MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/061) Malatya, Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

6 Şubat 2023 tarihinde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından kaydedilen bilgiye göre saat 04:17’de Antep’in Şehitkamil ilçesi merkezli ve 7,7 şiddetindeki deprem ile saat 13:24’te Maraş’ın Ekinözü ilçesi merkezli ve 7,6 şiddetindeki depremde Adana, Adıyaman, Antep, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Kilis, Malatya, Maraş, Osmaniye, Urfa’da resmi açıklamalara göre 6 Mart 2023 tarihi itibarıyla en az 46.104 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, 5 Mart 2023 tarihi itibarıyla deprem bölgesindeki yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısının 227.027 olduğunu açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 6 Mart 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.915 çocuğun sisteme kaydedildiği, bunların 1.602’sinin ailelerine tespit edildiği, 216 çocuğun hastanede olduğu, 97 çocuğun bakanlığına ait kurumlarda bulunduğu, 79 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediği öğrenildi.

(03/062) Ankara’da İnsan Hakları Savunucusun Yargılandığı Dava…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube eski yöneticisi Aslı Saraç hakkında katıldığı eylem ve yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Mart 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Aslı Saraç’ın ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Aslı Saraç duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının savcıya gönderilmesine karar verdi ve duruşmayı 15 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(03/063) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Depremzedelere gönderilen yardım malzemelerinin satılmasıyla ilgili https://www.birgun.net/, https://www.evrensel.net, https://www.gazeteduvar.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Deprem bölgesinde sivillere asker üniforması giydirilmesi iddiasıyla ilgili https://www.sozcu.com.tr internet sitesinde yer alan habere Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Mart 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(03/064) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç hakkında açılan davada verilen mahkumiyet kararlarının bozulması üzerine İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması 6 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme 3 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.