MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/068) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 7 Mart 2024 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2024 yılının Şubat ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 37 kadın ve 3 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 43 kadına şiddet uyguladığı, 4 çocuğu istismar ettiği, 34 kadını seks işçiliğine zorladığı belirtildi.

(03/069) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde yapılan koğuş araması esnasında infaz koruma memurlarının mahpuslara ait eşyalara zarar verdiği ve sözlü şiddet uyguladığı öğrenildi.

6 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep İslahiye T Tipi Cezaevi’nde her gün koğuş araması yapıldığı ve aramalar sırasında mahpuslara ait kişisel eşyaların dağıtıldığı, infaz koruma memurlarının koğuş araması sırasında mahpuslara sözlü şiddet uyguladığı, mahpuslara ait yastık ve duvar saati gibi eşyaların infaz koruma memurları tarafından alındığı öğrenildi.

6 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kütahya T Tipi Cezaevi’nde su kuyularının boşaldığı ve su kuyuları dolana kadar su kesintileri yaşandığı öğrenildi.

(03/070) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 7 Mart 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/071) 31 Mart Seçimleri…

6 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Mart 2024 tarihinde Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Homurlu Mahallesi’nde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ne (DEM Parti) ait seçim irtibat bürosuna kimliği belirlenemeyen bir kişinin saldırdığı ve bürodaki bayrakları söktüğü öğrenildi. DEM Parti Mersin İl Örgütü’nün saldırı ile ilgili polise şikayette bulunduğu bildirildi.

6 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon’a bağlı Ordu Bulvarı’nda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seçim Koordinasyon Merkezi açılışında konuşan Afyon Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal, “Seçildiğimde Afyonkarahisar Belediye’sinin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak” dedi.

(03/072) Gözaltına Alınan Sanatçı…

6 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, opera sanatçısı Güvenç Dağüstün’ün Milas Bodrum Havalimanı’nda bir hakaret davasında verilen para cezasını ödemediği gerekçesiyle gözaltına alındığı, daha sonra götürüldüğü savcılık tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/073) Hakkında Soruşturma Başlatılan Gazeteci…

7 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, BirGün Gazetesi muhabiri İsmail Arı hakkında 10 Mart 2023 tarihinde Kızılay ile ilgili yaptığı bir haber ve sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı ve gazetecinin soruşturma kapsamında ifade verdiği öğrenildi.

(03/074) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

7 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Hilal Belde Belediye Başkanı hakkındaki iddialarla ilgili sosyal medya platformlarında yer alan 16 içeriğe Şırnak Uludere Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.