MENÜ
ANA SAYFA
x

8-10 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8-10 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/076) Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’dan Hakkari’ye asker taşıyan bir zırhlı aracın Van’ın Gürpınar ilçesinde devrilmesi sonucu 4 askerin yaralandığı öğrenildi.

(06/077) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve almış olduğu müebbet hapis cezasının 30 yıla karşılık gelen infazını 2023 yılının Eylül ayında tamamlayan Abdülaziz Kolanç isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından disiplin cezası gerekçe gösterilerek 3. kez ertelendiği öğrenildi.

10 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan ve almış olduğu müebbet hapis cezasının 30 yıla karşılık gelen infazını 3 Mart 2024 tarihinde tamamlayan Nuriye Adet isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu kararıyla ‘güvenlik amacıyla konulmuş kurallara uyum sağlamadığı’ gerekçesiyle 6 ay ertelendiği öğrenildi. Haberlerde ayrıca Nuriye Adet’in tahliyesinin daha önce de Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından 3 ay ertelendiği bildirildi.

(06/078) Cezaevinde Sağlığa Erişim Hakkı Engellenen Mahpus…

8 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Fatma Özbay’ın meme kanseri olmasına rağmen rutin kontrollerine götürülmediği öğrenildi.

(06/079) Diyarbakır’da Etkinliğe Saldırı…

10 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Park’ta dans etkinliği düzenleyen kişilere kimliği belirlenemeyen kişilerin fiziksel ve sözlü şiddet uyguladığı ve şiddet sonucunda 2 kişinin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

(06/080) Kayyum Kararına Karşı Gerçekleştirilen Protestolara Polis Müdahaleleri…

7 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Haziran 2024 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Eş Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyum olarak atanması kararına karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) çağrısıyla Adana’da bulunan İsmet İnönü Parkı’nda yapılacak basın açıklamasına polisin engel olduğu öğrenildi.

9 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, aynı karara karşı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) çağrısıyla 9 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan bir işyeri önünde yürüyüş için toplanan grubun polis tarafından ablukaya alındığı ve polisin yürüyüş gerçekleştiren gruba müdahale ettiği öğrenildi. Müdahalede gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

(06/081) Onur Ayı Eylem ve Etkinliklerine Yönelik Yasaklama ve Müdahaleler…

10 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Haziran 2024 tarihinde bu yıl 4.’sü düzenlenen Eskişehir Onur Yürüyüşü’nün gerçekleştirileceği Ulus Anıtı’nın polisler tarafından ablukaya alındığı, yürüyüşü gerçekleştirecek kişilere yasaklama kararının ibraz edilmediği ve 10 kişinin işkence ve diğer kötü muameleyle gözaltına alındığı öğrenildi. Haberlerde ayrıca polislerin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği belirtildi. Gözaltına alınanlardan 4’ü aynı gün polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 10 Haziran 2024 tarihinde adliyeye sevk edilen 6 kişi, 5’i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı.

(06/082) Şırnak’ta Polis Tarafından Engellenen Etkinlik…

7 Haziran 2024 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde Dünya Çevre Günü kapsamında Silopi Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çöp toplama etkinliği, Şırnak Valiliği’nin eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi. Haberlerde belediye avukatlarının Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

(06/083) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Belediye Eski Eş Başkanları ve Diğer Kişiler…

8 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında Diyarbakır Ergani Belediyesi Eski Eş Başkanları Ahmet Kaya ve Ramazan Kartalmış ile Belediye Başkan Yardımcıları Gülistan Polat, Esveri Malkoç ve Cavidan Yaman gözaltına alındı. Dosyaya ilişkin 24 saat avukat görüş kısıtlılığı getirildiği öğrenildi.

