MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/071) Gözaltında Şüpheli Ölüm…

5 Haziran 2021 tarihinde Esenyurt ilçesinde meydana gelen bir kavga olayı ile ilgili olarak 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan alınanlar arasında yanında çalışan kişilerin de olması üzerine polis merkezine gelen Birol Yıldırım’ın polisler ile tartıştığı ve tartışma sonrasında polis merkezinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği şu açıklamayı yaptı: “Esenyurt ilçemiz Akevler Mahallesi’nde 05/06/2021 Cumartesi günü saat 22.00 sıralarında kavga olayına karışan ve karşılıklı şikâyetçi olan 4 şahıs, haklarında işlem yapılmak üzere polis merkezine sevk edilmiştir. Şahısların çalıştıkları iş yeri yöneticisi B.Y. polis merkezine gelerek kavgaya müdahil olmuş ve hakkında işlem yapılmak üzere bekleme odasına alınmıştır. Odada bekletildiği sırada fenalaşan B.Y. 112 Acil Sağlık ekiplerimizin tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konuyla ilgili adli ve idari tahkikat devam etmektedir.”

Birol Yıldırım’ın ailesi ise çalışanlarının götürüldüğü polis merkezine alınmayan Birol Yıldırım ile karakol amiri arasında tartışma çıktığını ve Birol Yıldırım’ın gözaltına alınarak nezarethaneye değil kameraların olmadığı mutfağa götürüldüğünü iddia etti.

Yıldırım ailesinin avukatı ise basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Birol Yıldırım dün akşam saat 22:00, 22:30 sıralarında Esenyurt Polis Merkezi’ne gitmiş, polis merkezinde gözaltına alınan arkadaşının durumunu sorduğunda oradaki polisler tarafında tartaklanarak ve darp edilerek usulüne aykırı bir şekilde gözaltına alınmış. Gözaltına alındıktan yaklaşık bir buçuk, iki saat sonra gece saat bir buçuk sıralarında gözaltındayken öldürülmüş. Darp edilerek öldürülmüş ve daha sonra da kalp krizi olarak öldüğü belirtilerek, üstü kapatılmaya çalışmaktadır.”

(06/072) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi tarafından 4 Haziran 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/073) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yapılan eylem nedeniyle 33 kişi hakkında açılan davanın 7 Haziran 2021 tarihinde görülecek duruşması öncesinde Ankara Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 15 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Polisin biber gazı kullandığı müdahale sırasında 1 kişinin astım krizi geçirdiği bildirildi. Polisin gazetecilerin çekim yapmasına da engel olduğu ve bir gazetecinin telefonuna el koyup yere attığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/074) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

7 Haziran 2021 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek isteyen kamu emekçileri tarafından İstanbul’da Bakırköy Meydanı’nda yapılan oturma eylemine müdahale eden polis 1 kişiyi (Nursel Tanrıverdi) gözaltına aldı. Nursel Tanrıverdi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/075) Diyarbakır’da Eyleme Polis Müdahalesi…

7 Haziran 2021 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenecek Kürtçe Dil Mitingi polis tarafından engellendi. Mitinge katılmak üzere toplanan gruplara yönelik polis müdahalesi sonucu 1 kişinin yaralandığı öğrenildi. Müdahaleler sırasında gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

(06/076) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

33 kişi hakkında 12 Ağustos 2020 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yapılan eyleme katıldıkları gerekçesiyle Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Haziran 2021 tarihinde başlandı.

Avukatlar ve milletvekilleri dışında davayı izlemek isteyen basın mensuplarının ve diğer kişilerin duruşma salonuna alınmasına izin verilmedi. Duruşma öncesi yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesini ve gözaltıları protesto etmek amacıyla yargılanan kişilerin duruşmaya katılmadığı öğrenildi. Avukatların basın açıklamasına katılanları fiziksel şiddet kullanarak gözaltına alan polisler ile ilgili yaptığı suç duyurusunu reddeden mahkeme duruşmayı 26 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(06/077) Urfa’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Sevda Çelik Özbingöl hakkında Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Haziran 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme Sevda Çelik Özbingöl’ü ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 6 ay; ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan 3 yıl 9 ay; ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 11 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(06/078) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Eş Başkanı Remziye Yaşar hakkında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Haziran 2021 tarihinde devam edildi. Remziye Yaşar duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Remziye Yaşar’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 3 Eylül 2021 tarihine erteledi.

Remziye Yaşar 15 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 17 Ekim 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Yüksekova Belediyesi’ne 18 Ekim 2019 tarihinde kayyım atanmıştı.

(06/079) Milletvekili Hakkında Açılan Soruşturma…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık hakkında katıldığı 2 ayrı televizyon programında sarf ettiği sözler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 Haziran 2021 tarihinde 2 ayrı soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(06/080) Cumhurbaşkanlığı Korumaları ile İlgili Takipsizlik Kararı…

13 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’daki Çırağan Sarayı önünde avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin Cumhurbaşkanlığı korumaları hakkında yapılan suç duyurusunu karara bağlayan savcılığın “müştekinin şüpheliler tarafından görevin gerekleri dışında kasten yaralandığına dair kamera kaydı veya tanık beyanı dahil somut delil bulunmadığı” gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdiği 7 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(06/081) HDP Hakkında Kapatma Davası…

HDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından usul ve evrak eksiklikleri gerekçe gösterilerek iade edilmesi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırladığı yeni iddianameyi 7 Haziran 2021 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne gönderildi.

İddianamede “terör eylemlerinin odağı olduğu, üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları” gerekçesiyle HDP’nin kapatılmasının yanı sıra, 500 parti üyesi hakkında siyasi yasak ve partinin banka hesaplarına tedbir konulmasının talep edildiği öğrenildi.

(06/082) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 7 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 91 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 495 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 5.647 olduğu belirtildi.

Buna göre 7 Haziran 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 48.255, vaka sayısı ise 5.293.627 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.