MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/075) Adana’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Mart 2023 tarihinde Adana’nın Ceyhan ilçesinde yapılan bir ev baskını sırasında evde bulunan İdban Bahadır ve Volkan Bahadır isimli 2 kişinin işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve Volkan Bahadır’ın kolundan yaralandığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde polisin yanlış adrese baskın yaptığı belirtilmektedir. İdban Bahadır basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bize saldırdılar, oğlum pencerenin orda idi, bir polis oğlumu itti. İtme sonucu oğlumun kolu cam çarptı. Cam kırıkları oğlumun kolundan yaralanmasına sebep oldu (…) Polise yanlış adres diyoruz. Onlar ise bize ‘arama kararım var, ararım’ dedi.”

(03/076) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 8 Mart 2024 tarihinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/077) Ankara’da Gözaltına Alınan ESP Üyeleri…

8 Mart 2024 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri: Kahraman Yılmaz, Ali Yıldız, Gökçe Otlu ile Burcu Durak.

(03/078) 31 Mart Seçimleri…

7 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Yüksekova ilçesine asılan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) bayraklarının polis tarafından söküldüğü öğrenildi.

(03/079) 8 Mart Eylemlerine Yönelik Engelleme ve Müdahaleler…

7 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesindeki Beyazıt Meydanı’nda İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili yapılan yürüyüşe taşınan pankartta LGBTİQ+ yazdığı gerekçesiyle müdahale eden polis en az 10 kişiyi gözaltına aldı.

(03/080) Van’da Yargılanan Hak Savunucuları ile Sendika ve Tabip Odası Yöneticileri…

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük hakları ile ilgili 8 Şubat 2022 tarihinde Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şube Eş Başkanları Zeki Seven ve Figen Çolakoğlu ile TİHV başvuru hekimi ve Van-Hakkari Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Dr. Ayfer Bostan ve TİHV başvuru hekimi ve Van-Hakkari Tabip Odası önceki dönem başkanı Dr. Hüseyin Yaviç’in de olduğu 8 kişi hakkında Van 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede 8 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ suçundan cezalandırılmaları istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme, duruşmayı 29 Mart 2024 tarihine erteledi.

(03/081) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Yaptığı “”Erdoğan’ın avukatını neden tehdit etti? FETÖ Borsası iddialarının olduğu silahlı saldırıda iddianame çıktı” başlıklı” haber nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın eski avukatının şikayeti üzerine Gazeteci Furkan Karabay hakkında İstanbul 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Mart 2024 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme davanın reddine karar verdi.

(03/082) Urfa’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Gökhan Yavuzel hakkında 22 Haziran 2021 tarihinde yaptığı bir sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 31 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(03/083) Urfa’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Gökhan Yavuzel hakkında aldığı ölüm tehdidi üzerine yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mart 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 31 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(03/084) Hakkari’de Eski Milletvekili ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve eski milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Aysel Tuğluk ve siyasetçiler Nazmi Gür, Esat Canan, Adil Zozani, Halil Aksoy ve Hüsamettin Zenderlioğlu hakkında Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan Adil Zozan ve Halil Aksoy’u 7 yıl 6 ay, Aysel Tuğluk ve Nazmi Gür’ü 6 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme, Figen Yüksekdağ, Ertuğrul Kürkçü ve Hüsamettin Zenderlioğlu’nun dosyalarının ayrılmasına, Esat Canan’ın ise beraatına karar verdi.

(03/085) Diyarbakır’da Yargılanan Parti Yöneticisi…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Zekiye İlbasan hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Mart 2024 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme Zekiye İlbasan’ın beraatına karar verdi.

Zekiye İlbasan 9 Ekim 2023 tarihinde gözaltına alınmış, 10 Ekim 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmış ve davanın 25 Ocak 2024 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(03/086) İzmir’de Parti Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

DEM Parti İzmir il yöneticisi Neriman Birlikler hakkında İzmir Bayraklı 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mart 2024 tarihinde başlandı. İddianamede Neriman Birlikler’in ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme Neriman Birlikler’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 7 Haziran 2024 tarihine erteledi.

Neriman Birlikler cezaevine yaptığı ziyaretler gerekçe gösterilerek 28 Kasım 2023 tarihinde gözaltına alınmış ve 1 Aralık 2023 tarihinde tutuklanmıştı.

(03/087) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Yurtta kalan erkek öğrencilerin şiddet, taciz ve istismara maruz bırakılması ile ilgili https://www.birgun.net, https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.dha.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talebi üzerine Antalya Alanya 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 7 Mart 2024 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.