(06/084) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişi…

8 Haziran 2024 tarihinde kaçak elektrik kullanıldığı iddiasıyla Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Açma köyüne jandarma eşliğinde gelen Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) ekipleri ile ilgili köyün camisinden ‘DEDAŞ çalışanlarına kapılarınızı açmayın’ sözleriyle anons yapan müezzin A. Y.’nin aynı gün içinde İdil Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/085) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Haziran 2024 tarihinde Van’ın Tuşba ilçesinde gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltına alınan 9 kişiden 1’i (Emrullah Derin) sevk edildiği sulh ceza mahkemesi tarafından tutuklanırken 8 kişinin gözaltı süresi 8 Haziran 2024 tarihinde 24 saat uzatıldı. Haberlerde ayrıca dosyada gizlilik kararı olduğu bildirildi. Gözaltı ve tutuklama gerekçesi öğrenilemedi.

(06/086) Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın Yargılandığı Dava…

Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın 10 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirdiği barışçıl toplantıya yönelik polis müdahalesi sonucunda gözaltına alınan 20 kişi (Besna Tosun, Maside Ocak, Hasan Karakoç, Meriç Eyüboğlu, Cüneyt Yılmaz, Leman Yurtsever, Ali Tosun, Ali Ocak, Selvi Gülmez, Hanife Yıldız, Mikail Kırbayır, İrfan Bilgin, Hünkar Yurtsever, Sebla Arcan, Hatice Korkmaz, İsmail Yücel, Meryem Bars, Aylin Tekiner, İkbal Eren, Mukaddes Şamiloğlu) hakkında İstanbul 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede 20 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. İddianamede ayrıca Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 53. Maddesi kapsamında (Mahkûmiyet ile birlikte zorunlu olarak belli hakları kullanmak yasaklanabilir) cezalandırılmaları istenmektedir. Derhal beraat taleplerini reddeden mahkeme, duruşmayı 4 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(06/087) Şenyaşar Ailesi Davası…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde dönemin AKP Milletvekili Halil İbrahim Yılmaz’ın esnaf ziyareti gerçekleştirdiği esnada ve sonrasında çıkan olaylarda 3’ü Şenyaşar ailesinden olmak üzere toplam 4 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili 4’ü tutuklu 30 kişi hakkında Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Fadıl Şenyaşar ile diğer tutuklu sanıklar Celal Yıldız, Enver Yıldız ve Mekail Şimşek’in tutukluluk hallerinin devamına ve adli kontrol tedbirleri uygulanan kişiler hakkındaki söz konusu tedbirlerin kaldırılmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı 12 Temmuz 2024 tarihine erteledi.

(06/088) Bitlis’te Yargılanan Kişiler…

2 Temmuz 2023 ile 28 Kasım 2023 tarihleri arasında Bitlis’in Hizan ve Tatvan ilçelerinde başlatılan askeri operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları esnasında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 7 kişi hakkında Bitlis Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Haziran 2024 tarihinde başlandı. İddianamede 7 kişinin ‘örgüt üyesi olma’, ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’ ve ‘tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Serkan Gezici ve Mahsun Gezici’nin tahliyesine hükmetti ve duruşmayı 26 Ağustos 2024 tarihine erteledi.

(06/089) Eylem ve Etkinlik Yasakları…

Batman Valiliği, 10 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde 3 Haziran 2024 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Eş Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyum olarak atanması kararına karşı gerçekleştirilecek toplanma, yürüyüş, nöbet, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb. her türlü eylem ve etkinlik ile bu eylem ve etkinliklere katılabileceği değerlendirilen kişi ve araçların Batman sınırlarına girişleri ve Batman’ın dış ilçelerinden bu eylem ve etkinliklere katılma amacıyla çıkış ve il merkezine girişlerin 10 Haziran 2024 ile 14 Haziran 2024 tarihleri arasında 5 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(06/090) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

7 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, bir bürokratın bir müteahhidi kaçırdığı iddialarına ilişkin https://halktv.com.tr, https://artigercek.com ve https://www.birgun.net adreslerinde yer alan toplam 3 habere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Haziran 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

8 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nda görevli bir savcı hakkındaki cinsel istismar iddialarına ilişkin https://www.diken.com.tr adresinde yer alan toplam 3 habere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 7 Haziran 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.