MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Şubat 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130208

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1]

8 Şubat 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/043) Yahya Menekşe Davasında Cezasızlık…

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 14 Şubat 2008’de, Abdullah Öcalan’ın yakalanarak Türkiye’ye teslim edilmesi nedeniyle düzenlenen protesto gösterisine müdahale eden polis panzerinin altında kalarak yaşamını yitiren Yahya Menekşe’nin (16) öldürülmesi olayı ile ilgili panzerin şoförü olan polis memuru O.Y. hakkında “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçu nedeniyle altı yıl hapis cezası istemiyle açılan davanın sonuçlandığı 7 Şubat 2013’te öğrenildi.

Cizre 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 11 Aralık 2012’de yapılan yargılamada mahkeme başkanı, O.Y.’nin beraat etmesine karar verdi.

(02/044) Cezaevlerinde Baskılar…

Bakırköy (İstanbul) L Tipi Kadın Cezaevi’nde tutulan HİV pozitif Güney Afrika vatandaşı Angel Mtsweni’nin cezaevi koşullarında sağlıklı beslenemesine bağlı olarak hastalığının ilerlediği 7 Şubat 2013’te öğrenildi.

(02/045) Cezaevi’nde Yangın…

7 Şubat 2013’te Ceyhan (Adana) M Tipi Cezaevi’nde kalan bir çocuk mahpusun belirlenemeyen bir nedenden ötürü yatağını ve battaniyeleri ateşe vermesi üzerine çocuk mahpusların kaldığı koğuşta çıkan yangın sonucu vücutlarında yanık oluşan İsa Pınarbaşı ve Metin Çiçek adlı 2 çocuk ağır yaralandı. Yangın nedeniyle 5 çocuk ile 7 gardiyan da dumandan etkilenerek hastane kaldırıldı.

(02/046) Cezaevinde Ölüm…

Karabük T Tipi Cezaevi’nde cinayet suçundan tutuklu bulunan Metin Abacı’nın (52) 7 Şubat 2013’te merdiven boşluğuna kendisini asarak intihar ettiği iddia edildi.

(02/047) Güngören Patlaması Davası…

İstanbul’un Güngören İlçesi’nde 29 Temmuz 2008’de 17 kişinin ölümüne, 154 kişinin de yaralanmasına neden olan patlamanın ardından 8’i tutuklu 9 kişinin yargılanmasına, 7 Şubat 2013’te İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Davanın önceki duruşmasında savcı esas hakkındaki mütalaasını sunmuş ve mütalaada tutuklu sanıklardan Hüseyin Türeli ve Nusret Teriş hakkında 17 kişinin ölümüne neden olmak suçundan 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 1800 yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

Diğer sanıklar hakkında da “yasadışı örgüt üyesi oldukları, ruhsatsız silah bulundurdukları” suçlamalardan hapis cezası talep eden savcı bir sanık hakkında ise beraat kararı verilmesini istemişti. Önceki duruşmada tutuklu sanıklar Hüseyin Türeli, Ziya Kıraç, Abdurrahman Oral, Şerafettin Kara, Cevat Aydın, Aydın Ağlar, Mehmet Salih Yanak, Nusret Teriş’in katıldığı duruşmada, ifade veren gizli tanık, daha önce emniyet tarafından alınan ifadenin kendisine ait olmadığını ve komplo kurularak alınan bu ifade nedeniyle masum insanların tutuklu olarak yargılandığını öne sürerek “tüm ifadeler, emniyet ve istihbarat birimlerinin bana hazırladığı bir komplodur. Dosyadaki ifadeler bana ait değil. Gözaltına alındığım sırada emniyette bana boş kağıt verildi. Üzerine imza ve parmak izlerim alındı. Kağıt daha sonra dolduruldu” demişti.

7 Şubat 2013’te görülen duruşmada sanıklar adına tanıklık yapanları dinleyen mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Şerafettin Kara ve Aydın Ağlar’ın tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı 2 Mayıs 2013’e erteledi.

