MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/070) Operasyonlar ve Çatışmalar…

8 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Eylül 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Haftanin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/071) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan Cezaevi’nde tutulan Süreyya Erge isimli mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

7 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan 1 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan bir mahpusun yakının (Ferda Öztürk) görüş için geldiği cezaevi girişinde 15 aylık ve 10 yaşındaki iki çocuğu ile beraber çıplak arandığı öğrenildi. Ferda Öztürk maruz kaldıkları çıplak arama işkencesi ile ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “X-raydan geçerken herkese bağıran bir gardiyan ardından sıra bize gelince sesini daha da yükseltti. Üstüme yürüyerek bağırdı. Ben de ‘bize böyle bağıramazsınız’ dedim. X-ray’den geçip içeri alındıktan sonra bayan arama kabininin önünde yine bana lafla sataştı aynı gardiyan. Sözlü tartışmadan sonra kucağımdaki 15 aylık bebeğim ile beni arama kabine aldılar. 2 görevli bebeğimi çıplak aradı. Yapmayın dememe rağmen, ağlamama rağmen ‘tamam bitti’ diyerek aramayı sonlandırdılar. Kabinden çıkınca diğer kabinden çıkan kızımın da ağladığını gördüm. Kızım sesimi duydu diye ağladığını düşünmüştüm, meğer onu da çıplak aramışlar. Eve gidince anlattı.”

(11/072) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde, görüşülmekte olan Cemevlerine ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı bir yasa ile ilgili Alevi kurumları tarafından yapılan basın açıklamasına katılmak üzere TBMM’ye doğru yürüyenlere polis müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı ancak 2 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(11/073) İstanbul’da Katıldıkları Eylem Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişiler…

Yüksek Öğrenim Kurulu’nun (YÖK) kuruluş yıldönümünü protesto etmek için 7 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesinde yapılan yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle 10 kişi, 8 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınları ile gözaltına alındı.

(11/074) İstanbul ve Şırnak’ta Eylemlere Polis Müdahalesi…

TSK’nin IKBY sınırları içinde devam etmekte olan Pençe–Kilit operasyon sırasında kimyasal silah kullanıldığı iddialarıyla ilgili 6 Kasım 2022 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Tilqebîn beldesinde yapılan bir yürüyüşe yönelik jandarma müdahalesinde gözaltına alınan 50 kişi, 7 Kasım 2022 tarihinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/075) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Hasta mahpuslarla ilgili yapılan bir basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 2 kişi (Fince Akman ve Cemile Karakaş) hakkında İstanbul Bakırköy 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Kasım 2022 tarihinde başlandı. İddianamede 2 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ suçundan cezalandırılmaları istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme 2 kişinin beraatına karar verdi.

(11/076) Hakkında Fezleke Hazırlanan Milletvekili…

7 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırlanan fezlekenin TBMM’ye gönderildiği öğrenildi.

(11/077) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

8 Kasım 2022 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 19 kişi; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 27 kişi; Ankara’da 14 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.