MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/063) Hakkari’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Ekim 2022 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bir eve yapılan polis baskını sırasında evde bulunan biri çocuk 2 kişinin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleyi belgelemek için Yüksekova Devlet Hastanesi’ne giden 2 kişiye rapor verilmediği, gittikleri İlçe Jandarma Komutanlığı’nda “Boşuna şikayetçi olmayın suçlu siz çıkarsınız” denilerek şikayetlerinin işleme konmadığı bildirildi.

Evde bulunan M. A. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Kapıyı açmamıza izin vermeden kapıyı kırarak içeri girdiler. Polisler daha içeri girmeden eşime, ‘yat yere’ diyerek ellerini ters kelepçe yapıp hakaretler eşliğinde darp etmeye başladılar (…) Oğlum o günden beridir uyuyamıyor ve konuşamıyor. Korkudan dili dönmüyor. Polisler, küçücük çocuğumu zorla bir odaya koyup, eşimle birlikte darp ettiler.”

(10/064) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’a Cezaevi Disiplin Kurulu tarafından 3 ay aile görüş yasağı verildiği öğrenildi.

 (10/065) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişi…

6 Ekim 2022 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1 kişi (Mehmet Şirin Demirtaş) sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(10/066) İzmir’de ve Manisa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Ekim 2022 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında İzmir’de ve Manisa’da yapılan ev baskınlarında 13 kişi (Nazlıcan Yıldız, Emine Ekin, Baran Tink, Dilan Karakoç, Ayhan Bakır, Murat Tufan, İslam Çelik, Barış Kırmızıtaş, Taha Cihan, Murat Boztaş, Fırat Sak, Fırat Dikmen, Hanım Acar ve ismi öğrenilemeyen 3 kişi) katıldıkları eylemler gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(10/067) Yaptıkları Açıklama Nedeniyle Yargılanan Emekli Subaylar…

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin ortak bir bildiri yayınladıkları gerekçesiyle Türk Deniz Kuvvetleri’nden emekli 103 subay hakkında Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ekim 2022 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, 91 kişinin beraatını, 12 kişinin ise ‘devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçundan cezalandırılması istedi. Mahkeme duruşmayı 12 Aralık 2022 tarihine erteledi.

(10/068) 10 Ekim Ankara Katliamı Davası…

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili, 16 firari sanık ve Erman Ekici hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Ekim 2022 tarihinde devam edildi. Davanın tek tutuklu sanığı Erman Ekici duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Başka bir dosyadan tutuklu olan Kasım Güler duruşmada hazır bulundu ve tanık olarak ifade verdi. Mahkeme, Erman Ekici’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 27 Aralık 2022 tarihine erteledi.

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili açılan davanın 3 Ağustos 2018 tarihinde görülen karar duruşmasında 19 sanık çeşitli suçlardan değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırılmış ve 16 firari sanığın dosyaları ayrılmıştı.

(10/069) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.kizilbayrak73.net internet sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Eylül 2022 tarihli kararıyla; https://www.avrupademokrat.com internet sitesine Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Eylül 2022 tarihli kararıyla; https://www.kizilbayrak74.net internet sitesine Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ekim 2022 tarihli kararıyla ile milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İfade Özgürlüğü Derneği’ne ait https://ifade.org.tr internet sitesinde yer alan 2 içeriğe İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ekim 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı’nın eski avukatına ilişkin  https://www.birgun.net, https://www.gazeteduvar.com.tr, https://bianet.org internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ekim 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Vogue Otelleri’nin sahibinin adının geçtiği https://www.birgun.net, https://www.gazeteduvar.com.tr, https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ekim 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ekim 2022 tarihli kararıyla https://www.birgun.net internet sitesinde yer alan 2 haberde, https://www.evrensel.net internet sitesinde yer alan 1 haberde Serhat Albayrak ile ilgili kimi kısımların kişilik hakları ihlali gerekçesiyle yayından çıkarılmasına karar verdiği öğrenildi.

İfade Özgürlüğü Derneği’ne ait https://ifade.org.tr internet sitesinde yer alan 3 içeriğe İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ekim 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.