MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Eylül Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Eylül Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/034) Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Temmuz 2023 tarihinde Şırnak kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/035) Kırklareli’nde Sel Sonucu Yaşamını Yitiren Kişiler…

Kırklareli’nde sel nedeniyle ölenlerin sayısı 7 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 5’e yükseldi.

(09/036) Kastamonu’da Saldırıya Uğrayan CHP Yöneticisi…

6 Eylül 2023 tarihinde Kastamonu’nun Hanönü ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Mehmet Soysal’ın Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) belediye başkan adaylığını açıklayan bir kişinin de aralarında olduğu bildirilen bir grubun saldırısına maruz kaldığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı bildirildi.

Mehmet Soysal basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Hanönü’de bulunan bir bakır madeni var (…) Oradaki kimyasal atık doğaya boşaltılıyordu. Ben de buranın eski görüntüsünü ve yeni halini paylaşmıştım. M. Bey adaylığını açıklayınca, biz de ona artık burayı görürsünüz dedik. ‘Umarım arkamızda durursunuz’ dedim. Onlar da bana küfür ettiler. ‘Kefen diktireceğiz’ diye tehdit ettiler. Eşimin numarasından arayıp beni ölümle tehdit ettiler. Sonra babamın yanına silahlarla gittiler. Babam da büyütmemeleri gerektiğini söyledi. Bugün bizi çağırdılar. Biz de özür dileyeceklerini sandık. Ancak onların yanına varır varmaz demir sopalarla bize saldırdılar. Kafam, sırtım ve kollarımdan darp edildim.”

(09/037) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Eylül 2023 tarihinde haklarında açılmış bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittikleri İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ile Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticisi ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu üyesi Avukat Sezin Uçar’dan gözaltında tutuldukları İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nda zor kullanılarak saç örneği alındığı öğrenildi.

Konuyla ilgili ÖHD tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtilmektedir: “Kişiden kan ve benzeri sıvılar veya saç teli, örnek eşleştirilmesi gereken bir durum varsa alınır. Ama bu dosyada eşleştirme gerektiren bir durum yok. Ayrıca bu örnekler rızaya dayalı alınır (…) Meslektaşlarımız da dosya ile alakası olmayan bir işlem yapılmak istendiği için kabul etmiyorlar. Daha sonra jandarma saç ve kıl örneği alınmasını istiyor ama bunu da kabul etmiyorlar. Sonra işkence yapılarak saç örneği alınıyor.”

(09/038) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 7 Eylül 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/039) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Eylül 2023 tarihinde İstanbul’un Bağcılar ilçesinde gözaltına alınan 5 kişiden 2’si (Fırat Şengel ve Fırat Kaya) 6 Eylül 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/040) Hakkari’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Yaptığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle gazeteci Ruşen Takva hakkında Hakkari 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Eylül 2023 tarihinde görüldü. İddianamede Ruşen Takva’nın ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Ruşen Takva’nın beraatına karar verdi.

(09/041)Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

Ankara’da bir kadına tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı davada berat eden M. A. isimli bir kişinin şikayeti üzerine konuyla ilgili haber yapan gazeteci Pelin Özkaptan hakkında soruşturma açıldığı ve Pelin Özkaptan’ın 6 Eylül 2023 tarihinde İstanbul Karaköy Polis Merkezi Amirliği’nde ifade verdiği öğrenildi.

(09/042) Eski İçişleri Bakanı’nın Yargılandığı Dava…

Eski İçişleri Bakanı ve şu anda Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili olan Süleyman Soylu hakkında CHP Genel Başkanı ile ilgili söylediği sözler nedeniyle Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Eylül 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Süleyman Soylu’yu 40.000 TL tazminat ödemeye mahkum etti.

(09/043) Gezi/Çarşı Davası…

Aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyelerinin de olduğu 35 kişi hakkında 2013 yılındaki Gezi Protestoları nedeniyle açılan davada verilen beraat kararının bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 1 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(09/044) Vartinis Katliamı Davası…

Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Altınova (Vartinis) beldesinde, 17 Mayıs 1993’te Öğüt ailesinden 9 kişinin askerlerin evlerini ateşe vermesi sonucu yanarak ölmesiyle ilgili davada verilen beraat kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine o dönem Hasköy Jandarma Karakol Komutanı olan eski Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu hakkında açılan davanın yeniden görülmesine Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 27 Eylül 2023 tarihine erteledi. Davanın 1 Mart 2016 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkeme 4 sanığın da beraatına hükmetmiş, Yargıtay 1. Ceza Dairesi 26 Ocak 2023 tarihinde 3 sanık için beraat kararını onamış, 1 sanık yönünden kararı bozmuştu.

(09/045) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Bursa Valiliği 6 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) tarafından İstanbul’dan Ankara’ya yapılacak yürüyüşü gerekçe göstererek il genelinde umuma açık veya kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stand/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma, yazılama ve belirtilen konuların devamı niteliğindeki tüm eylem ve etkinlikleri 5 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 6 gün süreyle yasakladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.