MENÜ
ANA SAYFA
x

8 – 10 Nisan 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 – 10 Nisan 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/069) Operasyonlar ve Saldırılar…

9 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden 8 Nisan 2023 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıktığı bildirilen çatışmada 1 HPG militanı ile 1 sivil kişinin (Lokman Görgün [53]) öldüğü öğrenildi.

(04/070) Van’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Çocuk…

8 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Nisan 2023 tarihinde Van’da gözaltına alınan R. K. (17, k) isimli bir çocuğun, Çocuk Şube yerine Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldüğü ve orada çıplak aramaya maruz kaldığı öğrenildi.

(04/071) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Manavgat S Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşlarda kameraların banyo ve tuvaletleri de gördüğü ve mahpusların kameraları peçete ile kapattıkları gerekçesiyle mahpuslara peçete verilmediği öğrenildi.

(04/072) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 7 Nisan 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/073) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları tarafından 8 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin de olduğu 15 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Besna Tosun, Maside Ocak, Ali Ocak, Hanife Yıldız, Sebla Arcan, Gülseren Yoleri, Eren Keskin, İrfan Bilgin, İkbal Eren, Deniz Zeybek, Aylin Tekiner, Feyyaz Yaman, Ayşe Tepe, Mikail Kırbayır, Leman Yurtsever.

(04/074) Muğla’da Nöbet Eylemine Jandarma Müdahalesi…

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Deştin köyüne yapılmak istenen çimento fabrikasına karşı gerçekleştirilen nöbet eylemine 8 Nisan 2023 tarihinde müdahale eden jandarma 2’si çocuk 11 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 2 çocuk jandarmadaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılırken 9 kişi ise sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/075) İstanbul’da Gazetecilerin ve Yazarların Yargılandığı Dava…

Agos gazetesi yazarı ve Ermenice sayfalar editörü Pakrat Estukyan, Cihan Doğan, avukat Emran Emekçi, Mehmet Nimet Sevim ve Demokratik Modernite dergisi Yazı İşleri Müdürü Ramazan Yurttapan hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Nisan 2023 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 7 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(04/076) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Mehmet Baransu hakkında yaptığı haberlerde Cumhurbaşkanı’na ve kamu görevlisine hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Nisan 2023 tarihinde devam edildi. Mehmet Baransu duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(04/077) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Cengiz Çandar hakkında yaptığı bir sosyal medya paylaşımında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Nisan 2023 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 16 Mayıs 2023 tarihine erteledi.

(04/078) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (DEDAŞ) ile ilgili yaptığı haber gerekçe gösterilerek Mezopotamya Ajansı Muhabiri Cengiz Özbasar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve soruşturma kapsamında Cengiz Özbasar’ın 7 Nisan 2023 tarihinde bir polis karakoluna giderek ifade verdiği öğrenildi.

(04/079) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Hakkında Soruşturma Açılan Çocuk…

8 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, H. S. (15) isimli bir çocuk hakkında yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nın şikayeti üzerine Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında soruşturma başlatıldığı ve soruşturma kapsamında H. S.’nin savcılığa giderek ifade verdiği öğrenildi.

(04/080) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber Ajansı’na ait https://www.etha51.com internet sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Nisan 2023 tarihli kararı ile ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/081) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

8 Nisan 2023 tarihinde Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe başkanlığına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı düzenlendiği öğrenildi. Saldırı sonucu binada maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

Seçim çalışmaları sırasında gözaltına alınan ve aralarında Sol Parti milletvekili adayı ile Sol Parti Bolu il yöneticilerinin de olduğu 6 kişi 8 Nisan 2023 tarihinde serbest bırakıldı.

(04/082) Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 9 Nisan 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.915 çocuğun sisteme kaydedildiği, bunların 1.787’sinin ailelerine teslim edildiği, 41 çocuğun hastanede olduğu, 79 çocuğun bakanlığına ait kurumlarda bulunduğu, 21 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediği öğrenildi.

Basında yer alan haberlerden, 10 Nisan 2023 tarihi itibarıyla Antep ve Maraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle 330 kişinin tutuklandığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.