MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/091) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 15 Eylül 2020 tarihinde Hakkari kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(10/092) Diyarbakır’da Askeri Mühimmatın Patlaması Sonucu Yaralanan Kişi…

7 Ekim 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Gökçe kırsal mahallesinde Mehmet Yıldız isimli bir kişinin hayvanlarını otlattığı sırada yerde bulduğu askeri mühimmatın patlaması sonucu yaralandığı öğrenildi. Mehmet Yıldız’ın önce Lice Devlet Hastanesi’ne ardından Diyarbakır merkezde bulunan bir hastaneye sevk edildiği bildirildi.

(10/093) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden İmralı F Tipi Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a ilişkin 23 Eylül 2020 tarihinde Bursa 2. İnfaz Hakimliği tarafından verilen 6 ay avukat görüş yasağı kararına yapılan itirazın Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği öğrenildi.

7 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Mersin Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutulan Yekta Savaş Deli isimli mahpusun koğuş değişikliği sırasında infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. Kaburgası kırılan Yekta Savaş Deli’nin revire götürüldüğü ama hastaneye sevk edilmediği bildirildi.

(10/094) Karakolda Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

7 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Medine Çeken isimli bir kişinin, 14 Ekim 2019 tarihinde Suriye’de yaşamını yitiren oğlu ile ilgili olarak 23 Eylül 2020 tarihinde çağrıldığı İstanbul’un Kartal ilçesinde bulunan Yakacık Polis Merkezi Terörle Mücadele Şubesi’nde ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Medine Çeken İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında şunları belirtti: “Oğlumun ne zaman gittiğini sordular. Ben de ne zaman gittiğini ve ne zaman şehit düştüğünü söyledim. Daha sonra ‘bize yardımcı olmanı istiyoruz’ dediler. Hangi konuda yardım istediklerini sordum. ‘Oğlunuzun gidişini önleyemedik, bundan sonraki gençlerin gidişini engellemek için, onlara yardımcı olmak için bize yardımcı ol’ dediler. Ben de ‘Yardımcı olamam. Yardımcı olabilseydim kendi oğluma yardım ederdim, yardım edebileceğim bir şey yok’ dedim (…) Bir daha beni rahatsız etmeyin diyerek, çıktım. ‘Hayır arayacağız’ dediler (…) 1 Ekim günü beni bir daha aradılar. ‘Oraya geldim, konuştuk ve bitti. Bir daha ne diye arıyorsunuz’ diye sordum. Yine görüşmek istediklerini söylediler. Ben de ‘görüşmek istemiyorum, gelmeyeceğim’ dedim. ‘Geleceksin’ dediler. ‘Sen çok sinirlisin biraz sakinleş yarın gel’ dediler. Ben de ‘Perşembe günü geleceğim ama yalnız gelmeyeceğim’ dedim. Bana ‘yalnız geleceksin ve gelmek zorundasın’ dediler.”

(10/095) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

1429 gündür devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Ekim 2020 tarihinde saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, açıklamaya katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(10/096) Kars’ta Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı, Belediye Meclisi Üyeleri, Parti Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

1 Ekim 2020 tarihinde gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ile il ve ilçe belediye meclisi üyelerinin de aralarında olduğu 21 kişiden 10’u 7 Ekim, 5’i ise 8 Ekim 2020 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 13 kişi tutuklandı, 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca, HDP Kars İl Eş Başkanı Cengiz Anlı, Mustafa Yardımcıer, Şengül Erkmen, Suat Bayhan, Kaya Naki, Fahrettin Kaya, Reis Baykiz, Hamit Daşdelen, Hamdi Erkmen, Medya Tağay, Bülent Ağbaba ve Ömer Albayrak.

Aynı soruşturma kapsamında daha önce 3 kişi tutuklanmış (Zorba Başkutlu, Hazal Ağdeve ve İzzet Artuğ), 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(10/097) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

Mardin merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 kişi 7 Ekim 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(10/098) Mersin’de Eyleme Katıldıkları için Para Cezası Verilen Kişiler…

7 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili 5 ve 18 Ağustos 2020 tarihlerinde Mersin’de yapılan eylemlere katılan Mersin Kadın Platformu üyesi 18 kişiye 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca 3150’şer lira idari para cezası verildiği öğrenildi.

