiddetle baş edemeyen Gezer aynı gece hücresinde kendini çarşafla asarak intihar etmeye çalıştı. Çarşafın kopmasıyla düştü, kafasını çarptı. Çarpma nedeniyle kafa bölgesinde kanaması olmasına rağmen 1-2 saat müdahale edilmedi ve yerde bekletildi. (…) Maruz kaldığı cinsel işkence ve kötü muamelenin psikolojik etkilerini atlatamayan Gezer, 7 Haziran’da bu sefer hücresini yaktı. Tekrar süngerli odaya atıldı ve 24 saat burada tutuldu (…) Müvekkil süngerli oda diye tabir edilen odanın 2-3 metrelik bir yer olduğunu, tamamen deri ile kaplı olduğunu, kamerayla 24 saat izlendiğini, odanın yerinde dışkı bulunduğunu, sidik ve dışkı kokusunun dayanılamayacak derecede olduğunu, tuvalet olarak sadece odanın içinde bir delik olduğunu ve buranın da kameradan göründüğünü ifade etti.”

(10/064) Konya’da Irkçı Saldırı…

30 Temmuz 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy mahallesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırı ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 2 kişinin 6 Ekim 2021 tarihinde tutuklandığı öğrenildi.

(10/065) İstanbul’da Kaçırılan Kişiler…

6 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Savaş Yavuz ve Barış Yavuz isimli 2 kişinin İstanbul’da kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı ve götürüldükleri yerde işkence ve diğer kötü muamele ile ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Barış Yavuz, İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) düzenlenen basın toplantısında şunları belirtti: “Götürdükleri boş alanda polis olduklarını söylediler. Sorular sormaya başladılar (…) Polisler de bizi tehdit etmeye başladı ve ajanlık dayatmasında bulunarak, bir şeyler bilip bilmediğimizi sordular. Kimlerle irtibatta olduğumuzu sordular. Bir saat polisler tarafından şiddette maruz kaldık. Hakaret ettiler. Tehditler savurdular.”

Savaş Yavuz ise şunları belirtti: “Ağabeyim iş çıkışı beni almaya gelirken, o sırada polisler tarafından önümüz kesildi. Belli bir süre araçlarında sorguya aldılar. Ailemiz üzerinden, babamız üzerinden sorular sordular. Bir şey bilmediğimizi söylediğimizde de ‘öğreneceksiniz bize haber vereceksiniz. Eğer haber vermezseniz yine gelir alırız’ diye tehdit ediyorlardı bizi.”

(10/066) İstanbul’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Gazeteci…

Gazeteci Fatoş Erdoğan’ın 5 Ekim 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemi takip ederken polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(10/067) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’nde Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanan Naci İnci’nin protesto edildiği eyleme katıldıkları gerekçesiyle 5 Ekim 2021 tarihinde gözaltına alınan 10 kişiden 2’si (Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen) 6 Ekim 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘Toplantı ve gösteri kanuna muhalefet etmek’ ve ’kamu malına zarar vermek’ iddialarıyla tutuklandı. 5’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 8 kişi ise serbest bırakıldı.

Öğrencilerin Rektör Naci İnci’nin şikayeti üzerine gözaltına alındığı öğrenildi.

(10/068) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ekim 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde 10 Ekim Katliamı ile ilgili duvara yazı yazan Devrimci Anarşist Federasyonu üyesi 3 kişi polis tarafından gözaltına alındı. 3 kişi aynı gün içinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(10/069) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ekim 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yapılan ev baskınlarında 13 kişi, “6-8 Ekim Kobanê eylemlerinin yıldönümünde eylem yapacakları” iddiasıyla gözaltına alındı.

(10/070) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ekim 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında 3 kişi gözaltına alındı.

(10/071) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Yazar…

Yazar Serhat Polatsoy’un aracının 6 Ekim 2021 tarihinde Diyarbakır-Urfa yolu üzerindeki Pirinçlik jandarma kontrol noktasında durdurulduğu ve yapılan GBT uygulamasının ardından Serhat Polatsoy’un hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

(10/072) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

19 Ocak 2014 tarihinde Adana ve Hatay’da MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Can Dündar’ın ‘gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme’, ‘örgüte yardım etmek’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Cumhurbaşkanı’nın davaya müdahil olma talebini kabul ederek duruşmayı 29 Aralık 2021 tarihine erteledi.

(10/073) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinin Belediye Eş Başkanı Nevriye Çur hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Ekim 2021 tarihinde görüldü.

Savunmaların ardından mahkeme Nevriye Çur’u ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/074) Hakkâri’de HDP Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez İlçe Eş Başkanı Sinem Seven, Hakkari Kadın Meclisi Sözcüsü Zeynep Kaya, HDP Şemdinli İlçe Eş Başkanı Sozdar Atila ve HDP eski İl Eş Başkanı Sipan Turan hakkında bir çocuğa cinsel saldırı iddiasıyla yargılanan uzman çavuş Musa Orhan’ın protesto edildiği bir eyleme katıldıkları gerekçe gösterilerek Hakkari 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede 4 işinin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan yargılanması istenmektedir.

Mahkeme ilk duruşmada 4 kişinin de beraatına karar verdi.

(10/075) Diyarbakır’da Yargılanan Dernek Başkanı…

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Eş Başkanı Yüksel Almas hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede Yüksel Almas’ın ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Yüksel Almas duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Yüksel Almas’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 13 Aralık 2021 tarihine erteledi.

27 Şubat 2021 tarihinde gözaltına alınan Yüksel Almas 9 Mart 2021 tarihinde tutuklanmıştı.

(10/076) Diyarbakır’da Dernek Üyesi…

MEBYA-DER yöneticisi Halime Topus hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede Halime Topus’un ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme ilk duruşmada Halime Topus’un beraatına karar verdi.

(10/077) Urfa’da Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında babası ve kardeşleri öldürülen Ferit Şenyaşar hakkında, yaptığı bir açıklamada geçen ifadeler nedeniyle Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla soruşturma açıldığı ve Ferit Şenyaşar’ın 6 Ekim 2021 tarihinde ifade verdiği öğrenildi.

(10/078) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

6 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da 3 kişi gözaltına alındı.

(10/079) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 6 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 236 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 30.438 olduğunu açıkladı.

Buna göre 6 Ekim 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 65.799, vaka sayısı ise 7.288.840 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.