MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Eylül 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Eylül Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/046) Kırklareli’nde Sel Sonucu Yaşamını Yitiren Kişiler…

Kırklareli’nde sel nedeniyle ölenlerin sayısı 7 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 6’ya yükseldi.

(09/047) Ankara’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Eylül 2023 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde Baki Kuzey isimli bir kişinin tartıştığı bekçilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve ters kelepçelenerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(09/048) Ankara’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Eylül 2023 tarihinde Ayhan Bora Kaplan isimli bir kişi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda polis tarafından ters kelepçelenerek ve fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı.

(08/049) İzmir’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, O. Ş. isimli bir kişinin 4 Eylül 2023 tarihinde gittiği hastanede hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle polis tarafından Bornova Çamdibi Polis Karakolu’na götürüldüğü ve orada işkence ve diğer kötü muamele ile cinsiyetçi ve ırkçı söylemlere maruz kaldığı öğrenildi.

  1. Ş. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Beni Bornova’daki Çamdibi Polis Karakolu’na götürdüler. Orada durumu öğrendim. Antalya’daki 3.200 TL’lik idari para cezasını ödemediğim için hakkımda gözaltı kararı çıkarılmış. Bu parayı ödeyecek güçte olmadığımı anlattım. Bunun üzerine polislerin davranışları serleşti, bana bağırmaya başladılar (…) Kapalı ortamdaydık, sürekli sigara içiyorlardı. Ben de ‘sigara içmemelerini’ söyledim. Bunun üzerine polislerden biri ‘başka eminiz var mı?’ dedi. Sesleri daha da yükselmişti. Epilepsim tetiklendi sanırım nefessiz kaldığımı hissettim ve onlara 112’yi arayacağımı söyledim. Ayrıca ilaç içmem gerektiğini belirttim. Ancak polis cebinden biber gazı çıkardı ve özellikle memelerime, yüzüme, gözü biber gazı sıktı. O sırada bayılmışım, hatırlamıyorum. Polisin ‘kalk pislik’ sözleri ile uyandırıldım ve kollarımda kelepçe vardı. Neden kolumda kelepçe var? Ben ne yaptım dememe kalmadan, kadın polislerden biri bana ‘pis Kürt, bunlar sizin numaralarınız bilmiyor muyuz?’ gibi laflar etti. Tekrar darp etmeye başladılar. Beni bir polis aracının içine attılar. Su istediğimde ‘sümüğünü iç’ dediler. ‘parfüm iyi geldi mi’ diyerek biber gazı sıktıkları için ‘ne güzel kokuyor muydu?’ gibi laflar ettiler.”

(08/050) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

8 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Fevzi Arslan isimli hasta mahpusa kullanmasının zorunlu olduğu bildirilen korsenin verilmediği, ayrıca mahpusun hastane sevkinin de yapılmadığı öğrenildi.

(09/051) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Eş Genel Başkanı ve Avukat…

6 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Eylül 2023 tarihinde haklarında açılmış bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittikleri İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ile Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticisi ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu üyesi Avukat Sezin Uçar, 7 Eylül 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/052) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Eylül 2023 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde 411 işyerinin kayyım atanmış belediye tarafından yıkılmasını protesto edenlere müdahale eden polis 4 kişiyi gözaltına aldı.

(09/053) Urfa’da Gözaltına Alınan Müzisyen…

Kadir Çat isimli müzisyen, Yeşil Sol Parti (YSP) Gençlik Meclisi tarafından 7 Eylül 2023 tarihinde Urfa’da düzenlenen etkinlikte söylediği şarkı nedeniyle etkinliğin ardından gözaltını alındı. Kadir Çat aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/054) Van’da Gözaltına Alınan Kişi…

7 Eylül 2023 tarihinde Van’da yapılan ev baskının Şiyar Orhan isimli 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(09/055) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

ANKA Haber Ajansı Yazı İşleri Müdürü Mansur Çelik hakkında Adalet Bakanı yardımcısı Akın Gürlek ile ilgili bir haber gerekçe gösterilerek Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Eylül tarihinde devam edildi. İddianamede Mansur Çelik’in ‘terörle mücadele görev almış kamu görevlisini hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Mansur Çelik hakkındaki yurtdışı yasağının devamına karar vererek duruşmayı 9 Kasım 2023 tarihine erteledi.

(09/056) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve daha sonra Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi olan İrfan Fidan’ın şikayeti üzerine DİSK Basın-İş Genel Başkanı ve Gerçek Gündem Sorumlu Müdürü Faruk Eren ile Gerçek Gündem Editörü Furkan Karabay hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 4 Eylül 2023 tarihinde Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkeme ayrıca 2 gazeteciye ilişkin yurtdışı yasağı getirilmesine hükmetti. İddianamede gazetecilerin ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 7 Kasım 2023 tarihinde görülecek.

(09/057) Ankara’da Mahpusların Yargılandığı Dava…

Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan mahpuslar Ayla Akat Ata, Meryem Adıbelli, Dilek Yağlı, Pervin Oduncu ve Ayşe Yağcı hakkında koğuşta limon suyu yaptıkları gerekçesiyle Ankara Batı 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Eylül 2023 tarihinde başlandı. İddianamede mahpusların ‘infaz Kurumuna veya Tutukevine yasak eşya sokma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahpuslar SEGBİS’deki arıza nedeniyle duruşmaya katılamadı. Mahkeme duruşmayı 20 Ekim 2023 tarihine erteledi.

(09/058) İstanbul’da Polis Tarafından Basılan Kültür Merkezi…

İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi 8 Eylül 2023 tarihinde polis tarafından basıldı. Baskında binada bulunan 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Dilan Poyraz, Eser Çelik, Rıdvan Akbaş, Sevda Kurban, Seher Adıgüzel, Vedat Doğan, Barış Yüksel, Rezzan Şengül, Hakan İnci, Merve Kurt.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.