(10/099) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

19 Ocak 2014 tarihinde Adana ve Hatay’da MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili olarak gazeteci Can Dündar hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 7 Ekim 2020 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme, Can Dündar’ın kaçak sayılmasına ve sahip olduğu tüm menkul ve gayrimenkullere el konulmasına hükmetti. El konulan malların yönetilmesi amacıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kayyum olarak atanacağı öğrenildi. Mahkeme, ayrıca Can Dündar’ın banka hesaplarının tespiti için Türkiye Bankalar Birliği’ne müzekkere yazılmasına, gelen cevaba göre tespit edilen vadeli-vadesiz hesaplarına el koyma kararının uygulanması için ilgili bankalara da yazı yazılmasına karar verdi.

Davanın 17 Eylül 2020 tarihinde görülen bir önceki duruşmasında mahkeme Can Dündar’a gazete ilanıyla çağrı yapılmasına, 15 gün içinde mahkemeye gelmemesi durumunda kaçak sayılıp tüm mal varlığına el konulmasına karar vermişti.

(10/100) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan İMC TV televizyon kanalının program direktörü Ayşegül Doğan hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ekim 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Ayşegül Doğan’ın yaptığı haberler ve röportajlar ile katıldığı etkinlikler gerekçe gösterilerek cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Ayşegül Doğan’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Mahkeme duruşmayı 7 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(10/101) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ceren Sözeri hakkında “AKP’ye kim oy kaybettirdi” başlıklı yazısı nedeniyle Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak’ın şikayetiyle İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ekim 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 3 Şubat 2020 tarihine erteledi.

(10/102) Ankara’da ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Şair…

Şair Ahmet Telli hakkında kendisine ait olmayan bir sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiği’ iddiasıyla Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ekim 2020 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 7 Ocak 2021 tarihine erteledi.

(10/103) Urfa’da Hakkında Soruşturma Açılan Baro Başkanı ve Diğer Avukatlar…

7 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel’in de aralarında olduğu 26 avukat hakkında baro seçim sisteminde yapılmak istenen değişiklik ile ilgili 7 Temmuz 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasına ve sonrasındaki oturma eylemine katıldıkları gerekçesiyle Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

Haklarında soruşturma açılan avukatlar: Baro Başkanı Abdullah Öncel, Fazilet Taştan Arserim, Gülistan Ayalp, Hasan Murat Umut, Hidayet Enmek, İbrahim Halil Alagöz, İbrahim Halil Durmaz, Berfin Gökkan, İsmail Alakuş, Meliscan Güneş, Mevlut Güneş, Mustafa Aydınlık, Mustafa Vefa, Nahide Polat Aslan, Ronahi Paydaş, Serdil İzol, Velat Karahan, Sedat Altundağ, Mihriban Çelik, Esra Altun, Ferhat Altun, Ferhat Benek, Gül Tektaş, İbrahim Halil Öyke, Gülbeyaz Ağaç Tuncel, Ömer Elden.

(10/104) Program Durdurma Cezası Verilen Kanallar…

7 Ekim 2020 tarihinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV’de yayınlanan “İki Bakış İki Yorum” isimli programda Azerbaycan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ilgili sarf edilen “Azerbaycan devlet mi gerçekten? Bir aşiret, demokrasi yok, hukuku yok, otoriter yönetim var, seçim yok. Paranın üzerinde yüzüyorlar, bugüne kadar adam gibi bir devlet kurmamışsın” şeklindeki ifadeler nedeniyle televizyon kanalına üst sınırdan idari para cezası verdi.

(10/105) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://nupel.net/ internet sitesine Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ekim 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/106) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

7 Ekim 2020 tarihinde 2009 yılında yapılan Komiser Yardımcılığı Sınavı’na ilişkin Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 5 kişi; Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 22 kişi; Antalya merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 23 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş memurların da olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Antalya’da gözaltına alınan 5 kişi 7 Ekim 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(10/107) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 56 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.581 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 7 Ekim 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 8.609 hasta sayısı ise 329.138 oldu.

Diyarbakır Tabip Odası 7 Ekim 2020 tarihinde, Diyarbakır’da 220’si hekim, 324’ü hemşire/ebe, 1’i diş hekimi, 34’ü paramedik, 123’ü personel, 48’i tekniker, 15’i otomasyon görevlisi, 15’i güvenlik görevlisi, 24’ü memur, 11’i laborant, 44’ü sekreter olmak üzere toplam 915 sağlık çalışanına Covid-19 tanısı konduğunu ve Covid-19 salgını boyunca yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısının 12 olduğunu açıkladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.