MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/052) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 7 Eylül 2022 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2022 yılının Ağustos ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 31 kadın ve 7 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 6 kadını seks işçiliğine zorladığı, 79 kadına şiddet uyguladığı, 13 kadını taciz ettiği, 12 çocuğu istismar ettiği belirtildi.

(09/053) Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Haziran 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Kandil bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/054) Mardin’de Zırhlı Araç Çarpması Sonucu Yaralanan Kişi…

7 Eylül 2022 tarihinde Mardin’in Artuklu ilçesindeki bir kontrol noktasında askeri zırhlı aracın bir başka araca çarpması sonucu Nazmiye Nazlı Özdemir isimli 1 kişinin yaralandığı ve Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

(09/055) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

6 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan Emel Hacıoğlu isimli mahpusun astım krizi sebebiyle kaldırıldığı Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(09/056) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

5 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mahpuslara Yeni Yaşam, BirGün ve Evrensel gazetelerinin verilmediği öğrenildi.

(09/057) Cezaevinde Açlık Grevi…

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 25 Aralık 2021 tarihinden bu yana adil yargılanma talebiyle açlık grevinde olan ve 10 Ağustos 2022 tarihinden bu yana Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde tutulan Gökhan Yıldırım isimli mahpus hakkında 5 Eylül 2022 tarihinde infaz erteleme kararı verildiği ve karar sonrasında tahliye edilen Gökhan Yıldırım’ın 6 Eylül 2022 tarihi itibarıyla açlık grevine ara verdiği öğrenildi.

(09/058) İstanbul’da İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

6 Eylül 2022 tarihinde İstanbul’un Ataşehir ilçesinde Finans Merkezi inşaatında çalışan işçilerin çalışma koşulları ve verilmeyen hakları ile ilgili olarak Emlak Konut GYO binası önünde yaptıkları basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında İnşaat-İş temsilcileri Yunus Özgür, Deniz Gider ile DİSK Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir’in de olduğu 15 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği öğrenildi.

(09/059) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Eylül 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(09/060) İstanbul’da İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

İstanbul’da çalıştıkları fabrikanın önünde nöbet eylemi yapan ETF Tekstil işçilerine 7 Eylül 2022 tarihinde polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Müdahale sırasında 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(09/061) İstanbul’da Tutuklanan HDP Üyesi…

3 Eylül 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi eski üyesi Hüsamettin Tanrıkulu, 6 Eylül 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(09/062) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Eylül 2022 tarihinde devam edildi.

Leyla Güven duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sosyal medya paylaşımlarını ve yaptığı konuşmaları gerekçe göstererek Leyla Güven’in ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan toplam 43 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 17 Ekim 2022 tarihine eteledi.

(09/063) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi Avukat Barkın Timtik hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen kararın Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde bozularak 2 avukat hakkındaki dosyanın İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmekte olan başka bir dosya ile birleştirilmesine karar verilmesi üzerine davanın yeniden görülmesine 6 Eylül 2022 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Oya Aslan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 7 Kasım 2022 tarihine erteledi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi 18 Mart 2019 tarihinde tutuksuz yargılanan avukatlar Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen’in ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına; aynı suçtan Ahmet Mandacı ile Zehra Özdemir’in ayrı ayrı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ve haklarına yurtdışı yasağı uygulanmasına karar vermişti. Mahkeme o dönem Oya Aslan ile Günay Dağ’ın “firari” olmalarından dolayı savunmalarının alınmamış olması nedeniyle dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Özgür Yılmaz ve Ebru Timtik’in 13 yıl 6 ay; Behiç Aşçı ve Şükriye Erden’in 12 yıl; Engin Gökoğlu, Aytaç Ünsal, Süleyman Gökten’in 10 yıl 6 ay; Aycan Çiçek ve Naciye Demir’in 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetmişti. Yargıtay 3 avukat (Barkın Timtik, Selçuk Kozağaçlı ve Ezgi Çakır) hakkındaki hükümler hariç olmak üzere verilen cezaları onamıştı.

ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları 8 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alımış ve 13 Kasım 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Haklarında açılan davanın 14 Eylül 2018 tarihinde görülen duruşmasında 17 avukat hakkında verilen tahliye kararına savcılığın yaptığı itiraz sonucu 6 avukat (Selçuk Kozağaçlı, Ahmet Mandacı, Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Behiç Aşçı) 16 ve 17 Eylül 2018 tarihlerinde mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Oya Aslan ise 27 Aralık 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

(09/064) Ağrı’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri Abdullah Kaya hakkında Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede Abdullah Kaya’nın ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek, isteyerek yardım etmek’, ‘zincirleme örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 15 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(09/065) Urfa’da Yargılanan Kişiler…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 5 Eylül 2017 tarihinde Urfa’da yapılan yürüyüşe yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 20 kişi hakkında, o dönemde Urfa Valiliği’nin eylem ve etkinlik yasağı kararı olduğu gerekçesiyle ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ayrıca 2’si hakkında ‘Zincirleme şekilde kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ iddialarıyla Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2022 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 16 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(09/066) Van’da Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Gazeteci Oktay Candemir hakkında Cumhurbaşkanı’nın Van’da düzenlediği miting ile ilgili haberi gerekçe gösterilerek Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve Oktay Candemir’in soruşturma kapsamında 6 Eylül 2022 tarihinde Van Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(09/067) Helin Hasret Şen Davası…

Helin Hasret Şen (12) isimli bir çocuğun Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam etmekte olan sokağa çıkma yasağı sırasında 12 Ekim 2015 tarihinde polise ait zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak polis memuru A. E. hakkında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme sanık polis memurunun tutuklanması yönündeki talebi reddederek duruşmayı 15 Aralık 2022 tarihine erteledi.

(09/068) Adana’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiasına İlişkin “Faili Meçhul” Kararı…

6 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2021 yılında Adana’daki bir konser sırasında cep telefonu çalınan Hüseyin Selçuk isimli bir kişinin tartıştığı polis memurlarının fiziksel şiddetine maruz kalıp bacağının 3 yerden kırılması olayına ilişkin Adana Seyhan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmada failler tespit edilemediği gerekçesiyle “faili meçhul” kararı verildiği öğrenildi.

(09/069) İstanbul’da Hakkında Soruşturma Açılan Polis Memuru…

7 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında 2022 yılındaki Onur Yürüyüşü sırasında polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kalan LGBTİ+’ların suç duyurusunda bulunması üzerine soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(09/070) İstanbul’da Basılan Dergi Bürosu ve Gözaltına Alınan Kişiler…

Halk Okulu dergisinin İstanbul’da bulunan bürosu 6 Eylül 2022 tarihinde polis tarafından basıldı. Polis baskınında büroda bulunan 3 kişinin (Yılmaz Viraner, Oktay Kelebek, Filiz Bap) gözaltına alındığı öğrenildi.

(09/071) Memuriyetten Çıkarılan Oda Başkanı…

6 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çankaya Belediyesi’nde görevli TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu tarafından memuriyetten çıkartıldığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.