MENÜ
ANA SAYFA
x

8 – 10 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 – 10 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/055) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 8 Ocak 2022 tarihinde Urfa’nın Akçakale ilçesinde Suriye sınır hattında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait askeri bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucu 3 askerin (Murat Alyakut, Ertuğrul Ulupınar, Enes Koç) öldüğünü açıkladı.

(01/056) Diyarbakır’da Saldırıya Uğrayan Parti Yöneticisi…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Diyarbakır İl Başkanı Salih Sargın, 6 Ocak 2022 tarihinde Kayapınar ilçesindeki evinin önünde kimliği belirsiz 2 kişinin bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırı sonucu Salih Sargın’ın bacağından yaralandığı öğrenildi.

(01/057) Konya’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

7 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Ocak 2022 tarihinde Konya’nın Kulu ilçesinde polisin ‘dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle içinde 3 kişinin bulunduğu bir araca ateş açtığı öğrenildi. Araçta bulunan ve başından yaralanan Beytullah Gölcük isimli bir kişi, 5 Ocak 2022 tarihinde kaldırıldığı Kulu Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Beytullah Gölcük’ün ölümüyle ilgili olarak gözaltına alınan polis memuru D. Y. 6 Ocak 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(01/058) Edirne’de Yaşamını Yitiren Mülteci…

8 Ocak 2022 tarihinde Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı Karpuzlu beldesinde bir mültecinin donarak yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(01/059) İstanbul’da Irkçı Saldırı…

9 Ocak 2022 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde ırkçı bir grubun Suriye vatandaşı bir kişiye ait bir dükkâna “Burası Türkiye, Suriye değil” sloganları atarak taşlı saldırıda bulunduğu öğrenildi. Saldırı sonucu dükkânda maddi hasar meydana geldiği bildirildi. İstanbul Valiliği olayla ilgili 7 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

(01/060) Ankara’da Irkçı Saldırı…

9 Ocak 2022 tarihinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kapısının önünde 3 Kürt öğrencinin 30 kişilik ırkçı bir grubun saldırısına uğradığı, saldırı sonucu K. Y. isimli bir kişinin aldığı bıçak darbeleri sonucu bacağından yaralandığı öğrenildi. Olayla ilgili gözaltına alınan 2 kişi 10 Ocak 2022 tarihinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(01/061) Ankara’da Irkçı Saldırı…

9 Ocak 2022 tarihinde Ankara’nın Pursaklar ilçesinde Afganistan vatandaşı bir ailenin ırkçı bir grubun saldırısına uğradığı ve saldırı sonucu en az 1 kişinin vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

(01/062) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 7 Ocak 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/063) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Ocak 2022 tarihinde saat 13.30’da yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(01/064) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 7 Ocak 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel merkezi önünde yaptığı eyleme müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak bina önünden uzaklaştırdı.

(01/065) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

9 Ocak 2022 tarihinde Şırnak merkezli bir soruşturma kapsamında Şırnak’ın İdil ve Cizre ilçeleri ile Siirt’te yapılan ev baskınlarında 14 kişi gözaltına alındı. 14 kişi ile ilgili 24 saat avukat kısıtlaması kararı alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) üyesi Hüseyin İnedi, Birca Belek Dil ve Kültür Derneği yöneticisi Aziz Sönmez, Mele Sait Özdemir, Şükrü Acar, Mehmet Emin Çıkmaz, Mazlum Duru, Kamil Baklık, Mustafa Çömlek, İdris Kayaalp, Selman Abay, Agit Işıklı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Berfin Can.

(01/066) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

8 Ocak 2022 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP ilçe yöneticisi Botan Em’in belediyeye atanan kayyımın aracının da içinde olduğu bir araç konvoyuna baktığı gerekçesiyle gözaltına alındığı ve aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/067) Elazığ’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis memuru B. T. hakkında 2009 yılında Hakkari’de ki bir eyleme müdahale sırasında o zaman 14 yaşında olan S. T.’yi başına uzun namlulu silahla vurarak yaraladığı iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 7 Ocak 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme sanık polis memurunu ‘nitelikli yaralama’ suçundan 5 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca sanık polis memurunun tutuklanması yönündeki talepleri reddetti.

