MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/073) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

Denizli D Tipi Cezaevi’nde tutulan Hakan Kaşarlıoğlu isimli mahpusun 4 Haziran 2022 tarihinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(06/074) Mardin’de Saldırıya Maruz Kalan Süryani Aile…

6 Haziran 2022 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Işıklar köyünde yaşayan Süryani Yılmaz ailesine ait eve içeride köyde düzenlenen ayine katılanların da olduğu sırada aynı köyde yaşayan başka bir aile tarafından taş ve silahla saldırı düzenlendiği öğrenildi. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırı sırasında ayrıca Süryani aileye ait tarlanın da yakıldığı bildirildi.

(06/075) İstanbul Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, M. K. isimli trans kadının 4 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bir bekçinin sözlü transfobik şiddetine maruz kaldığı ve daha sonra gelen polis ekipleri tarafından fiziksel şiddet kullanılarak Taksim Polis Merkezi’nde götürüldüğü öğrenildi. M. K.’nın polis merkezinde de işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı bildirildi.

(06/076) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Mehmet Ali Aykal isimli bir mahpusun 3 Haziran 2022 tarihinde tedavi için gittiği Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde askerlerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(06/077) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

7 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman Beşiri T Tipi Cezaevi’nde tutulan Önder Poyraz isimli hasta mahpusun tedavisinin yapılmadığı öğrenildi.

(06/078) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 6 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(06/079) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

3 Haziran 2022 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı ve Mezopotamya Ajansı editörlerinden Dicle Müftüoğlu, 6 Haziran 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/080) Van’da Gözaltına Alınan Hak Savunucuları ve Siyasi Parti Yöneticileri…

3 Haziran 2022 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi eski başkanı Ömer Işık ile MAZLUM-DER eski yöneticisi Yakup Aslan ile siyasi parti yöneticilerinin de olduğu 17 kişiden 9’u 6 Haziran 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 8 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: DBP İpekyolu İlçe Eş Başkanı Behice Abi, İHD Van Şubesi eski başkanı Ömer Işık, Salih İpek, Harun Okay, Yılmaz Berki, Atilla Kumli, MAZLUM-DER eski yöneticisi Yakup Aslan, Evin Keskin ve Abdulkerim Bayıt.

(06/081) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Haziran 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Leyla Güven’in ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla cezalandırılması istenmektedir.

Leyla Güven, SEGBİS ‘deki arıza nedeniyle duruşmaya katılmadı. Mahkeme duruşmayı 4 Temmuz 2022 tarihine erteledi.

(06/082) Urfa’da Yargılanan Kişi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar hakkında yaptığı adalet nöbeti eylemi sırasındaki açıklamalarında İçişleri Bakanı ile Yıldız ailesi bireylerine hakaret ettiği iddiasıyla Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Emine Şenyaşar’ı toplam 6,040 TL tazminat ödemeye mahkum etti ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(06/083) Erişim Engeli Getirilen İnternet Siteleri…

Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) ait https://www.etha40.com internet sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Haziran 2022 tarihli kararı ile ‘milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(06/084) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

7 Haziran 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı.

7 Haziran 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir başka soruşturma kapsamında ise 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 36 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.