(02/048) Cezaevlerinde Baskılar…

27 Temmuz 2011’den 7 Şubat 2013’e kadar geçen 561 günlük süre içinde avukatlarıyla görüştürülmeyen PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmek için 7 Şubat 2013’te Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran Asrın Hukuk Bürosu’na bağlı avukatlar Rezan Sarıca, Cengiz Yürekli ve Mazlum Dinç’in İmralı Adası’na gidişlerine, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne ulaşımı sağlayan kosterin bozuk olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

(02/049) Ankara’da Yargısız İnfaz Sonucu Öldürülen Kişinin Ailesine Karşı Açılan Dava…

Ankara’nın Keçiören İlçesi’nde 30 Ağustos 2012’de, adlî bir suçtan dolayı aldığı 13 aylık hapis cezası alan ve “denetimli serbestlik” uyarınca her gün karakola imza veren Cem Aygün (22), “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis ekiplerinin Cem Aygün’ün de içinde bulunduğu araca açtığı ateş sonucu ensesinden vurularak öldürülmüştü. Olayın ardından ifade veren Cem Aygün’ü öldüren polis memuru silahının ayağının kayması sonucu ateş aldığını iddia etmişti.

2 Eylül 2012’de ise Cem Aygün’ün ailesinden 8 kadın Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde eylem yapmak istedi. “Kardeşimizin katillerini istiyoruz” diye slogan atan 8 kişiye müdahale eden polis ekipleri 8 kişiyi gözaltına alarak 2 saat boyunca alıkoymuştu.

Olayın ardından 8 kadın hakkında başlatılan soruşturmanın sonunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi kabul eden Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 kadının yargılanmasına 7 Şubat 2013’te devam edildi.

Duruşmada sanıkların ifadesini alan mahkeme heyeti, olay gününe ait kamera kaydı görüntülerinin sanık avukatları tarafından izlenmesi, Cem Aygün’le ilgili dosyanın mahkemeye ulaşması ve olay gününe ait telsiz kayıtlarının incelenmesi için duruşmayı 3 Mart 2013’e erteledi.

(02/050) Kolluk Kuvvetlerinin Aşırı Güç Kullanımı Sonucu Meydana Gelen İhlaller…

Batman’da kardeşiyle birlikte işten eve dönerken kullandığı motosikleti durdurarak trafik cezası yazan polis ekiplerinin “küfür ettiği” iddiasıyla kendini ve kardeşini polis aracının içinde darp ettiğini ileri süren Turan Tuncer, olayda sağ el parmağının kırılması nedeniyle hastaneden aldığı raporla birlikte 7 Şubat 2013’te savcılığa suç duyurusunda bulundu.

(02/051) Ağrı’da Devam Eden KCK Davası…

“KCK/TM adlı yapılanmaya üye oldukları” suçlamasıyla Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde 3 Aralık 2011’de düzenlenen operasyonun ardından 10’u tutuklu 15 sanığın yargılanmasına 7 Şubat 2013’te Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

“Yasadışı örgüt üyesi oldukları” suçlamasıyla 15 kişinin yargılandığı davanın duruşmasında sanıkların Kürtçe ve Türkçe savunmalarını alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Muhlis Altun, Beritan Doğan ve Burhan Karatay’ın tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

(02/052) Gözaltına Alınan Parti Yöneticisi…

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Parti Meclisi üyesi Ali Damar 7 Şubat 2013’te Şırnak’ın Cizre İlçesi’nden Şırnak’a giderken aracını durduran polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

(02/053) Hakkâri’de Ev Baskını…

Hakkari’de 7 Şubat 2013’te ev baskını düzenleyen Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekipleri önce Abdullah Sayır’ı sonra da yapılan 2. baskınla baba Sıddık Sayır’ı “yasadışı örgüte yardım ettikleri” gerekçesiyle gözaltına aldı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.