Hakkari’de açılan fakat güvenlik gerekçesiyle Isparta 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen davada mahkeme sanık polis memurunu 6 ay 7 gün hapis cezasıyla cezalandırmış ve daha sonra cezayı para cezasına çevirmişti. S. T.’nin avukatlarının yaptığı bireysel başvuruyu karara bağlayan Anayasa Mahkemesi (AYM), S. T.’nin yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetmiş ve davanın yakın bir ilde yeniden görülmesi için kararın bir örneğini Isparta 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

(01/068) Antep’te Siyasi Parti Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye ve yöneticilerinin olduğu 91 kişi hakkında Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Ocak 2022 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 5 kişiyi (Abdullah İnce, İsmail Berkpınar, Mehmet Özkan, Müslüm Kılıç, Selman Tutumlu) ayrı ayrı 7 yıl 6 ay ve 47 kişiyi (Ahmet İlbaş, Abdullah Açar, Ali Yıldız, Abdulmutalip Kılıç, Atiye Okay, Ayfer Doğan, Azime Balı, Bahri Yariş, Birgül Yıldırım, Bircan Demir, Cengiz Tunç, Durri Kaygusuz, Emin Kavak, Fatma Dikici, Fatma Lebe, Faik Dursun, Guli Yaman, Güler Erat, Habat Gengeç, Hamza Bayındır, Halil Kılıç, Hatice Küçüker, Habibe Öcal Tişkiya, Hasan Saran, Hurşit Besle, İbrahim Kaya, Mehmet Karayılan, Kasım Şan, Mahmut Aycan, Mehmet Aşkar, Mehmet Çiftçi, Mehmet Şahin, Mehmet Zeki Demir, Mustafa Tunç, Münevver Yılmaz, Nafi Demir, Nesibe Çınar, Nuray Göktepe, Ömer Faruk Koç, Remziye Erdem, Raziye Kuş, Sedika Yaman, Sultan Bayındır, Songül Koçdağ, Sevinç Selçuk, Şükrü Özalan, Tahir Altuğ) ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 10 kişiyi ise ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan ayrı ayrı 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme 28 kişinin beraatına ve yargılama sırasında yaşamını yitiren 1 kişi hakkındaki dosyanın düşürülmesine karar verdi.

(01/069) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

Beytullah Gölcük isimli bir kişinin 5 Ocak 2022 tarihinde Konya’nın Kulu ilçesinde ‘dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle polis tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili sosyal medya paylaşımı yapanlar hakkında Kulu Kaymakamlığı tarafından suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi. Kaç kişi hakkında suç duyurusunda bulunulduğu öğrenilemedi.

(01/070) İstanbul’da Ayrımcı Hedef Göstermeye Maruz Kalan Kişi…

9 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı Fatma Yavuz isimli kişinin, bazı gazeteler tarafından “Türk düşmanı Ermeni sevici” gibi ayrımcı ifadelerle hedef gösterildiği öğrenildi.

(01/071) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) ait https://www.etha29.com internet sitesine Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ocak 2022 tarihli kararı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Ege Üniversitesi ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr (2 haber), https://t24.com.tr (1 haber) internet sitelerinde yer alan toplam 3 habere İzmir 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 7 Ocak 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Konya’nın Yunak ilçesinin Belediye Başkanı ile ilgili www.yenicaggazetesi.com.tr, https://www.milligazete.com.tr, https://eksisozluk.com internet sitelerinde yer alan haber ve içeriklere Konya Akşehir Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Ocak 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(01/072) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Tunceli Valiliği 9 Ocak 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık/kapalı hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, sinevizyon gösterimi ve benzeri eylem ve etkinliklerin 9 Ocak 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(01/073) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

7 Ocak 2022 tarihinde Erzurum merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı.

8 Ocak 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 25 ilde düzenlenen operasyonlarda 57 kişi gözaltına alındı.

(01/074) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 7 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 157 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 63.214 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 8 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 141kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 66.237 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 9 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 173 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 61.727 olduğunu açıkladı.

Buna göre 9 Ocak 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 83.702, vaka sayısı ise 9.978.452 oldu.

8 Ocak 2022 tarihinde Aksaray’da Dr. Nuray Sevim Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.