MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Kasım Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/064) Mardin’de Silahlı Saldırı Sonucu Yaşamını Yitiren Süryani…

Süryani Gevriye Akgüç (92) 6 Kasım 2023 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesinde silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Gevriye Akgüç’ün yaşamını yitirmesi ile ilgili aralarında 2 korucunun da olduğu 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/065) Bingöl’de Gözaltına Alınan HEDEP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

7 Kasım 2023 tarihinde Bingöl’ün Genç, Karlıova ve Solhan ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Solhan İlçe Eş Başkanı Übeyid Özer’in de olduğu 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Übeyid Özer, Alaattin Narinç, Abdurrahman Sav, Şefika Doğan, Mehtap Ergi, Mazlum Serinyel, İsmail Andan, Yunus Sönmez, Saadet Arslan, Ruken Yiğit, Tuba Demir, Hasan Akyol, Ahmet Dumlu, Kıymat Bağlı, Vesile Sayak, Tütem Çıkaray.

(11/066) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

BircanTVHaber’in yayın yönetmeni Bircan Yıldırım 7 Kasım 2023 tarihinde yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(11/067) Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HEDEP İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Sırrı Süreyya Önder’in ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme vekil seçilerek yasama dokunulmazlığı kazandığı gerekçesiyle Sırrı Süreyya Önder hakkındaki yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

(11/068) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve daha sonra Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi olan İrfan Fidan’ın şikâyeti üzerine DİSK Basın-İş Genel Başkanı ve Gerçek Gündem Sorumlu Müdürü Faruk Eren ile Gerçek Gündem Editörü Furkan Karabay hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Kasım 2023 tarihinde başlandı. İddianamede gazetecilerin ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 5 Mart 2024 tarihine erteledi.

(11/069) İstanbul’da Yargılanan Avukatlar ve Dernek Üyeleri…

11’i Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat ve 38’i Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUAD) üyesi olmak üzere toplam 49 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 8 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/070) Urfa’da Mahpusların Yargılandığı Dava…

19 Temmuz 2019 tarihinde Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde kendilerine hakaret edildiği iddiasıyla infaz memurları ile tartışan JINNEWS muhabiri Derya Ren ile Aslı Ceren Aslan, Sabiha Ünder ve Zerga Açar hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 7 Kasım 2023 tarihinde Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Derya Ren ile Aslı Ceren Aslan’ın ‘hakaret’ ve Sabiha Ünder ile Zerga Açar’ın ‘kasten yaralama’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 19 Ocak 2024 tarihinde görülecek.

(11/071) İstanbul’da Yargılanan Polis Memuru…

Samet G. isimli kişinin gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Taksim Şehit Haşim Taştan Polis Karakolu’nda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalması ve buna bağlı olarak testislerinden birinin alınmasıyla ilgili polis memuru S. K. hakkında İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Kasım 2023 tarihinde başlandı. İddianamede sanık polis memurunun işkence suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/072) İstanbul’da CHP Binasına Saldırı…

7 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’un Kartal ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı düzenlendiği ve bina girişine ve binaya asılı pankartların üstüne “Hamas geldi Özgür kaç” ve “İsrail=CHP” yazıldığı öğrenildi.

(11/073) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Emekli bir savcıya ilişkin https://www.cumhuriyet.com.tr, https://artigercek.com, https://www.birgun.net internet sitelerinde yer alan haberlere Maraş 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Kasım 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.