MENÜ
ANA SAYFA
x

7 Şubat 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130207

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1]

7 Şubat 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/035) Ağrı’da Yargısız İnfaz Girişimi…

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde 5 Şubat 2013’te adlî bir suç nedeniyle cezaevi firarisi olduğu gerekçesiyle arandığı ileri sürülen Nesim Yıldırım, evine gelirken polis ekibi tarafından takip edildiğini farkedince kaçmaya çalıştığı sırada açılan ateş sonucu sırtına isabet eden iki kurşunla ağır yaralandı.

(02/036) Devam Eden Askeri Kışlada İşkence Sonucu Ölüm Davası…

Zorunlu askerlik hizmetini Kıbrıs’ta askerlik yaparken disiplin koğuşunda üç gün boyunca gördüğü işkence nedeniyle 25 Temmuz 2011’den 12 Ekim 2011’e kadar beyin fonksiyonlarını yitirmiş bir halde komada olan ve 12 Ekim 2011’de tedavisinin 79. gününde GATA’da (Ankara) yaşamını yitiren Uğur Kantar’ın gördüğü işkence sonucu ölümü ile ilgili açılan davada Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin tutuklu sanıklar Ayhan Arslan ve Fırat Keser ile tutuksuz sanık Recep Tekin’e ilişkin davanın adli yargıda görülmesi yönünde verdiği görevsizlik kararının Askeri Yargıtay tarafından bozulduğu 6 Şubat 2013’te öğrenildi.

(02/037) Sonuçlanan Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele Davasında Cezasızlık…

Atılım Gazetesi muhabiri Şenol Gürkan’a, gözaltına alındığı 2001’de işkence yapan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli 4 polis memurunun, haklarındaki mahkûmiyet kararının usul yönünden 3. kez bozulmasının ardından yeniden yargılanmasına 6 Şubat 2013’te devam edildi.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bir önceki duruşmada mahkeme heyeti, taraflara Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin bozma ilamına uyulmasını isteyip istemedikleri sormuştu.

Şenol Gürkan’ın avukatı Elvan Olkun, davanın 2001’den beri sürdüğünü, direnme kararı verilmesi durumunda kararın Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gideceğini, bunun da yargılamayı uzatacağını ifade ederek bozma ilamına uyulmasını istemiş, davanın savcısı ise mahkeme heyetinin mahkûmiyet kararında direnmesi talebinde bulunmuştu. Sanıklar ve avukatlarıysa bozma kararına uyulmasını talep etmişti. Talepleri dinleyen mahkeme heyeti, bozma kararına uyulmasına ve Şenol Gürkan’a ait adlî tıp raporunun aslının, Şenol Gürkan’ın daha önce yargılandığı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenmesine karar vermişti.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 22 Ocak 2013’te görülen duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, daha önce 1’er yıl 1’er ay hapis cezası alan sanık polis memurları Tekin Taşlıova, Atanur Arslan, Gürah Ayhan ve Ahmet Horoz için 8’er yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

6 Şubat 2013’te görülen duruşmada ise sanıkların esas hakkındaki savunmalarını alan mahkeme heyeti, sanıkları suç tarihinde yürürlükte bulunan ve lehlerine olan 765 sayılı eski TCK’nin 243/1. maddesi uyarınca 1’er yıl hapis cezasına mahkûm etti. Cezayı 10’ar aya indiren mahkeme heyeti, sanıklar hakkında verilen hükmün açıklanmasını da geri bıraktı.

(02/038) Devam Eden Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele Soruşturması…

İstanbul’un Kâğıthane İlçesi’nde 19 Haziran 2012’de “asker kaçağı olduğu” iddiasıyla gözaltına alınarak Sanayi Polis Karakolu’na götürülen H.D.’nin yedi polis memuru tarafından 5 dakika boyunca dövüldüğü ortaya çıkan kamera kaydı görüntüleri sonucu 26 Aralık 2012’de öğrenilmişti.

Ortaya çıkan görüntülerin ardından 7 polis memuru hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmanın tamamlandığı 31 Ocak 2013’te öğrenilmişti.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede 2 polis memuru hakkında “işkence etmek” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası, 4 polis memuru hakkında da “işkenceye yardım etmek” suçundan 6 yıla kadar hapis cezası talep edilmiş, soruşturma sonunda 1 polis memuru hakkında da takipsizlik kararı verilmişti.

İddinameyi değerlendiren ve kabul eden ilgili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 polis memurunun yargılanmasına önümüzdeki gülerde başlanacağı 6 Şubat 2013’te öğrenildi.

(02/039) Batman’da Ev Baskınları…

Batman’da 6 Şubat 2013’te ev baskınları düzenleyen polis ekipleri 4 kişiyi gözaltına alırken operasyonun hangi gerekçeyle yapıldığına dair açıklama yapılmadı.

(02/040) Diyarbakır’da Ev Baskınları…

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ne bağlı Zorava Köyü’nde 6 Şubat 2013’te ev baskınları düzenleyen jandarma ve özel harekât ekipleri 2 kişiyi gözaltına alırken operasyonun hangi gerekçeyle yapıldığına dair açıklama yapılmadı.

(02/041) Muş’ta Ev Baskınları…

Muş’ta 6 Şubat 2013’te eşzamanlı ev baskınları düzenleyen Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekipleri 3 kişiyi gözaltına alırken operasyonun hangi gerekçeyle yapıldığına dair açıklama yapılmadı.

(02/042) Gözaltına Alınan Kişi…

6 Şubat 2013’te Şakran (İzmir) Kadın Cezaevi’nde bulunan Zeynep Erden ve Aynur Enpili’yi ziyaret eden Felek Poyraz, ziyaret sonrası bindiği şehir içi minibüs durdurularak “kuryelik yaptığı” iddiasıyla sivil polis ekibi tarafından gözaltına alındı. Karşıyaka Polis Karakolu’na götürüllen Felek Poyraz, elbiseleri çıkarılarak üzerinin arandığını bir şey çıkmayınca da serbest bırakıldığını açıkladı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.